Gallery 1.4 - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: Security violation
ja: セキュリティ侵害

en: Name and comment are both required to save a new comment!
ja: コメントするには名前とコメント内容の両方が必要です。

en: Add Comment
ja: コメントする

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
ja: この画像に対するコメントを下のテキストボックスに入力してください。

en: Name or email:
ja: 名前かメールアドレス:

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Add Photo
ja: 画像追加

en: Dismiss
ja: 取り消す

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
ja: <b>参照</b> ボタンをクリックしてアップロードする画像ファイルを指定してください。

en: Supported file types
ja: 対応するファイルタイプ

en: File
ja: ファイル

en: Caption
ja: タイトル

en: Use filename as caption if no caption is specified.
ja: タイトルが指定されていない場合ファイル名を使用する。

en: Upload Now
ja: アップロードするする!

en: Add Photos
ja: 画像追加

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
ja: Tip:  画像や動画ファイルで構成されるZIPアーカイブをアップロードできます

en: 1. Select the number of files you want to upload:
ja: 1. アップロードしたいファイル数を選択してください:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
ja: 2. 参照ボタンを使ってあなたのコンピュータ上にあるファイルを探してください。

en: Or, upload any images found at this location.
ja: もしくは、この場所で見付かったあらゆるファイルをアップロードしてください。

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
ja: 指定する場所はURLでもサーバ上のディレクトリでもかまいません。

en: Set photo captions with original filenames.
ja: 画像タイトルをオリジナルのファイル名に設定する。

en: Submit URL or directory
ja: URLやディレクトリを送信する

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
ja: あるいは、以下のソフトウェアを使ってドラッグ&amp;ドロップすることもできます。

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
ja: Mac、Windows、Unixで動くJavaアプリケーションです。

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
ja: <i>注意:</i> この機能はまだ実験段階です。

en: Album Permissions
ja: アルバム パーミッション

en: Changing permissions for %s
ja: %s に対するパーミッションを変更中

en: Owner:
ja: 所有者:

en: Users who can see the album
ja: このアルバムを閲覧できるユーザ

en: Users who can change album text.
ja: アルバム テキストを変更できるユーザ

en: Users who can add photos.
ja: 画像を追加できるユーザ

en: Users who can modify photos.
ja: 画像を変更できるユーザ

en: Users who can delete photos.
ja: 画像を削除できるユーザ

en: Users who can create sub albums.
ja: サブアルバムを作成できるユーザ

en: Users who can view full (original) images.
ja: 完全な(元の)画像を閲覧できるユーザ

en: Done
ja: 完了

en: Search
ja: 検索

en: top-level album
ja: トップレベルアルバム

en: album
ja: アルバム

en: top-level albums
ja: トップレベルアルバム

en: albums
ja: アルバム

en: No albums
ja: アルバムなしアルバムなし

en: %d total
ja: 総計 %d

en: image
ja: 画像

en: images
ja: 画像

en: no image
ja: 画像なし

en: page
ja: ページ

en: pages
ja: ページ

en: no pages
ja: ページなし

en: Welcome, %s
ja: ようこそ、 %s さん

en: new album
ja: 新しいアルバム

en: manage users
ja: ユーザ管理

en: preferences
ja: 個別設定

en: logout
ja: ログアウト

en: login
ja: ログイン

en: Attention Gallery Administrator!
ja: Gallery 管理者は注意して!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
ja: %s が以下のディレクトリで検出されました: アルバムディレクトリの %s (%s)

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
ja: 有効なアルバムがありません。それらをアルバムディレクトリから移動してください。

en: title
ja: タイトル

en: description
ja: 説明

en: delete album
ja: アルバム削除

en: move album
ja: アルバム移動

en: rename album
ja: アルバム名変更

en: edit captions
ja: タイトル変更

en: permissions
ja: パーミッション

en: view&nbsp;comments
ja: コメントを見る

en: Hey!
ja: ヘイ!

en: %s this album so that the URL is not so generic!
ja: このURLは余り一般的ではないため %s してください。

en: Rename
ja: 名前変更

en: Note:  This album is out of date!
ja: 注意: このアルバムは日付が古いです。

en: upgrade album
ja: アルバムアップグレード

en: Last changed on %s.
ja: 最終更新日 %s

en: This album contains %s.
ja: このアルバムは以下を含みます  %s.

en: item
ja: アイテム

en: items
ja: アイテム

en: no items
ja: アイテムなし

en: This album has been viewed %s since %s.
ja: このアルバムの閲覧回数 %s (%s から)

en: time
ja: 回

en: times
ja: 回

en: 0 times
ja: 0 回

en: reset counter
ja: カウンタリセット

en: 1 photo in this album
ja: 1 画像がこのアルバムにあります

en: items in this album
ja: アイテムがこのアルバムにあります

en: Save and Exit
ja: 保存して終了

en: Save and Edit Next %d
ja: 保存して次の%dを編集

en: Save and Edit Previous %d
ja: 保存して前の%dを編集

en: Exit
ja: 終了

en: Album Caption:
ja: アルバムタイトル:

en: Title
ja: タイトル

en: Keywords
ja: キーワード

en: Capture Date
ja: キャプチャー日

en: NO PHOTOS!
ja: 画像がありません!

