Gallery 1.4 - en to it translation catalogue (774 entries)

en: Security violation
it: Violazione della protezione

en: Name and comment are both required to save a new comment!
it: Nome e Commento sono entrambi richiesti per salvare un nuovo commento!

en: Add Comment
it: Aggiungi commento

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
it: Inserisci il tuo commento per questa immagine nello spazio qui sotto.

en: Name or email:
it: Nome o indirizzo email:

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Cancella

en: Add Photo
it: Aggiungi immagine

en: Dismiss
it: Eliminato

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
it: Clicca sul bottone <b>Naviga</b> per posizionare l'immagine da aggiungere.

en: Supported file types
it: Tipi file supportati

en: Caption
it: Descrizione

en: Use filename as caption if no caption is specified.
it: Usa il nome del file come descrizione se questa non è specificata.

en: Upload Now
it: Invia ora

en: Add Photos
it: Aggiungi immagini

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
it: Consiglio:  Invia un file ZIP con immagini e video!

en: 1. Select the number of files you want to upload:
it: 1. Seleziona il numero di file che vuoi inviare:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
it: Usa il bottone Naviga per trovare le immagini sul tuo computer

en: Or, upload any images found at this location.
it: O, invia ogni immagine trovato in questa posizione.

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
it: La posizione può essere sia un URL che una directory sul server.

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
it: Consiglio: Invia le immagini al tuo server via FTP e dopo inserisci il giusto indirizzo qui.

en: Set photo captions with original filenames.
it: Imposta le descrizioni delle immagini con i nomi originali dei file.

en: Submit URL or directory
it: Invia un URL o una directory.

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
it: Alternativamente, puoi utilizzare uno di questi sistemi del desktop per prendere e trasportare dal tuo computer

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
it: Un'applicazione Java che funziona sotto Mac, Windows e Unix.

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
it: <i>Nota:</i> questa opzione è ancora in fase sperimentale

en: Album Permissions
it: Permessi dell'album

en: Changing permissions for %s
it: Modifica dei permessi per %s

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Users who can see the album
it: Utenti che possono visualizzare l'album

en: Users who can change album text.
it: Utenti che possono cambiare il testo dell'album.

en: Users who can add photos.
it: Utenti che possono aggiungere immagini.

en: Users who can modify photos.
it: Utenti che possono modificare immagini.

en: Users who can delete photos.
it: Utenti che possono cancellare immagini.

en: Users who can create sub albums.
it: Utenti che possono creare sotto album.

en: Users who can view full (original) images.
it: Utenti che possono vedere le immagini a dimensione originale.

en: Done
it: Fatto

en: Search
it: Cerca

en: top-level album
it: album di primo livello

en: top-level albums
it: album di primo livello

en: albums
it: album

en: No albums
it: nessun album

en: %d total
it: %d totale

en: image
it: immagine

en: images
it: immagini

en: no image
it: nessuna immagine

en: page
it: pagina

en: pages
it: pagine

en: no pages
it: nessuna pagina

en: %s (%s), %s on %s
it: %s (%s), %s su %s

en: %s, %s on %s
it: %s, %s su %s

en: Welcome, %s
it: Benvenuto, %s

en: new album
it: nuovo album

en: manage users
it: gestisti utenti

en: preferences
it: impostazioni

en: logout
it: esci

en: Attention Gallery Administrator!
it: Attenzione Amministratore Galleria!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
it: %s ha individuato le seguenti directory: %s nelli tuoi album (%s)

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
it: Ci sono album non validi.  Per favore spostali fuori dalle directory degli album.

en: title
it: titolo

en: description
it: descrizione

en: delete album
it: cancella album

en: move album
it: sposta album

en: rename album
it: rinomina album

en: edit captions
it: modifica descrizioni

en: permissions
it: permessi

en: view&nbsp;comments
it: visualizza&nbsp;commenti

en: Hey!
it: Ciao!

en: %s this album so that the URL is not so generic!
it: %s questo album in modo che l'URL non sia così generico!

en: Rename
it: Rinomina

en: Note:  This album is out of date!
it: Nota:  Questo album è scaduto!

en: upgrade album
it: aggiorna album

en: Last changed on %s.
it: Modificato l'ultima volta il %s.

en: This album contains %s.
it: Questo album contiene %s.

en: item
it: oggetto

en: items
it: oggetti

en: no items
it: nessun oggetto

en: This album has been viewed %s since %s.
it: Questo album è stato visto %s dal %s.

en: time
it: volta

en: times
it: volte

en: 0 times
it: 0 volte

en: reset counter
it: azzera contatore

en: Captionator
it: Sottotitolatore

en: Multiple Caption Editor.
it: Editor di Descrizioni Multiple.

en: 1 photo in this album
it: 1 immagine in questo album

en: items in this album
it: oggetti in questo album

en: on
it: attivo

en: Save and Exit
it: Salva ed Esci

en: Save and Edit Next %d
it: Salva e Modifica il prossimo %d

en: Save and Edit Previous %d
it: Salva e Modifica il precedente %d

en: Exit
it: Esci

en: Album Caption:
it: Descrizione album:

en: Title
it: Titolo

en: Keywords
it: Parole Chiave

en: Capture Date
it: Data di scatto

en: NO PHOTOS!
it: Nessuna immagine!

en: Untitled
it: Senza titolo

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: Album up to date.
it: Album aggiornato.

en: Upgrading album properties...
it: Proprietà album in aggiornamento...

en: done
it: fatto

en: Upgrading item %d of %d . . .
it: Aggiornamento elemento %d di %d . . .

en: No highlight
it: Nessuna notizia

en: Invalid image
it: Immagine non valida

en: Unable to make thumbnail
it: Impossibile creare l'anteprima

en: No thumbnail
it: Nessuna anteprima

en: Anonymous User
it: Utenti anonimi

en: Nobody
it: Nessuno

en: Unable to create dir
it: Impossibile creare directory

en: %s exists, but is not a directory!
it: %s esiste, ma non è una directory!

en: Username must be at least 2 characters
it: Nome Utente deve avere almeno 2 caratteri

en: Username must be at most 15 characters
it: Nome Utente può avere al massimo 15 caratteri

en: Username must contain only letters or digits
it: Nome Utente deve contenere solo lettere o numeri

en: %s is reserved and cannot be used.
it: %s è riservato e non può essere utilizzato.

en: A user with the username of %s already exists
it: Un utente con il nome utente di %s già esiste

en: Password must be at least 3 characters
it: La password deve avere almeno 3 caratteri

en: Passwords do not match!
it: Password non trovate!

en: yes
it: si

en: Create User
it: Crea utente

en: Create a new user here.
it: Crea un nuovo utente qui.

en: Create
it: Crea

en: Delete Album
it: Cancella album

en: Do you really want to delete this album?
it: Vuoi davvero cancellare questo album?

en: Delete
it: Cancella

en: no album specified
it: nessun album selezionato

en: Delete Photo
it: Cancella immagine

en: Do you really want to delete this Album?
it: Vuoi davvero cancellare questo album?

en: Do you really want to delete this photo?
it: Vuoi davvero cancellare questa immagine?

en: no album / index specified
it: nessun album / indice spedificati

en: Delete User
it: Cancella utente

en: You can't delete your own account!
it: Non puoi cancellare il tuo account!

en: Users can have special permissions in each album.
it: Gli utenti posso avere permessi speciali per ogni album.

en: If you delete this user, any such permissions go away.
it: Se cancelli questo utente, ogni permesso verrà rimosso.

en: Users cannot be recreated.
it: Gli utenti non possono essere ricreati.