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: No description
ja: 説明なし

en: Album up to date.
ja: 最新アルバム

en: Upgrading album properties...
ja: アルバムのプロパティを更新中...

en: done
ja: 完了

en: Upgrading item %d of %d . . .
ja: アイテム %d / %d をアップグレード中. . .

en: No highlight
ja: ハイライトなし

en: Invalid image
ja: 無効な画像

en: Unable to make thumbnail
ja: サムネイルが作成できません

en: No thumbnail
ja: サムネイルなし

en: Anonymous User
ja: 匿名ユーザ

en: Unable to create dir
ja: ディレクトリを作成できません

en: %s exists, but is not a directory!
ja: %s は存在しますが、ディレクトリではありません。

en: Username must be at least 2 characters
ja: ユーザ名は2文字以上でないといけません

en: Username must be at most 15 characters
ja: ユーザ名は15文字以下でないといけません。

en: Username must contain only letters or digits
ja: ユーザ名は半角英数字のみ使えます

en: %s is reserved and cannot be used.
ja: %s は予約されているので使用できません。

en: A user with the username of %s already exists
ja: %s というユーザは既に存在します

en: Password must be at least 3 characters
ja: パスワードは3文字以上でないといけません

en: Passwords do not match!
ja: パスワードが一致しません

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: Create User
ja: ユーザ作成

en: Create a new user here.
ja: ここで新しいユーザを作成します

en: Create
ja: 作成

en: Delete Album
ja: アルバム削除

en: Do you really want to delete this album?
ja: 本当にこのアルバムを削除しますか?

en: Delete
ja: 削除

en: no album specified
ja: アルバムが指定されていません

en: Delete Photo
ja: 画像削除

en: Do you really want to delete this Album?
ja: 本当にこのアルバムを削除しますか?

en: Do you really want to delete this photo?
ja: 本当にこの画像を削除しますか?

en: no album / index specified
ja: アルバム / インデックスが指定されていません

en: Delete User
ja: ユーザ削除

en: You can't delete your own account!
ja: 自分自身のアカウントを削除することはできません

en: Users can have special permissions in each album.
ja: ユーザはそれぞれのアルバムで特別なパーミッションを持つことができます。

en: If you delete this user, any such permissions go away.
ja: このユーザを削除すると、該当パーミッションは全てなくなります。

en: Users cannot be recreated.
ja: ユーザは再作成できません。

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
ja: このユーザが再作成されたとしても、パーミッションは初期化されます。

en: Do you really want to delete user
ja: 本当にユーザ削除をしますか

en: Rebuilding Thumbnails
ja: サムネイルを再生成中

en: Rebuilding %d thumbnails...
ja: %d サムネイルを再生成中...

en: Processing image %d...
ja: %d イメージを処理中...

en: Skipping album %d...
ja: %d アルバムをスキップ...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
ja: 1 サムネイルを再生成中...

en: Album Properties
ja: アルバムプロパティ

en: Album Summary
ja: アルバム概要

en: Album Title
ja: アルバムタイトル

en: Background Color
ja: 背景色

en: Text Color
ja: 文字色

en: Link Color
ja: リンク色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Font
ja: フォント

en: Borders
ja: 枠線

en: Border color
ja: 枠線色

en: Thumbnail size
ja: サムネイルのサイズ

en: Auto-Resize
ja: 自動リサイズ

en: Auto-Resize file size kilobytes (0 or blank for no size restriction)
ja: 自動リサイズのファイルサイズ (キロバイト指定)(0か空欄の場合はサイズ制限なし)

en: Show <i>Return to</i> link
ja: <i>戻る</i> リンクを表示する

en: Rows
ja: 行数

en: Columns
ja: 列数

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
ja: リサイズされた画像のコピーなしで<br>自動的にウィンドウにフィットさせる。

en: Which photo printing service<br>do you want to let visitors use?
ja: どのプリントサービスを訪問者に利用してもらいますか?

en: none
ja: なし

en: Display EXIF data?
ja: EXIFデータを表示しますか?

en: Display click counter for this album?
ja: このアルバムのクリックカウンタを表示しますか?

en: Display owners name with caption
ja: タイトルに所有者名も表示する

en: Allow item owners to modify their images
ja: アイテム所有者に自身の画像の変更を許可する

en: Allow item owners to delete their images
ja: アイテム所有者に自身の画像の削除を許可する

en: Add new items at beginning of album
ja: アルバムの最初に新しいアイテムを追加

en: Allow public commenting for photos in this album?
ja: このアルバム内の画像に対する公開コメントを許可しますか

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
ja: 値をネストアルバムにも適用する (アルバムタイトルと概要は除く)

en: Apply
ja: 適用

en: Undo
ja: やり直し

en: Close
ja: 閉じる

en: Year must be between 1000 and 3000
ja: 西暦は 1000 から 3000 の間でなければなりません

en: Edit Text
ja: テキスト編集

en: Photo Capture Date
ja: 撮影日

en: Month
ja: 月

en: Day
ja: 日

en: Year
ja: 年

en: Hours
ja: 時間

en: Minutes
ja: 分

en: Seconds
ja: 秒

en: Edit %s
ja: %sを編集

en: Edit the %s and click %s when you're done
ja: %s を編集して、終わったら %s をクリックしてください。

en: Custom Thumbnail
ja: カスタムサムネイル

en: Remaking the Thumbnail...
ja: サムネイルを作りなおしています...

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
ja: 画像のどの部分がサムネイルを生成するか選んでください:

en: Gallery in Configuration Mode
ja: Gallery はコンフィグレーションモードです

en: Gallery: Configuration Mode
ja: Gallery: コンフィグレーションモード

en: To configure gallery, %sStart the configuration wizard%s
ja: Galleryのコンフィグレーションをするには、%sコンフィグレーションウィザードを開始してください%s

en: If you've finished your configuration but you're still seeing this page, that's because for safety's sake we don't let you run Gallery in an insecure mode.
ja: コンフィグレーションが終了したにも関わらずこのページがまだ見えているのは、あなたがGalleryをセキュリティ上危険な状態で実行しないよう安全のためです。

en: You need to switch to secure mode before you can use it.  Here's how:
ja: Galleryを使えるようにするために、セキュアモードに切り替える必要があります。このようにして:

en: Then just reload this page and all should be well.
ja: それからこのページをリロードするだけでうまくいくでしょう。

en: If you experience problems, you should seek help on the %s Gallery Help Page%s
ja: 問題が発生したら、%s Gallery ヘルプページ%s を探してみましょう。

en: Gallery needs Reconfiguration
ja: Gallery はコンフィグレーションし直す必要があります

en: Your Gallery configuration was created using the config wizard from an older version of Gallery.  It is out of date.  Please re-run the configuration wizard!
ja: Galleryコンフィグは古いバージョンのGalleryのウィザードで作成されたものです。これは旧式です。コンフィグレーションウィザードを実行し直してください。

en: Then launch the %sconfiguration wizard%s
ja: それから%sコンフィグレーションウィザード%sを開始してください

en: Gallery is misconfigured
ja: Gallery はコンフィグレーションに失敗しています

en: Uh oh!
ja: うぐぅ

en: Gallery is not configured correctly.  There could be a variety of reasons for this.  The easiest way to fix this problem is to re-run the configuration wizard.
ja: Gallery は正しくコンフィグレーションされていません。  多くの理由が考えられます。  問題を解決するもっとも簡単な方法はコンフィグレーションウィザードをやり直すことです。

en: First, put Gallery in configuration mode:
ja: まず Gallery をコンフィグレーションモードにしてください。

en: Gallery Configuration Error
ja: Gallery コンフィグレーションエラー

en: Gallery has not been configured!
ja: Gallery はまだコンフィグレーションが完了していません

en: Gallery must be configured before you can use it.  First, you must put it into configuration mode.  Here's how.
ja: Gallery は使用前にコンフィグレーションをしなくてはなりません。  まずは、Galleryをコンフィグレーションモードにしてください。以下のようにして。

en: And then start the %sConfiguration Wizard%s.
ja: そして%sコンフィグレーション ウィザード%sを開始してください。

en: Configure Custom Fields
ja: カスタムフィールドを設定

en: Field
ja: フィールド

en: Apply to nested Albums
ja: ネストアルバムにも適用する

en: Highlight Photo
ja: ハイライト画像

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
ja: この画像をGalleryページにこのアルバムを象徴する画像として表示しますか?

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Username
ja: ユーザ名

en: Old Password
ja: 古いパスワード

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New Password (again)
ja: 新しいパスワード (再入力)

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Gallery language
ja: Gallery 言語

en: User can create albums
ja: アルバム作成可

en: admins can always create albums
ja: 管理者は常にアルバム作成ができます

en: User is an admin
ja: 管理者ユーザです

en: you can't un-admin yourself
ja: 自分自身を管理者から外すことはできません

en: delete comment
ja: コメント削除

en: add comment
ja: コメント追加

en: Album
ja: アルバム

en: hidden
ja: 隠されています

en: view comments for this nested album
ja: このネストアルバムのコメントを見る

en: First Page
ja: 最初のページ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Last Page
ja: 最後のページ

en: First Photo
ja: 最初の画像

en: Previous Photo
ja: 前の画像

en: %d of %d
ja: %d / %d

en: Next Photo
ja: 次の画像

en: Last Photo
ja: 最後の画像

en: Login to %s
ja: %s にログイン

en: Invalid username or password
ja: ユーザ名あるいはパスワードが無効です

en: You must specify a username
ja: ユーザ名を指定してください

en: Password
ja: パスワード

en: You must specify a password
ja: パスワードを指定してください

en: Login
ja: ログイン

en: Manage Users
ja: ユーザ管理

en: You can create, modify and delete users here.
ja: ここでユーザの作成、変更、削除ができます

en: There are no users!  Create one.
ja: ユーザが一人もいません。つくってください

en: Modify
ja: 変更

en: Invalid user
ja: 無効なユーザ

en: Modify User
ja: ユーザ変更

en: You can change any information about the user using this form.
ja: このフォームからユーザの情報を変更できます。

en: Move Album
ja: アルバム移動

en: Select the new location of album
ja: アルバムの新しい場所を選択してください

en: Move it!
ja: 移動する!

en: OR
ja: または

en: Nest within another Album:
ja: 他のアルバムにネストアルバムとして移動:

en: Move to Album!
ja: アルバムに移動

en: Move Photo
ja: 画像移動

en: Creating Thumbnail
ja: サムネイル作成中

en: Resizing photo
ja: 画像リサイズ中

en: - Creating New Album Highlight
ja: - 新しいアルバムのハイライトを作成中

en: Error
ja: エラー

en: Skipping Album #%d
ja: アルバム #%d をスキップ

en: Move this album within the album:
ja: このアルバムを他のアルバム内に移動する:

en: Move this photo within the album:
ja: この画像を他のアルバム内に移動する:

en: Current Location is %s
ja: 現在の場所は %s

en: Select the new location:
ja: 新しい場所を選択:

en: Move the album to a new album:
ja: アルバムを新しいアルバムに移動:

en: Move a range of photos to a new album:
ja: 特定の範囲の画像を新しいアルバムに移動する:

en: To move just one photo, make First and Last the same
ja: 一画像だけ移動するには最初と最後の番号を同じにしてください。

en: Nested albums in this range will be ignored
ja: この範囲のネストアルバムは無視されます。

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

en: New Album
ja: 新しいアルバム

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of gallery.
ja: 警告: いくつかのアルバムは現在のGalleryのバージョンに合わせてアップグレードする必要があります。

en: Upgrade now
ja: いますぐアップグレード

en: Uploading Photos
ja: 画像のアップロード中

en: File upload in progress!
ja: ファイルのアップロードが進行中です!