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
it: In ogni caso, se l'utente fosse ricreato,quei permessi sarebbero persi.

en: Do you really want to delete user
it: Vuoi davvero cancellare l'utente?

en: Rebuilding Thumbnails
it: Ricrea Amteprime

en: Rebuilding %d thumbnails...
it: Rigenerazione di %d anteprime...

en: Processing image %d...
it: Elaborazione immagine %d...

en: Skipping album %d...
it: Salta album %d...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
it: Ricreo una anteprima...

en: Album Properties
it: Proprietà dell'album

en: Album Summary
it: Sommario Album

en: Album Title
it: Titolo album

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Link Color
it: Colore del link

en: Background Image
it: Immagine sfondo

en: Font
it: Carattere

en: Borders
it: Bordi

en: off
it: disattivo

en: Border color
it: Colore bordo

en: Thumbnail size
it: Dimensione anteprima

en: Auto-Resize
it: Auto-ridimensionamento

en: Auto-Resize file size kilobytes (0 or blank for no size restriction)
it: Dimensione del file in kilobytes per Auto-Ridimensionamento (0 o vuoto per nessuna restrizione)

en: Show <i>Return to</i> link
it: Mosta il link <i>Ritorna a</i> link

en: Rows
it: Righe

en: Columns
it: Colonne

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
it: Auto-dimensionamento per le finestre<br>delle immagini senza una copia ridimensionata

en: Offer visitors ability to specify<br>preference for full-size or resized images
it: Offri ai visitatori la possibilità di specificare<br>preferenze per le immagini intere o ridimensionate

en: Which photo printing service<br>do you want to let visitors use?
it: Quali servizi di stampa delle immagini<br>vuoi che i tuoi visitatori usino?

en: none
it: nessuno

en: Display EXIF data?
it: Mostra dati EXIF?

en: Display click counter for this album?
it: Mostra il contatore dei click per questo album?

en: Display owners name with caption
it: Mostra il nome del proprietario con titolo

en: Allow item owners to modify their images
it: Permetti la modifica delle proprie immagini

en: Allow item owners to delete their images
it: Permetti la cancellazione delle proprie immagini

en: Add new items at beginning of album
it: Aggiungi nuovi oggetti all'inizio dell'album

en: Allow public commenting for photos in this album?
it: Permetti commenti pubblici per le immagini di questo album?

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
it: Applica i valori agli album di sottolivello (eccetto per il Titolo ed il Sommario).

en: Apply
it: Applica

en: Undo
it: Annulla modifiche

en: Close
it: Chiudi

en: Year must be between 1000 and 3000
it: L'anno deve essere compreso fra 1000 e 3000

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Photo Capture Date
it: Data invio immagine

en: Month
it: Mese

en: Day
it: Giorno

en: Year
it: Anno

en: Hours
it: Ore

en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit the %s and click %s when you're done
it: Modifica %s clicca su %s quando hai fatto.

en: Custom Thumbnail
it: Anteprima standard

en: Remaking the Thumbnail...
it: Ricreo l'anteprima...

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
it: Scegli quale parte dell'immagine farà parte dell'anteprima:

en: Gallery in Configuration Mode
it: Gallery in Modalità Configurazione

en: Gallery: Configuration Mode
it: Gallery: Modalità Configurazione

en: To configure gallery, %sStart the configuration wizard%s
it: Per configurare Gallery, %sAvvia la configurazione guidata%s

en: If you've finished your configuration but you're still seeing this page, that's because for safety's sake we don't let you run Gallery in an insecure mode.
it: Se hai terminato la configuazione ma stai ancora vedendo questa pagina, è dovuto al fatto che non permettiamo l'esecuzione di Gallery in modalità non sicura.

en: You need to switch to secure mode before you can use it.  Here's how:
it: Devi passare al modo sicuro prima di poterlo usare. Ecco come:

en: Then just reload this page and all should be well.
it: Successivamente ricarica questa pagina e tutto dovrebbe essere a posto.

en: If you experience problems, you should seek help on the %s Gallery Help Page%s
it: Se dovessi avere dei problemi, cerca aiuto su %s Gallery Help Page %s

en: %s with shell access
it: %s con accesso via terminale

en: /path/to/your/gallery
it: /percorso/alla/tua/gallery

en: %s with FTP access
it: %s con accesso FTP

en: Gallery needs Reconfiguration
it: Gallery deve essere Riconfigurato

en: Your Gallery configuration was created using the config wizard from an older version of Gallery.  It is out of date.  Please re-run the configuration wizard!
it: La tua configurazione di Gallery e' stata generata usando

en: In a shell do this
it: In un terminale esegui questo

en: Then launch the %sconfiguration wizard%s
it: Successivamente lancia la %sconfigurazione guidata%s

en: Gallery is misconfigured
it: Gallery è mal configurato

en: Gallery is not configured correctly.  There could be a variety of reasons for this.  The easiest way to fix this problem is to re-run the configuration wizard.
it: Gallery non è configurato correttamente. Potrebbero esserci diverse ragioni per questo. Il modo più semplice per risolvere il problema consiste nel far girare di nuovo la configurazione guidata.

en: First, put Gallery in configuration mode:
it: Primo, metti Gallery in modalità configurazione:

en: Gallery Configuration Error
it: Errore di Configurazione di Gallery

en: Gallery has not been configured!
it: Gallery non è stato configurato!

en: Gallery must be configured before you can use it.  First, you must put it into configuration mode.  Here's how.
it: Gallery deve essere configurato prima di poter essere usato. Per prima cosa passa alla modalità configurazione. Ecco come.

en: And then start the %sConfiguration Wizard%s.
it: Successivamente lancia la %sConfigurazione Guidata%s

en: Configure Custom Fields
it: Configura Campi Personali

en: Number of user defined custom fields
it: Numero di campi definiti dall'utente

en: Field
it: Campo

en: Apply to nested Albums
it: Applica sugli Album interni

en: Highlight Photo
it: Breve descrizione immagine

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
it: Vuoi che questa immagine sia quella che viene visualizzata nella pagina della galleria, come rappresentazione per questo album?

en: Yes
it: Si

en: Username
it: Nome utente

en: Old Password
it: Vecchia password

en: New Password
it: Nuova password

en: New Password (again)
it: Nuova password (ripetere)

en: Full Name
it: Nome completo

en: Email Address
it: Indirizzo E-mail

en: Gallery language
it: Gallery lingua

en: User can create albums
it: L'utente può creare album

en: admins can always create albums
it: L'amministratore può sempre creare album

en: User is an admin
it: L'utente è un amministratore

en: you can't un-admin yourself
it: Non puoi togliere la funzione di amministratore a te stesso.

en: From:
it: Da:

en: delete comment
it: cancella commento

en: add comment
it: aggiungi commento

en: hidden
it: nascosto

en: view comments for this nested album
it: visualizza commenti per questo sotto album

en: First Page
it: Prima pagina

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: First Photo
it: Prima immagine

en: Previous Photo
it: Immagine precedente

en: %d of %d
it: %d di %d

en: Next Photo
it: Immagine successiva

en: Last Photo
it: Ultima immagine

en: Login to %s
it: Collegati a %s

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
it: Collegandoti avrai più permessi per vedere, creare, modificare e cancellare album.

en: Invalid username or password
it: Nome utente o password non valida

en: You must specify a username
it: Devi speficare un nome utente

en: You must specify a password
it: Devi specificare una password

en: Please select a user
it: Per favore seleziona un utente

en: Manage Users
it: Amministra utenti

en: You can create, modify and delete users here.
it: Puoi creare, modificare  cancellare gli utenti qui.

en: There are no users!  Create one.
it: Non ci sono utenti, creane uno.

en: Modify
it: Modifica

en: Invalid user
it: Utente non valido

en: Modify User
it: Modifica utente

en: You can change any information about the user using this form.
it: Puoi cambiare ogni informazione riguardo l'utente usando questo form.

en: Move Album
it: Sposta album

en: Select the new location of album
it: Seleziona la nuova posizione dell'album

en: Move it!
it: Spostalo!

en: OR
it: O

en: Nest within another Album:
it: Inseriscilo all'interno di un'altro album:

en: Move to Album!
it: Sposta nell'album!

en: Move Photo
it: Sposta immagine

en: Moving photo #
it: Sto spostando immagine #

en: Creating Thumbnail
it: Crea Anteprima

en: Resizing photo
it: Ridimensionamento immagine

en: - Creating New Album Highlight
it: - Sto creando la breve descrizione del nuovo album

en: Error
it: Errore

en: Skipping Album #%d
it: Salta album #%d

en: Move this album within the album:
it: Sposta questo album nell'album:

en: Move this photo within the album:
it: Sposta questa immagine nell'album:

en: Current Location is %s
it: Posizione attuale è %s

en: Select the new location:
it: Seleziona la nuova posizione:

en: Move the album to a new album:
it: Sposta l'album in un nuovo album:

en: Move a range of photos to a new album:
it: Sposta un gruppo di immagini in un nuovo album:

en: To move just one photo, make First and Last the same
it: Per spostare una sola immagine, seleziona Prima e Ultima con la stessa

en: Nested albums in this range will be ignored
it: Sotto album in questo gruppo saranno ignorati

en: First
it: Prima

en: Last
it: Ultima

en: New Album
it: Nuova album

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of gallery.
it: ATTENZIONE: Alcuni degli Album devono essere aggiornati alla versione corrente di Gallery.

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Uploading Photos
it: Sto aggiornando le immagini

en: File upload in progress!
it: Aggioramento file in corso!

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
it: Questa pagina sparirà automaticamente quando l'aggiornanento sarà completato. Attendi!

en: Change Owner
it: Cambia proprietario

en: Owner
it: Proprietario

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
it: Pubblica le tue Foto e Filmati a %s

en: Username and Password are not correct.
it: Nome utente e password errati.

en: Please Enter Username and Password
it: Per favore immetti Nome utente e Password

en: Login Incorrect
it: Login errato

en: Username:
it: Nome utente:

en: Select the Album to which to Publish
it: Seleziona l'Album da pubblicare

en: Use filenames as captions
it: Usa il nome del file come descrizione.

en: Create New Album
it: Crea Nuovo Album

en: Not Logged In!
it: Non connesso!

en: No album specified!
it: Nessun album selezionato!

en: This user cannot add photos in %s.
it: Questi utenti non possono aggiungere immagini in %s

en: Press the 'Back' button and try again!
it: Premi il bottone 'Indietro' e prova di nuovo!

en: User cannot create ROOT level album.
it: L'utente non può creare album di primo livello.

en: User cannot create nested album in %s.
it: L'utente non può creare album interni a %s

en: No Parent Album Specified!
it: Nessun Album padre selezionato!

en: Enter New Album Title
it: Immetti il nuovo Titolo dell'Album

en: Select Parent Album
it: Seleziona l'Album padre

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
it: NUOVO ALBUM DI PRIMO LIVELLO

en: User cannot add to album
it: L'utente non può aggiungere all'album

en: No file specified
it: Nessun file specificato

en: Photo Upload
it: Invio Foto

en: Upload Photos to
it: Invio immagini a

en: Publishing with Windows XP
it: Publicato con Windows XP

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
it: Usa le caratteristiche del <i>Pubblica sul web</i> di Windows XP

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
it: Windows XP include una funzione che permette di pubblicare contenuti dal tuo desktop direttamente su un web server. %s <b>ha un supporto sperimentale</b> per questa funzionalità.

en: It's relatively easy to configure.
it: E' abbastanza facile da configurare.

en: Step 1
it: Passo 1

en: Download the %sXP Configuration File%s
it: Scarica il %sFile di Configurazione di XP%s

en: Save this file on your PC and rename it %s.
it: Salva questo file sul tuo PC e rinominalo %s.

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
it: Se chiede la conferma del cambiamento di estensione del file rispondi &quot;Sì.&quot;

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
it: Clicca con il tasto destro su questo file e dovrebbe apparire un menù.

en: Select the <b>Merge</b> option (this should be at the top of the menu).
it: Seleziona l'opzione <b>Unisci</b> (dovrebbe essere in cima al menù).

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
it: Ti verrà chiesto se vuoi importare quei valori nel tuo registro.

en: Click &quot;ok&quot;.
it: Clicca &quot;Ok&quot;.

en: It will tell you that the files were imported successfully.
it: Ti dirà che i file sono stati importati con successo.

en: Click &quot;ok&quot; again.
it: Clicca &quot;ok&quot; di nuovo,

en: Step 2
it: Passo 2

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing a JPG image.
it: Apri Windows Explorer e naviga nelle directory che contengono immagini JPG.

en: Select the image and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
it: Seleziona l'immagina e questa dovrebbe avere un link sulla parte sinistra che dice &quot;Pubblica questo file sulla rete...&quot;

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
it: Clicca sul link e segui le istruzioni per collegarti a Gallery; seleziona un album e pubblica l'immagine.

en: Return to Add Photos
it: Ritorna ad Aggiungi immagini

en: Rename Album
it: Rinomina Album

en: There is already an album with that name!
it: C'è già un album con quel nome!

en: What do you want to name this album?
it: Come vuoi chiamare questo album?

en: The name cannot contain any of the following characters
it: Il nome non può contenere nessuno dei seguenti caratteri

en: or
it: o

en: spaces
it: spazi

en: Those characters will be ignored in your new album name.
it: Quei caratteri saranno ignorati nel nome dell'album.

en: Resize Photo
it: Ridimensiona immagine

en: Resizing %d photos...
it: Sto ridimensionando %d immagini...

en: Processing image
it: Immagine in elaborazone

en: Resizing 1 photo...
it: Sto ridimensionando immagine 1...

en: Resizing photos
it: Ridimensionamento immagini

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
it: Questo ridimensionerà le tue immagini così che la parte più lunga di queste sarò uguale alla dimensione voluta e la dimensione del file sarà vicina a quella impostata.