en: Change Owner
ja: 所有者変更

en: Owner
ja: 所有者

en: Username and Password are not correct.
ja: ユーザ名とパスワードが間違っています。

en: Please Enter Username and Password
ja: ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: Login Incorrect
ja: ログイン情報が間違っています

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Use filenames as captions
ja: タイトルにファイル名を使用します

en: Create New Album
ja: 新しいアルバムの作成

en: Not Logged In!
ja: ログインしていません!

en: No album specified!
ja: アルバムが指定されていません!

en: This user cannot add photos in %s.
ja: このユーザは%sに画像を追加できません。

en: Press the 'Back' button and try again!
ja: '戻る' ボタンを押してもう一度試してください。

en: No Parent Album Specified!
ja: 親アルバムが指定されていません!

en: Enter New Album Title
ja: 新しいアルバムのタイトルを入力してください

en: Select Parent Album
ja: 親アルバムを選択

en: Rename Album
ja: アルバム名変更

en: There is already an album with that name!
ja: その名前のアルバムは既に存在します

en: What do you want to name this album?
ja: このアルバムをなんと言う名前に変更しますか?

en: The name cannot contain any of the following characters
ja: 名前には以下の文字は含むことができません

en: or
ja: と

en: spaces
ja: スペース

en: Those characters will be ignored in your new album name.
ja: これらの文字は新しいアルバム名では無視されます。

en: Resize Photo
ja: 画像のリサイズ

en: Resizing %d photos...
ja: %d 画像をリサイズ...

en: Processing image
ja: 画像の処理中

en: Resizing 1 photo...
ja: 1 画像をリサイズ...

en: Resizing photos
ja: 画像のリサイズ中

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
ja: これは以下で指定した値に画像の長辺をあわせ、ファイルサイズはなるべく近くなるように画像をリサイズします。

en: What is the target size for all the photos in this album?
ja: このアルバム内の全ての画像に対するターゲットサイズはいくつですか?

en: What is the target size for this photo?
ja: この画像に対するターゲットサイズはいくつですか?

en: Target filesize
ja: ターゲットファイルサイズ

en: Maximum side length in pixels
ja: 最大の辺の長さ(ピクセル)

en: Original Size
ja: 元のサイズ

en: Rotate/Flip Photo
ja: 画像 回転/反転

en: Rotating/Flipping photo.
ja: 画像 回転/反転。

en: (this may take a while)
ja: (しばらく時間がかかります)

en: How do you want to manipulate this photo?
ja: この画像をどのように加工しますか?

en: Rotate
ja: 回転

en: Counter-Clockwise
ja: 反時計回り

en: Clockwise
ja: 時計回り

en: Flip
ja: 反転

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Processing and Saving Photos
ja: 画像の処理と保存をしています

en: Fetching Urls...
ja: URLから取得しています...

en: Processing %s as a local directory.
ja: %s をローカルディレクトリとして処理しています。

en: Could not open url: %s
ja: URLが開けませんでした: %s

en: Found %d images
ja: %d 画像が見付かりました

en: Processing status...
ja: 進行状況...

en: No images uploaded!
ja: 画像は1枚もアップロードされませんでした。

en: Check All
ja: 全てチェック

en: Clear All
ja: 全てクリア

en: Invert Selection
ja: 選択を反転

en: Add Files
ja: ファイル追加

en: Search Again
ja: もう一度検索

en: Albums containing %s
ja: %s を含むアルバム

en: No Album Matches
ja: 一致したアルバムはありません

en: Photos containing %s
ja: %s を含む画像

en: Matching Comments
ja: コメントのマッチ

en: From Album
ja: アルバムから

en: KEYWORDS
ja: キーワード

en: No Photo Matches
ja: 一致した画像はありません

en: upgrade all albums
ja: 全てのアルバムをアップグレード

en: Search the Gallery's Album and Photo<br> titles, descriptions and comments
ja: Galleryのアルバムと画像の<br>
    タイトル、説明、コメントから検索します

en: Gallery Setup: Step 1
ja: Gallery セットアップ: ステップ 1

en: This is the Gallery system check page.
ja: ここは Galleryシステムチェックページです。

en: This page will validate your installation to make sure that you have all the necessary components and permissions on this system and that everything is configured reasonably.
ja: このページは、あなたがこのシステム上に必要なコンポーネント及びパーミッションを持っているか、そして全てが正しく設定されているか確認するために、インストレーションを検証します。

en: Gallery Diagnostics Page
ja: Gallery 診断ページ

en: Gallery Help Page
ja: Gallery ヘルプ ページ

en: Having problems?  Try the %s, %s and %s.
ja: 問題が起きましたか?   %s や %s 、 %s を試してください。

en: Having problems?  Try the %s and %s.
ja: 問題が起きましたか? %s や %s を試してください。

en: Success
ja: 成功

en: Serious Warning
ja: 深刻な警告

en: Warning
ja: 警告

en: Failed!
ja: 失敗

en: There are errors in your configuration that will prevent Gallery from functioning properly.
ja: Galleryが適切に機能しないコンフィグレーションエラーがあります。

en: You must fix them before you can continue.
ja: 続ける前に修正してください。

en: Your installation has <b>serious warnings</b>!  Continue at your own risk...
ja: あなたの設定には<b>深刻な警告</b>が存在します。自己責任で続けてください...