en: What is the target size for all the photos in this album?
it: Quale è la dimesione preferita per tutte le foto di questo album?

en: What is the target size for this photo?
it: Quale è la dimensione preferita per questa foto?

en: Target filesize
it: Dimensione desiderata del file

en: Maximum side length in pixels
it: Lunghezza massima di un lato in pixels

en: Rotate/Flip Photo
it: Ruota/Ribalta Foto

en: Rotating/Flipping photo.
it: Rotazione/Ribaltamento di foto.

en: (this may take a while)
it: (potrebbe richiedere qualche istante)

en: How do you want to manipulate this photo?
it: Come vuoi modificare questa immagine?

en: Rotate
it: Ruota

en: Counter-Clockwise
it: In senso antiorario

en: Clockwise
it: In senso orario

en: Flip
it: Ribalta

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Processing and Saving Photos
it: Procedi e salva le immagini

en: Fetching Urls...
it: Ricerca indirizzi in corso...

en: Processing %s as a local directory.
it: Elaborazione di %s come una directory locale.

en: Could not open url: %s
it: Impossibile aprire url: %s

en: Parsing %s for images...
it: Scansione di %s per immagini...

en: Found %d images
it: Trovate %d immagini

en: Processing status...
it: Stato avanzamento...

en: No images uploaded!
it: Nessuna immagine aggiunta!

en: Check All
it: Seleziona tutto

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Invert Selection
it: Inverti selezione

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Search Again
it: Cerca ancora

en: Gallery
it: Galleria

en: Albums containing %s
it: Album contenenti %s

en: No Album Matches
it: Nessun album selezionato

en: Photos containing %s
it: Immagini contenenti %s

en: Matching Comments
it: Segna i commenti

en: From Album
it: dall'album

en: KEYWORDS
it: PAROLE CHIAVE

en: No Photo Matches
it: Nessuna immagine selezionata

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first
it: Alcuni Album non sono stati cercati perchè richiedono prima un aggiornamento alla ultima versione di %s

en: upgrade all albums
it: aggiorna tutti gli album

en: Search the Gallery's Album and Photo<br> titles, descriptions and comments
it: Cerca album e immagini  <br> titoli, descrizioni e commenti

en: Go
it: Vai

en: Gallery Setup: Step 1
it: Configurazione Gallery: Passo 1

en: This is the Gallery system check page.
it: Questa è la pagina di controllo sistema di Gallery.

en: This page will validate your installation to make sure that you have all the necessary components and permissions on this system and that everything is configured reasonably.
it: Questa pagina verificherà la tua installazione per assicurarsi la presenza di componenti e permessi necessari al sistema e la loro corretta configurazione.

en: Gallery Diagnostics Page
it: Pagina Diagnostica di Gallery

en: Gallery Help Page
it: Pagina di Aiuto di Galleriy

en: Having problems?  Try the %s, %s and %s.
it: Problemi? Prova la %s , %s e %s.

en: Having problems?  Try the %s and %s.
it: Problemi? Prova il %s e %s

en: Success
it: Successo

en: Serious Warning
it: Serio Avvertimento

en: Warning
it: Attenzione

en: Failed!
it: Fallito!

en: There are errors in your configuration that will prevent Gallery from functioning properly.
it: Ci sono errori nella tua configurazione che impediranno Gallery di funzionare correttamente.

en: You must fix them before you can continue.
it: Devi risolvere il problema prima di poter continuare

en: Your installation has <b>serious warnings</b>!  Continue at your own risk...
it: La tua installazione ha <b>gravi avvertimenti</b>! Continua a tuo rischio...

en: Your installation has warnings, but this is usually OK.  Keep going!
it: La tua installazione ha degli avvertimenti, ma questo e' generalmente OK. Procedi pure.

en: Configure Gallery
it: Configura Gallery

en: Check %s
it: Seleziona %s

en: This script is designed to examine your %s installation to see if it is ok to be used by Gallery.
it: Questo script esaminerà la tua %s installazione per verificare la compatibilità con Gallery.

en: Loading configuration files.  If you see an error here, it is probably because you have not successfully run the config wizard.
it: Lettura dei file di configurazione. Se dovessi vedere degli errori sono probabilmente dovuti ad una esecuzione fallita della configurazione guidata.

en: It seems that you did not configure your GALLERY. Please run and finish the configuration wizard.
it: Sembra che GALLERY non sia stato configurato. Per favore esegui e porta a termina la configurazione guidata.

en: Return to the %sconfig wizard%s.
it: Ritorna alla %sconfigurazione guidata%.

en: Let us see if we can figure out what operating system you are using.
it: Vediamo se riusciamo ad identificare il sistema operativo che stai usando.

en: This is what your system reports
it: Questo è quello che viene evidenziato dal tuo sistema

en: This is the type of system on which PHP was compiled
it: Questo è il tipo di sistema nel quale il PHP è stato compilato

en: Make sure that the values above make sense to you.
it: Assicurati che i valori sopra indicati abbiano un significato per te.

en: Look for keywords like %s, %s, %s etc. in the output above.
it: Cerca per parole chiavi come %s, %s, %s ecc. nel risultato precedente.

en: If both the attempts above failed, you should ask your ISP what operating system you are using.
it: Se entrambi i tentativi falliscono, dovresti chiedere al tuo ISP informazioni sul sistema operativo che stai usando.

en: You can check via %s, they can often tell you.
it: Puoi controllare via %s, spesso possono dirtelo.

en: You told the config wizard that your %s binaries live here:
it: Hai notificato alla configurazione guidata che i tuoi %s binari si trovano qui:

en: If that is not right (or if it is blank), re-run the configuration wizard and enter a location for %s.
it: Se non è corretto (o se vuoto), esegui di nuovo la configurazione guidata ed immetti una posizione per %s

en: <b>Note:</b> Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
it: <b>Nota:</b> La tua %s directory (%s)  non è specificata nella lista open_basedir (nel file php.ini) %s quindi non possiamo eseguire i controlli di base sui file per assicurarci della loro esistenza e della possibilità di esecuzione.

en: We are going to test each %s binary individually.
it: Si sta per eseguire un controllo su ogni %s binario singolarmente

en: %sClick here%s to hide the details
it: %sClicca qui%s per nascondere i dettagli

en: If you see errors, you should %sclick here%s to see more details
it: Se vedi degli errori, dovresti %scliccare qui%s per vedere più dettagli

en: Checking %s
it: Controllo %s

en: File %s does not exist.
it: Il file %s non esiste

en: Expected status: %s, but actually received status %s.
it: Stato atteso: %s, in effetti lo stato risultante è %s.

en: can't detect version on Windows
it: non riesco ad identificare la versione di Windows

en: Ok!  Version: %s
it: Ok! Versione: %s

en: Error! %s
it: Errore! %s

en: If you see an error above complaining about reading or writing to %s then this is likely a permission/configuration issue on your system.  If it mentions %s then it's because your system is configured with %s enabled.
it: Se vedi un errore relativo a lettura o scrittura su %s dipende probabilmente da un problema di configurazione di permessi sul tuo sistema. Se si parla di %s allora il tuo sistema è stato configurato con %s disabilitato.

en: You should talk to your system administrator about this, or see the %sGallery Help Page%s.
it: Dovresti notificare questa informazione al tuo Amministratore di Sistema, oppure vedere la %sPagina di Aiuto su Gallery%s.

en: For other errors, please refer to the list of possible responses in %s to get more information.
it: Per altri tipi di errore, per avere maggiori informazioni fate riferimento alla lista di possibili risposte in %s.

en: <b>Note:</b>  Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
it: <b>Nota:</b> La tua %s directory (%s)  non è specificata nella lista open_basedir (nel file php.ini) %s quindi non possiamo eseguire i controlli di base sui file per assicurarci della loro esistenza e della possibilità di esecuzione.

en: Gallery prefers NetPBM version 9.9 and up.  You can install just the binaries Gallery needs from %sGallery on SourceForge%s.  Or, you can compile and install the entire NetPBM package from %sNetPBM on SourceForge%s.
it: Gallery preferisce NetPBM dalla versione 9.9 in poi. Puoi installare solo i binari necessari a Gallery da %sGallery su SourceForge%s. Oppure, puoi compilare ed installare l'intero package NetPBM da %sNetPBM su SourceForge%s.

en: <b>Note:</b> You can install the binaries from the Gallery site even if you don't have root access on your box!  If you can't get it working, try leaving the NetPBM path blank and using ImageMagick intead.
it: <b>Nota:</b> Puoi installare i binari dal sito di Gallery anche se non hai i diritti di amministratore della macchina! Se non riesci a farlo funzionare, prova a lasciare vuoto il path per NetPBM e ad usare ImageMagick come alternativa.

en: I've found part of NetPBM, but some critical components are missing (see below).  Perhaps your version of NetPBM is out of date?
it: Ho trovato parte dell'installazione di NetPBM, ma alcune parti critiche mancano (vedi sotto). Probabilmente la versione installata non e' una versione recente.

en: Gallery prefers ImageMagick version 5.4.8 and up.  You can compile and install the entire ImageMagick package from %s.
it: Gallery preferisce ImageMagick dalla versione 5.4.8 in poi. Puoi compilare ed installare l'intero package ImageMagick da %s.

en: <b>Note</b>:  They also have binaries available for assorted operating systems.  If you can't get it working, try leaving the ImageMagick path blank and using NetPBM instead.
it: <b>Nota</b>:  Puoi trovare binari per diversi sistemi operativi. Se non riesci a farlo funzionare, prova a lasciare il path di ImageMagick vuoto e ad usare NetPBM come alternativa.

en: <b>Note:</b> Your webserver is configured with the %s restriction.   This may make it difficult for Gallery to detect and verify your binaries, even if you've already successfully used the Config Wizard in the past.  Don't worry too much if this page gives warnings; your settings will still be saved properly.
it: <b>Nota</b>:  Il tuo webserver è configurato con le %s restrizioni. Questo potrebbe rendere dificile per Gallery individuare e verificare i binari anche se hai usato con successo nel passato la Configurazione Guidata. Non preoccuparti troppo degli avvertimenti; i tuoi parametri di configurazione verranno salvati correttamente.

en: Check to see how old version %s of %s is.
it: Controlla quanto è meno recente la versione %s rispetto a %s.

en: Check to see if you are running PHP 4.  Note that some versions of PHP have bugs that cause Gallery to fail.  PHP4.0.0 uses a different file upload protocol, versions 4.0.3 and 4.0.3pl1 have a bug in the unserialization code that cause Gallery to be unable to read its own database.  Upgrade to at least PHP 4.0.4pl1 if you can.
it: Controlla se stai eseguendo PHP 4. Considera che alcune versioni di PHP hanno dei bachi che fanno fallire Gallery. PHP4.0.0 usa un protocollo di invio diverso, la versione 4.0.3 e 4.0.3pl1 hanno un baco nel codice di deserializzazione che genera in Gallery un errore di lettura del suo stesso database. Se puoi, aggiorna PHP almeno alla versione 4.0.4pl1

en: You're running version %s.  You need to upgrade to PHP %s.
it: Stai facendo girare la versione %s. Dovresti fare un aggiornamento a PHP %s.

en: You're running version %s which has known bugs that cause Gallery to fail.
it: Stai facendo girare la versione %s che ha dei bachi conosciuti che fanno fallire Gallery.

en: Check to see if you are running PHP 4.1 or greater.  If you want to run the multi-language version of gallery, you need php 4.1.  Upgrade to at least PHP 4.1 if you can.
it: Controlla se stai facendo girare PHP 4.1 o superiore. Per poter avere la versione multi-lingua di Gallery è necessario avere PHP 4.1. Aggiorna PHP alla versione 4.1 almeno.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to at least PHP 4.1.0 if you want to run the multilanguage version.
it: Stai facendo girare la versione %s. Dovresti aggiornare PHP almeno alla versione 4.1.0 per poter avere la multi-lingua.

en: Check to see if PHP is running in <b>Safe Mode</b>.  Safe mode is a PHP security feature commonly used in shared environments.  Gallery cannot run when safe mode is enabled because it imposes too many restrictions.
it: Controlla se PHP sta girando in <b>Modalità Sicura</b>. La Modalità Sicura e' una caratteristica di PHP usata generalmente in ambienti condivisi. Gallery non può girare quando è abilitato la Modalità Sicura perchè vengono imposte troppe restrizioni.

en: <b>Safe Mode</b> is enabled on this server.  You must disable it before you can use Gallery.  Refer to the FAQ, the forums, and the help page on the %sGallery website%s and the %sPHP website%s for assistance.
it: <b>Modalità Sicura</b> abilitata su questo server. Dovresti disabilitarla prima di poter usare Gallery. Fai riferimento alla FAQ, ai forum, e alla pagina di aiuto sul %sSito di Gallery%s e sul %sSito di PHP%s per assistenza.

en: <b>Note</b>: In some rare circumstances, Gallery thinks that <b>safe mode</b> is on, when it's really off.  You can see for yourself by looking in the <i>Local</i> column of the safe_mode row in the %sPHP Info%s page.  If it says 'Off' or '0' or 'undefined' then it's possible that Gallery made a mistake and you can continue.  If not, then you must resolve this problem before you can use Gallery.
it: <b>Nota</b>: In alcune circonstanze, Gallery pensa che sia attiva la <b>Modalità Sicura</b> quando in realtò è disabilitata. Puoi verificare da solo guardando la colonna <i>Locale</i> della riga safe_mode nella pagina %sPHP Info%s. Se dice 'Off' o '0' o 'undefined' allora è possibile che Gallery si sia confuso e quindi puoi continuare. Se non è così, allora devi risolvere il problema prima di poter usare Gallery.

en: Apache is not obeying your .htaccess file.  Try entering the following into your web server's httpd.conf file:
it: Apache non si attiene al file .htaccess. Prova ad inserire quello che segue nel file di configurazione del web server httpd.conf:

en: Check to see if %smagic quotes%s are enabled on your PHP server.  If they're on, you may notice strange behaviour if you put ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) characters in titles or captions in the gallery.
it: Controlla se il parametro %smagic quotes%s è abilitato sul tuo PHP server.  Se lo è, potrai notare uno strano comportamento se metti i caratteri ' (singolo-apice), &quot; (doppio apice) o &#92; (backslash) in titoli o descrizioni della galleria.