en: Your installation has warnings, but this is usually OK.  Keep going!
ja: あなたの設定には警告がありますが、大抵は大丈夫です。 そのまま続けましょう。

en: Your installation passed with flying colors!  Go go go!
ja: あなたの設定は堂々と通過しました。さあ次へ進めましょう!

en: Configure Gallery
ja: Gallery コンフィグレーション

en: Check %s
ja: %sをチェック

en: This script is designed to examine your %s installation to see if it is ok to be used by Gallery.
ja: このスクリプトは、あなたの%sインストールがGalleryで使われても大丈夫かテストするものです。

en: Loading configuration files.  If you see an error here, it is probably because you have not successfully run the config wizard.
ja: コンフィグレーションファイルを読み込み中です。 ここでエラーが発生するようなら、コンフィグレーションウィザードの実行に失敗しているかも知れません。

en: Return to the %sconfig wizard%s.
ja: %sコンフィグレーションウィザード%sへ戻る。

en: Let us see if we can figure out what operating system you are using.
ja: あなたが使用しているOSを検出できなかった場合は指定してください。

en: This is what your system reports
ja: これはあなたのシステムが報告したものです。

en: This is the type of system on which PHP was compiled
ja: PHPがコンパイルされたシステムのタイプです。

en: Make sure that the values above make sense to you.
ja: 以上の値が納得のいくものか確認してください。

en: Look for keywords like %s, %s, %s etc. in the output above.
ja:  %s、%s、%s といったキーワードを探してください。 上記の出力で。

en: If both the attempts above failed, you should ask your ISP what operating system you are using.
ja: 上記の試行が両方失敗しているなら、ISPにOSを問い合わせてみましょう。

en: You can check via %s, they can often tell you.
ja: %s経由でチェックしてください。大抵は教えてくれます。

en: Checking %s
ja: %sをチェック中

en: can't detect version on Windows
ja: Windows上ではバージョン検出できません

en: Error! %s
ja: エラー %s

en: You should talk to your system administrator about this, or see the %sGallery Help Page%s.
ja: これに関してシステム管理者に連絡してください。また、%sGallery ヘルプページ%sを参照してください。

en: Gallery prefers NetPBM version 9.9 and up.  You can install just the binaries Gallery needs from %sGallery on SourceForge%s.  Or, you can compile and install the entire NetPBM package from %sNetPBM on SourceForge%s.
ja: GalleryはNetPBM バージョン 9.9以上を推奨します。  バイナリだけなら%sSourceForgeのGalleryページ%sからインストールできます。  もしくは、%sSourceForgeのNetPBMページ%sからソースを入手してビルドできます。

en: I've found part of NetPBM, but some critical components are missing (see below).  Perhaps your version of NetPBM is out of date?
ja: NetPBMの一部は検出できましたが、いくつかの重要なコンポーネントが抜けています。(以下を見てください)  もしや、NetPBMのバージョンが古い?

en: Gallery prefers ImageMagick version 5.4.8 and up.  You can compile and install the entire ImageMagick package from %s.
ja: GalleryはImageMagickバージョン5.4.8 以上を推奨します。%sから 完全なImageMagickパッケージを入手してインストールしてください。

en: Check to see how old version %s of %s is.
ja: %s のバージョン%s がどの程度古いかチェックします。

en: Check to see if you are running PHP 4.  Note that some versions of PHP have bugs that cause Gallery to fail.  PHP4.0.0 uses a different file upload protocol, versions 4.0.3 and 4.0.3pl1 have a bug in the unserialization code that cause Gallery to be unable to read its own database.  Upgrade to at least PHP 4.0.4pl1 if you can.
ja: PHP 4が動いているか確認します。 PHPのいくつかのバージョンにはバグがあり、Galleryが正常に働きません。 PHP4.0.0 はアップロードプロトコルに異なるファイルを使用します、4.0.3 と 4.0.3pl1はアンシリアライズのコードのバグがあり、Galleryはデータベースの読み込みができません。  できるなら少なくともPHP 4.0.4pl1にアップグレードしてください。

en: You're running version %s.  You need to upgrade to PHP %s.
ja: バージョン%sが動いています。 PHP %sにアップグレードしてください。

en: You're running version %s which has known bugs that cause Gallery to fail.
ja: Galleryがうまく動かないバグが判明しているバージョン%sが動いています。

en: Check to see if you are running PHP 4.1 or greater.  If you want to run the multi-language version of gallery, you need php 4.1.  Upgrade to at least PHP 4.1 if you can.
ja: PHP 4.1以上が動いているか確認してください。多言語版Galleryを動かしたいのなら、PHP 4.1が必要です。  可能ならばPHP 4.1以上にアップグレードしてください。

en: You're running version %s.  You need to upgrade to at least PHP 4.1.0 if you want to run the multilanguage version.
ja: バージョン%sが動いています。多言語版を動かしたいのであれば、最低でもPHP 4.1.0にアップグレードする必要があります。