en: Magic quotes are on.  Your webserver owner can turn them off by putting %s in your php.ini file
it: Magic quotes attivo. L'amministratore del web server può disabilitarle mettendo %s nel php.ini file

en: Check to see if your webserver is compiled with <b>mod_rewrite</b>.  Mod_rewrite allows the Gallery to use shorter URLs that are easier to read and look nicer when you mail them to your web-challenged relatives.  It's not an essential feature.
it: Verifica se il web server è stato compilato con <b>mod_rewrite</b>. Mod_rewrite permette a Gallery di usare degli URL più corti che sono più facili da leggere e hanno un aspetto più piacevole quando invii via mail ai tuoi parenti l'indirizzo dei tuoi album. Ad ogni modo non è una caratteristica essenziale.

en: Either <b>mod_rewrite</b> is not installed or your <b>.htaccess</b> file is not enabled (see above).  Either way, we'll have to use longer URLs in the Gallery.  If you want to turn it on I'd suggest that you make sure that your <b>.htaccess</b> file works and then if it still doesn't work you may need to reconfigure and rebuild Apache with this flag:
it: O <b>mod_rewrite</b> non è installato o il file <b>.htaccess</b>non è abilitato (vedi sotto). In ogni caso, si dovranno usare degli URL più lunghi in Gallery. Se vuoi abilitarlo, ti suggerisco di di assicurarti che il file <b>.htaccess</b> funzioni altrimenti dovrai riconfigurare e ricompilare Apache con questi parametri:

en: Check to see if NetPBM is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installed.
it: Verifica se NetPBM è installato così che Galley possa manipolare le immagini (ruotare, ridimensionare, creare anteprime, ecc). Devi installare NetPBM <b>o</b> ImageMagick.

en: I can't find NetPBM.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK --  you can specify the path to NetPBM by hand on the following page.  If it's not installed, you have two choices:
it: Non trovo NetPBM. Se è stato installato ma non nel percorso del webserver non è un problema - puoi specificare il percorso di dove si trova NetPBM nella pagina seguente. Se non è installato, hai due alternative:

en: If NetPBM is installed and Gallery isn't finding it automatically that's OK -- that just means you'll have to specify the path to NetPBM by hand on the following page
it: Se NetPBM è installato e Gallery non lo trova automaticamente non è un problema - significa che dovrai specificare il percorso a NetPBM nella pagina seguente

en: Check to see if ImageMagick is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have ImageMagick <b>or</b> NetPBM installed.
it: Verifica se ImageMagick è installato così che Galley possa manipolare le immagini (ruotare, ridimensionare, creare anteprime, ecc). Devi installare ImageMagick <b>o</b> NetPBM.

en: I can't find ImageMagick.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to ImageMagick by hand on the following page.  If it's not installed, you must install it.
it: Non trovo ImageMagick. Se è stato installato ma non nel percorso del webserver non è un problema - puoi specificare il percorso di dove si trova ImageMagick nella pagina seguente. Se non è installato, devi installarlo.

en: Check to see if jhead is installed so that Gallery can examine EXIF headers embedded in images created with most digital cameras.
it: Verifica se jhead è installato, in modo che Gallery possa esaminare le informazioni EXIF contenute nelle immagini create con la maggior parte delle macchine fotografiche digitali.

en: I can't find jhead.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jhead by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jhead is a public domain EXIF parser.  Source, linux binaries, and windows binaries can be found at %sthe jhead homepage%s.
it: Non trovo jhead. Se è installato e non è nel percorso del webserver non è un problema -- puoi specificare il percorso per jhead nella pagina seguente. Se non è installato, puoi installarlo da te. jhead è un analizzatore EXIF di dominio pubblico. Il sorgente, i binari per Linux e per Windows possono essere trovati alla %shomepage di jhead%s.

en: Check to see if jpegtran is installed so that Gallery can perform lossless rotations (only works on JPEG images)
it: Verifica se jpegtran è installato in modo che Gallery possa eseguire delle rotazioni senza perdita di informazione (funziona solo per immagini JPEG)

en: I can't find jpegtran.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jpegtran by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jpegtran is a freely distributable tool distributed by the Independent JPEG Group as part of libjpeg.  Source may be found at %sthe IJG homepage%s.  Binaries may be found at %sthe JPEG club website%s or in the libjpeg package of Linux distributions.
it: Non trovo jpegtran. Se è installato e non è nel percorso del web server non è un problema -- puoi specificare il pergorso a jpegtran nella pagina seguente. Se non è installato, puoi installarlo da te. jpegtran è distribuito liberamente da Indipendent JPEG Group come parte della libreria libjpeg. I sorgenti del codice si possono trovare a %sthe IJG homepage%s. Gli eseguibili si possono trovare a %sthe JPEG club website%s o nel package libjpeg di una qualsiasi distribuzione Linux.

en: Check to see if PHP is compiled with gettext for fast translations.
it: Verifica se il PHP è stato compilato con gettext per delle traduzioni più veloci.

en: Your PHP does not have gettext support.  To include gettext support, you need to recompile PHP.  For more information see %s.  However, multilanguage support is still available in Gallery without gettext, but the pages may take slightly longer to load.
it: IlPHP installato non sembra avere il supporto gettext. Per includerlo, devi ricompilare il PHP. Per ulteriori informazioni vedi %s. Tuttavia, il supporto alla multo-lingua è ancora disponibile in Gallery anche senza gettext, anche se le pagine potranno essere un pò più lente nel caricamento.

en: Check to see what languages are available
it: Controllo quali lingue sono disponibili

en: Testing to see if which locales are absent
it: Sto verificando quali Linguaggi sono mancanti

en: Gallery Title
it: Titolo della galleria

en: The name of your gallery.  Eg. <i>My Cool Photos</i>
it: Il nome della tua galleria. Ad esempio <i>Le mie fantastiche Foto</i>

en: Admin password
it: Password di amministratore

en: REQUIRED
it: OBBLIGATORIO

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
it: La password per il % acconto. Sfortunatamente, viene richiesto di re-inserirla ogni volta che riconfiguri Gallery. Questo problema sarà risolto in una prossima versione.

en: Graphics suite to use?
it: Veste grafica da utilizzare?

en: This setting tells Gallery which set of graphics tools you prefer it to use.  If Gallery says both are okay (on the first page) then this is simply user preference.  Otherwise go with the one that Gallery was able to find without error.
it: Questi parametri indicano a Gallery quale insieme di strumenti grafici preferisci usare. Se nella prima pagina Gallery ha verifica che sono entrambi ok allora è semplicemente una preferenza dell'utente. Altrimenti, seleziona quella che Gallery ha trovato senza errori.

en: Path to NetPBM
it: Il percorso a NetPBM

en: The path to the directory containing NetPBM on your system.  If you downloaded NetPBM from the Gallery download page, don't forget to make the files executable.  Eg. %s or %s or %s
it: Il percorso alla directory contenente NetPBM nel tuo sistema. Se hai scaricato NetPBM dal sito di Gallery, non dimenticare di rendere i file eseguibili. Es. %s o %s o %s

en: I can't find NetPBM at the location you provided.
it: Non riesco a trovare NetPBM nella posizione indicata.

en: PNM to JPEG converter
it: Convertitore da PNM a JPEG

en: This value is only relevant if you use NetPBM.  NetPBM uses a tool to encode its internal image format into JPEG.  This tool is called either <i>ppmtojpeg</i> or <i>pnmtojpeg</i> depending on the version of NetPBM that you have installed.  Check your NetPBM directory to see which one you have installed and specify it here.  If you aren't sure, just take a guess and we'll try to verify it for you.
it: Questo valore è importante solo se usi NetPBM. NetPBM usa uno strumento per trasformare le immagini dal suo formato interno in JPEG. Questo strumento si chiama <i>ppmtojpeg</i> oppure  <i>pnmtojpeg</i> in funzione della versione di NetPBM che hai installato. Controlla la directory di NetPBM per vedere quale di questi due strumenti è presente e specificalo qui. Se non sei sicuro, prova di indovinare e noi cercheremo di verificarlo.

en: Path to ImageMagick
it: Percorso a ImageMagick

en: The path to the directory containing ImageMagick on your system.
it: Il percorso alla directory contenente ImageMagick nel tuo sistema.

en: I can't find ImageMagick at the location you provided.
it: Non riesco a trovare ImageMagick alla posizione specificata.

en: Highlight size
it: Dimensione copertina

en: The target size (in pixels) of thumbnails shown in the gallery page (highlight images)
it: La dimensione voluta (in pixel) delle anteprime mostrate nella galleria (immagini evidenziate)

en: The filesystem path to the 'zipinfo' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
it: Il percorso al file binario 'zipinfo'.  Questo è opzionale, quindi se non lo hai non preoccupartene.

en: The filesystem path to the 'unzip' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
it: Il percorso al file binario 'unzip'.  Questo è opzionale, quindi se non lo hai non preoccupartene.

en: The filesystem path to the 'jhead' exif parser.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
it: Il percorso al file binario 'jhead' .  Questo è opzionale, quindi se non lo hai non preoccupartene. Es. %s o %s.

en: The filesystem path to the 'jpegtran' utility.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
it: Il percorso al file binario 'jpegtran'.  Questo è opzionale, quindi se non lo hai non preoccupartene. Es. %s o %s.

en: this is new in version %s
it: questo è nuovo nella versione %s

en: Thumbnail image
it: Dimensione anteprima

en: The filesystem path to the thumbnail image to show for movies.  Eg. %s
it: Il percorso alla immagine di anteprima da mostrare per i film. Es. %s

en: Album directory
it: Directory dell'Album

en: The full path on physical disk to the directory where your photos will be stored.  This directory should start off empty -- Gallery will fill it.  Note that this directory needs to have write access by the user who is running the web server (in your case this user is %s.)
it: Il percorso completo sul disco per la directory che conterrà le tue foto. Questa directory sarà inizialmente vuota -- Gallery la riempirà con le tue foto. Nota che l'utente che sta facendo eseguire il webserver dovrà avere accesso in scrittura a questa directory (nel tuo caso l'utente è %s)

en: Temporary directory
it: Directory temporanea

en: The filesystem path to a temporary directory.  Eg. %s or %s.  Note that if you have open_basedir configured on your system, then this temporary directory must be inside the open_basedir path!  In that case you may need to create the tmp directory yourself and make sure that it's writable by the webserver process.
it: Il percorso ad una directory temporanea. Es. %s o %s. Nota che se il tuo sistema è configurato come open_basedir, allora questa directory temporanea deve risiedere dentro il percorso dell'open_basedir! In questo caso dovrai creare tu la directory temporanea ed assicurarti che è scrivibile dal processo del webserver.

en: The full URL to the Gallery web application.  Eg. %s.
it: L'URL completo all'applicazione web Gallery. Es. %s

en: Albums
it: Album

en: The full URL to your album directory (specified above) on your web server.  Eg. %s.
it: L'URL completo alla directory del tuo album (specificato sopra) sul tuo web server. Es. %s

en: Mirror sites
it: Siti replica

en: A list of URLs that contain mirrors of your albums directory.  Specify one URL per line with the ones that are more reliable towards the top.  Eg.%s.
it: Una lista di URL che contengono repliche delle directory dei tuoi album. Specifica una URL per linea con quelle che sono più affidabili messe verso l'alto. Es. %s

en: Show the album tree
it: Mostra l'albero dell'album

en: If you turn this option on, you'll see a complete list of all sub-albums when you're browsing the top level of your Gallery.  This will make navigating to a specific sub album much easier (although it can severely clutter the appearance of the top Gallery page).  Set to <b>no</b> by default.
it: Se attivi questa opzione. vedrai una lista completa di tutti gli album di sotto livello quando stai navigando l'album di primo livello in Gallery. Questo renderà la navigazione verso un sotto-album molto più semplice (anche se può rendere confusa la pagina principale di Gallery). Configurato inizialmente come  <b>no</b>.

en: Auto-rotate images
it: Auto-ruota immagini

en: Selecting this option has Gallery automatically attempt to rotate images on upload, based on the orientation information that is stored in JPEG EXIF data by some newer digital cameras.  Requires Jhead EXIF parser v.1.9 or greater (see above).
it: Selezionando questa opzione si indicherà a Gallery di ruotare automaticamente le immagini durante l'invio, la rotazione si baserà su delle informazioni di orientamento contenute nei dati JPEG EXIF di alcune macchine digitali di nuova generazione. Richiede il parser Jhead EXIF v. 1.9 o superiore (vedi sopra)

en: Which language do you want as your default language
it: Quale è la lingua che vuoi usare come preferita?

en: This is what you will see as %s, and what users will see if no other preference is set.
it: Questo è quello che vedrai come %s, e quello che gli utenti vedranno se non ci saranno altre modifiche alle preferenze.

en: Multi language mode
it: Modalità multi lingua

en: Gallery has three multi language modes.  These affect the language that a user will see when visiting the site
it: Gallery ha tre modalità disponibili per la multi lingua. Queste influiscono sulla lingua che verrà mostrata ad un navigatore che accede al sito.

en: Gallery is only displayed in one language
it: Gallery viene mostrato in una sola lingua.

en: Gallery is displayed in the language the browser sends
it: Gallery viene mostrato nella lingua selezionata dal browser che naviga.