en: Check to see if PHP is running in <b>Safe Mode</b>.  Safe mode is a PHP security feature commonly used in shared environments.  Gallery cannot run when safe mode is enabled because it imposes too many restrictions.
ja: PHPが<b>Safe Mode</b>で動いていないか確認してください。Safe modeとは共有環境でセキュリティのために使われる一般的なものです。  Safe modeは多くの制約があるため、それを有効にしているとGalleryが実行できません。

en: Allow the Gallery <b>.htaccess</b> file to set application specific configuration options for the Gallery application.  This is controlled by the webserver owner so it's not always possible for you to change it.  The main drawbacks to not having this are that you may not be able to upload files > 2MB (eg, big ZIP files) and you may not be able to use mod_rewrite (see below).
ja: Gallery向けのオプションを設定するために<b>.htaccess</b>ファイルの設置を許可してください。 これはウェブサーバ管理者に権限がありますので、常に利用できるとは限りません。 これが設置できない場合のおもな欠点はファイルのアップロードが2MB以上のファイル(ZIPアーカイブなど)のアップロードが制限されること、そしてmod_rewriteが使用できないことです。(以下を参照)

en: Apache is not obeying your .htaccess file.  Try entering the following into your web server's httpd.conf file:
ja: Apacheはあなたの.htaccessに従いません。  ウェブサーバのhttpd.confに以下の情報を入力してみてください:

en: Check to see if %smagic quotes%s are enabled on your PHP server.  If they're on, you may notice strange behaviour if you put ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) characters in titles or captions in the gallery.
ja: PHPの%smagic quotes%sが有効になっているかチェックしてください。ONになっている場合は、' (シングルクォート), &quot; (ダブルクォート) or &#92; (バックスラッシュ) 記号をタイトルに使ったときのおかしな挙動に気づくでしょう。

en: Magic quotes are on.  Your webserver owner can turn them off by putting %s in your php.ini file
ja: Magic quotes がONです。  php.iniファイルに%sを記述することでOFFにしてください。

en: Check to see if your webserver is compiled with <b>mod_rewrite</b>.  Mod_rewrite allows the Gallery to use shorter URLs that are easier to read and look nicer when you mail them to your web-challenged relatives.  It's not an essential feature.
ja: ウェブサーバが<b>mod_rewrite</b>とともにコンパイルされたか確認してください。 mod_rewriteはウェブを使うのが困難である関係者にURLをメール送信する際、Galleryに短くて読みやすいURLが使用できるようにします。 それは本質的な機能ではありません。

en: Check to see if NetPBM is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installed.
ja: Galleryが回転、リサイズ、サムネイル作成などの画像操作をするために必要なNetPBMがインストールされているか、確認してください。NetPBM <b>もしくは</b> ImageMagickがインストールされている必要があります。

en: I can't find NetPBM.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK --  you can specify the path to NetPBM by hand on the following page.  If it's not installed, you have two choices:
ja: NetPBMが見付かりませんでした。 インストールされているけれどもパスが通っていない場合は、NetPBMのパスを以下のページで手動設定できます。  インストールされていないならば、二つの選択肢があります:

en: If NetPBM is installed and Gallery isn't finding it automatically that's OK -- that just means you'll have to specify the path to NetPBM by hand on the following page
ja: NetPBMはインストールされているが、自動検出できなかった場合は、以下のページで手動設定するだけでOKです。

en: Check to see if ImageMagick is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have ImageMagick <b>or</b> NetPBM installed.
ja: Galleryが回転、リサイズ、サムネイル作成などの画像操作をするために必要なImageMacickがインストールされているか、確認してください。ImageMagick <b>もしくは</b> NetPBMがインストールされている必要があります。

en: I can't find ImageMagick.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to ImageMagick by hand on the following page.  If it's not installed, you must install it.
ja: ImageMagickが見付かりませんでした。インストールされているけれどもパスが通っていない場合は、NetPBMのパスを以下のページで手動設定できます。 インストールされていない場合は、インストールしなければいけません。

en: Check to see if jhead is installed so that Gallery can examine EXIF headers embedded in images created with most digital cameras.
ja: jheadがインストールされているか確認してください。 jheadはとんどのデジタルカメラで画像生成時に埋め込まれるExifヘッダをGalleryが読み込めるようにします。

en: I can't find jhead.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jhead by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jhead is a public domain EXIF parser.  Source, linux binaries, and windows binaries can be found at %sthe jhead homepage%s.
ja: jheadが見付かりませんでした。 インストールされているけれどもパスが通っていない場合は、jheadのパスを次のページで手動設定できます。 インストールされていないのなら、自分でインストールしてかまいません。 jheadはパブリックドメインなEXIFデータパーサです。ソース、Linuxバイナリ、Windowsバイナリが%sjheadのウェブページ%sから入手できます。

en: Check to see if jpegtran is installed so that Gallery can perform lossless rotations (only works on JPEG images)
ja: jpegtranがインストールされているか確認してください。jpegtran はGalleryが効率的な画像回転ができるようにします。(JPEG画像のみ)

en: I can't find jpegtran.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jpegtran by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jpegtran is a freely distributable tool distributed by the Independent JPEG Group as part of libjpeg.  Source may be found at %sthe IJG homepage%s.  Binaries may be found at %sthe JPEG club website%s or in the libjpeg package of Linux distributions.
ja: jpegtranが見付かりませんでした。 インストールされているけれどもパスが通っていない場合は、NetPBMのパスを以下のページで手動設定できます。 インストールされていない場合は、自分でインストールしてかまいません。 jpegtranはlibjpegの一部として独立したJPEGグループによる配布自由なツールです。 ソースが%sIJGウェブサイト%sで見付かるでしょう。 バイナリは%sJPEG クラブのウェブサイト%sかLinuxディストリビューションのlibjpegパッケージ中にあるでしょう。

en: Check to see if PHP is compiled with gettext for fast translations.
ja: 高速な翻訳のためにPHPがgettextオプションつきでコンパイルされているか確認してください。

en: Your PHP does not have gettext support.  To include gettext support, you need to recompile PHP.  For more information see %s.  However, multilanguage support is still available in Gallery without gettext, but the pages may take slightly longer to load.
ja: あなたのPHPはgettextをサポートしていません。サポートするためには、PHPをコンパイルし直す必要があります。 詳しい情報は%sを見てください。 しかしながら、gettextなしでも多言語サポートはまだ有効です。 ただし、ページを読み込むのに若干時間がかかります。

en: Check to see what languages are available
ja: どの言語が利用できるか確認してください。

en: Testing to see if which locales are absent
ja: どのロケールが休止状態か見るためのテスト中

en: Gallery Title
ja: Gallery タイトル

en: The name of your gallery.  Eg. <i>My Cool Photos</i>
ja: Galleryの名前。例: <i>My Cool Photos</i>

en: Admin password
ja: 管理者パスワード

en: REQUIRED
ja: 必須

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
ja: アカウント%sのパスワード。残念ですが、Galleryのコンフィグレーションをやり直すたびに再入力する必要があります。 将来のリリースではこれを修正する予定です。

en: Graphics suite to use?
ja: 使用するグラフィックスイートは？

en: Path to NetPBM
ja: NetPBMのパス

en: PNM to JPEG converter
ja: PNM to JPEG コンバータ

en: this is new in version %s
ja: これはバージョン%sの新しいものです。

en: Temporary directory
ja: テンポラリディレクトリ

en: Cache EXIF data
ja: EXIF データのキャッシュ

en: documentation
ja: ドキュメント

en: Warning:
ja: 警告:

en: optional
ja: オプション

en: %s: <b>%s</b> must not be zero
ja: %s: <b>%s</b> はゼロではいけません。

en: %s: <b>%s</b> must be an executable file!
ja: %s: <b>%s</b> は実行ファイルでないといけません。

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
ja: ディレクトリ %s は存在しません。作成してください。

en: Edit Config
ja: 設定を編集

en: Save Config
ja: 設定を保存

en: Gallery Setup: Step 2
ja: Gallery セットアップ: ステップ 2

en: System Check Page
ja: システムチェックページ

en: Album Defaults
ja: アルバムのデフォルト設定

en: Use Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Gallery Setup: Step 3
ja: Gallery セットアップ: ステップ 3

en: I can read your .htaccess file
ja: .htaccess ファイルが読み込めません

en: PHP v%s is OK
ja: PHP v%s はOKです

en: mod_rewrite is enabled
ja: mod_rewrite は有効です

en: jhead binary located
ja: jhead バイナリは存在します

en: %s is not executable!
ja: %s は実行可能ではありません。

en: All %d NetPBM binaries located
ja: %d個のNetPBMバイナリ全てが見付かりました

en: All %d ImageMagick binaries located
ja: %d個のImageMagickバイナリ全てが見付かりました

en: Could not locate jpegtran
ja: jpegtranが見付かりませんでした

en: jpegtran binary located
ja: jpegtran バイナリが見付かりました

en: gettext installed
ja: gettextはインストールされています

en: No languages found.
ja: 言語が見付かりませんでした。(訳しても意味ねーよ

en: This version of %s was released on %s.
ja: %sのこのバージョンは%sにリリースされました。

en: This is a beta version of %s that was released on %s.
ja: これは%sのベータ版です。(リリース日: %s)

en: Please check regularly for updates.
ja: 正式版がリリースされていないか定期的に確認してください。

en: All gallery locales are available on this host
ja: このホストでは全てのGalleryロケールが利用可能です。

en: We were unable to detect any locales.  However, your server is configured with the %s restriction so this may be interfering with the way that we detect locales.  Unfortunately this means the date format will not change for different languages.  However, it is ok to continue.
ja: ロケールは全く検出できませんでした。 しかしながら、サーバは設定により%s制約がかかっていますのでロケールを検出する方法が妨害されています。 不幸にもこれは日付のフォーマットが言語によって切り替わらないことを意味します。 でも、大丈夫だから続けましょう。

en: Slide Show for album
ja: アルバムのスライドショー

en: play
ja: 再生

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
ja: スライドショーは停止しました。[再生]を押して再開してください。

en: stop
ja: 停止

en: Slide show is running...
ja: スライドショーは実行中です...

en: Picture is loading...
ja: 画像読み込み中...

en: Please Wait...
ja: 待ってね...

en: Slide Show
ja: スライドショー

en: normal size
ja: 通常のサイズ

en: full size
ja: フルサイズ

en: Delay:
ja: ディレイ:

en: second
ja: 秒

en: seconds
ja: 秒

en: Loop
ja: ループ

en: This album has no photos to show in a slide show.
ja: このアルバムはスライドショーできる画像がありません

en: back to album
ja: アルバムへ戻る

en: reverse direction
ja: 逆方向

en: forward direction
ja: 順方向

en: Sort Album
ja: アルバムをソート

en: Select your sorting criteria for this album below
ja: 何を基準にソートするか以下から選択してください

en: Warning:  This operation can't be undone.
ja: 警告:  この操作はやりなおしできません。

en: By Upload Date
ja: アップロード日

en: By Picture-Taken Date
ja: 撮影日

en: By Filename
ja: ファイル名

en: By Number of Clicks
ja: クリック数

en: By Caption
ja: タイトル

en: By Number of Comments
ja: コメント数

en: Randomly
ja: ランダム

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Sort
ja: ソート

en: This is not a problem!
ja: 問題ないYO!

en: Progress
ja: 進歩状況

en: Upgrade Albums
ja: アルバムアップグレード

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
ja: Gallery中にある以下のアルバムは古いバージョンのGalleryにより作成され、旧式のものです。

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
ja: それらをアップグレードすることが可能です。大きいアルバムでは時間がかかりますが、システムは利用者に対して進行を通知しようとするでしょう。

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
ja: この作業において画像ファイルはどのような形の被害も受けません。

en: All albums are up to date.
ja: 全てのアルバムは最新版です。

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %supgrade them all at once%s
ja: 以下のアルバムはアップグレードする必要があります。アルバムのとなりにあるアップグレードリンクをクリックすることで、個別にアップグレードができます。また、%s一度に全部アップグレード%sできます。

en: upgrade
ja: アップグレード

en: Incorrect password
ja: 間違ったパスワード

en: You must provide your old password to change it.
ja: パスワードを変更するには古いパスワードが必要です。

en: Change User Preferences
ja: ユーザの個別設定を変更する

en: You can change your user information here.
ja: ここで自分の情報を変更できます。

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
ja: パスワードを変更する場合は、古いパスワード1回、新しいパスワードを2回入力しなくてはいけません。

en: Empty
ja: 空

en: edit %s
ja: %sを編集

en: No Caption
ja: タイトルなし

en: edit
ja: 編集

en: Error:
ja: エラー:

en: Results:
ja: 結果:

en: Error messages:
ja: エラーメッセージ:

en: You have no graphics package configured for use!
ja: 使用するグラフィックパッケージが設定されていません。

en: Upload Date
ja: アップロード日

en: Image Size
ja: 画像のサイズ

en: Additional EXIF Data
ja: 拡張 EXIF データ

en: Not closing this window because debug mode is on
ja: デバッグモードになっているのでウィンドウは閉じません

en: target file size %d kbytes
ja: ターゲットファイルサイズ %d kB

en: - file size %d kbytes
ja: - ファイルサイズ %d kB

en: Done.
ja: 完了

en: Unknown file type: %s
ja: 認識できないファイルタイプ: %s

en: Can't write to %s.
ja: %s に書き込みできません。

en: Can't read %s.
ja: %s が読み込みできません。

en: Select Album
ja: アルバム選択

en: current location
ja: 現在の場所

en: Could not open lock file (%s)!
ja: ロックファイル(%s)を開けません。

en: hit
ja: ヒット

en: hits
ja: ヒット

en: 0 hits
ja: 0 ヒット

en: Sub-albums
ja: サブアルバム

en: Adding %s
ja: 追加 %s

en: Resizing %s
ja: リサイズ %s

en: Photo auto-rotated %s&deg;
ja: 自動ローテーション %s\度

en: Error: %s!
ja: エラー: %s!

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
ja: 困ったら %s%s FAQ%sを見てください

en: sub-album
ja: サブアルバム

en: sub-albums
ja: サブアルバム

en: no images
ja: 画像なし

en: 0 pages
ja: 0 ページ

en: %s in this album
ja: このアルバム中に %s

en: %s are hidden
ja: %s は隠されています

en: %s is hidden
ja: %s は隠されています

en: add photos
ja: 画像追加(複数)

en: add photo
ja: 画像追加(1枚)

en: new nested album
ja: ネストアルバム作成

en: custom fields
ja: カスタムフィールド

en: captions
ja: タイトル

en: sort
ja: ソート

en: resize all
ja: 全てリサイズ

en: rebuild thumbs
ja: サムネイル再生成

en: properties
ja: プロパティ

en: view&nbsp;all&nbsp;comments
ja: 全てのコメントを見る

en: slideshow
ja: スライドショー

en: Changed:
ja: 変更:

en: Contains:
ja: 内容:

en: 0 items
ja: 0 アイテム

en: Viewed:
ja: 閲覧回数:

en: Movie
ja: 動画

en: Photo
ja: 画像

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Title
ja: タイトル編集

en: Edit Description
ja: 説明を編集

en: Edit Thumbnail
ja: サムネイルを編集

en: Rotate/Flip
ja: 回転/反転

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Reset Counter
ja: カウンタリセット

en: Move
ja: 移動

en: Show
ja: 表示

en: Hide
ja: 隠す

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Hey! Add some photos.
ja: 何か画像を追加してください。

en: This album is empty.
ja: このアルバムは空です。

en: Comments available for this item.
ja: このアイテムに対するコメントが有効です。

en: Comments for this Album
ja: このアルバムに対するコメント

en: return to album
ja: アルバムに戻る

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
ja: 申し訳ありません。このアルバムは公開コメントを受け付けていません。

en: resize photo
ja: 画像リサイズ

en: delete photo
ja: 画像削除

en: View Images
ja: 画像閲覧

en: normal
ja: 通常

en: full
ja: 完全

en: photo properties
ja: 画像のプロパティ

en: Photo Properties
ja: 画像のプロパティ

en: File Upload Date
ja: アップロード日

en: Item Capture Date
ja: 撮影日

en: Reload EXIF Data From File
ja: ファイルから EXIFデータを再取得する