en: Available languages in mode 3 and user preferences
it: Lingue disponibili in modalità 3 e preferenze utente

en: Advanced
it: Avanzato

en: Cache EXIF data
it: Memorizza dati EXIF

en: The EXIF data extracted from JPEG files can be cached after it is read the first time.  The tradeoff is that if you cache this data it's possible for your album data files to get quite large which may slow down viewing your albums.  But, if you don't cache this data then it needs to be retrieved every time any user looks at the properties of a photo which can also be slow.  Set to <b>no</b> by default.
it: L'estrazione dei dati EXIF da un file JPEG può essere salvata e quindi non rieseguita dopo essere stata fatta la prima volta. Di contro si ha che la dimesione dei file data per l'album possa diventire piuttosto grande e rallentare la visualizzazione degli album. Daltronde, se non salvi questi dati allora Gallery dovrà estrarli ogni volta che un utente guarderà le proprietà di una foto, e anche questo può rallentare. Configurato inizialmente come <b>no</b>

en: JPEG Quality
it: Qualità JPEG

en: The JPEG file format trades off size versus quality.  Gallery can control the quality of the JPEGs that it produces when you resize, rotate or make thumbnails from JPEG images.  Higher quality images are larger in size than lower quality images.  However, in many cases there's a point at which raising the quality increases the size of the files without noticeably affecting the appearance of the image.  If you notice that your thumbnails and resized images are larger than the originals and you don't like this, you can try lowering this value.  <b>Note</b> that changing this value will only affect images changed in the <i>future</i>.
it: Il formato JPEG diminuisce la dimensione di un file a dispetto della qualità. Gallery può controllare la qualità del JPEG prodotto quando ridimensioni, ruoti o prepari delle anteprime dalle immagini JPEG. Immagini di maggior qualità hanno delle dimensioni maggiori rispetto a quelle di una qualità più bassa. Tuttavia, in molti casi c'è un punto nel quale l'incremento della qualità incrementa la dimensione del file senza una apprezabile differenza di qualità. Se noti che le anteprime e le immagini ridimensionate sono più grandi degli originali e non vuoi che questo accada, prova allora ad abbassare questo valore. <b>Nota</b> che la modifica di questo valore avrà effetto solo sulle immagini cambiate nel <i>futuro</i>.

en: Time Limit
it: Tempo limite

en: The maximum amount of time in seconds any single operation should take.  If you find that you are getting the <b>Maximum execution time exceeded</b> error message, you can try making this a larger number.  Be warned that if you make this too large you <i>might</i> have a process that is stuck for a very long time without doing anything.  The default value is 30 which is pretty reasonable.
it: L'ammontare massimo di secondi che ogni singola operazione dovrebbe impiegare per essere eseguita. Se ti capita di vedere diversi messagi di errore del tipo <b>Maximum execution time exceeded</b>, puoi provare ad aumentare questo numero. Attenzione, se configuri questo valore troppo alto <i>potresti</i> avere dei processi bloccati a lungo che non fanno nulla. Il valore predefinito è 30 ed è un valore ragionevole.

en: Turn debug mode on so that you can diagnose problems?
it: Attivo il modo debug in modo da poter analizzare i problemi?

en: Use %s?
it: Uso %s?

en: Gallery uses a locking system called flock() for added protection against data corruption.  This is not supported on all platforms.  If you're seeing errors like <i>Could not acquire lock</i> then set this value to <i>no</i>
it: Gallery, per aggiungere protezione contro la corruzione dei dati, usa un sistema di blocco chiamato flock(). Questo sistema non è supportato da tutte le piattaforme. Se ottieni dei messaggi di errore come  <i>Could not acquire lock</i>  allora imposta questo valore a <i>no</i>

en: Status code
it: Stato

en: The status code Gallery expects to see after a successful exec() call.  Gallery will try to figure this out on its own so you probably won't need to change this value unless you have problems.
it: Codice di stato atteso da Gallery dopo una chiamata con successo a exec(). Gallery proverà a individuare questo valore in modo automatico, così probabilmente non dovrai cambiarlo a meno di problemi.

en: Session variable
it: Variable di sessione

en: This is the session variable used to contain all Gallery session information.  Change this if there is a conflict between Gallery and another PHP app on your website.
it: Questa è la variable di sessione usata per contenere tutte le informazioni di sessione per Gallery. Cambiala se verifichi un conflitto tra Gallery e altre applicazioni PHP sul webserver.

en: Default color of image borders. You can learn about %scolors%s here.
it: Colore perimpostato per il bordo. Puoi saperne di più sui %scolori%s qui.

en: Border width
it: Larghezza bordo

en: Default width of image borders
it: Valore preimpostato per la larghezza dei bordi di una immagine

en: Default Font
it: Font predefinito

en: Default font face.  Eg. <i>arial</i> or <i>trebuchet</i>
it: Tipo di font predefinito. Es. <i>arial</i> o <i>trebuchet</i>

en: Default Columns
it: Colonne preimpostate

en: The default number of columns in an album
it: Il numero di colonne predefinito in un album

en: Default Rows
it: Righe predefinite

en: The default number of rows in an album
it: Il numero di righe predefinite in un album

en: The default target size (in pixels) of album thumbnails.
it: Valore preimpostato della dimensione voluta (in pixel) delle anteprime degli albuim.

en: Resized image size
it: Dimensione immagine ridimensionata

en: When large images are added to an album, an intermediary version will automatically be generated at this size
it: Quando immagini molto grandi sono aggiunte ad un album, una immagine intermedia sarà automarticamente generata usando questa dimensione.

en: Resized images file size
it: Dimensione del file dell'immagine ridimensionata

en: The default target size (in kilobyte) of resized JPEG images.  Including a value may slow down file uploads, but will speed up page viewing time especially for people with dialup connections.  Set to 0 for no target size.
it: Valore preimpostato della dimensione voluta (in kilobyte) delle immagini JPEG ridimensionate. Mettendo un valore potrebbe rallentare il caricamento delle immagini sul server, ma velocizzerà la visualizzazione delle pagine, specialmente per persone che chiamano con una connessione telefonica. Imposta a 0 per nessuna dimensione.

en: Fit-to-window
it: Adatta-a-finestra

en: When viewing photos which don't have an intermediary version, Gallery can automatically resize the image to fit the viewer's browser window (using JavaScript).  This may not work in embedded environments such as Nuke
it: Quando vedi foto che non hanno una versione intermedia, Gallery può automaticamente ridmensionare le immagini in modo da farle entrare nella finestra del browser (usando JavaScript). Questo però non funziona in ambienti integrati come Nuke

en: Visitor size prefs
it: Preferenze sulle dimensioni per Visitatori

en: Offer visitors the choice of always viewing the full sized version of an image instead of the intermediary size.  This setting only lasts for the visitor's session.
it: Offre ai visitatori la possibilità di scegliere di vedere sempre le immagini a dimensione originale invece di quella intermedia. Questa configurazione rimane attiva solo fino alla sconnessione del visitatore.

en: Printing Service
it: Servizio Stampa

en: %s without donation
it: %s senza donazione

en: Gallery Link
it: Link a Gallery

en: Show Owner
it: Mostra proprietario

en: Show album owner's name on the top level Gallery page?
it: Mostro il nome del proprietario dell'album nella pagina di primo livello di Gallery?

en: Albums per page
it: Album per pagina

en: How many albums should be displayed per Gallery page?
it: Quanti album devono essere mostrati su ogni pagina di Gallery?

en: Search Engine
it: Motore di ricerca

en: Display search engine on main Gallery page?
it: Mostra il motore di ricerca nella pagina principale di Gallery?

en: Preserve Names
it: Preserva Nomi

en: Click counts
it: Conta accessi

en: Display click counts within Albums?
it: Mostra il contatore dei click negli Album?

en: Comments
it: Commenti

en: Allow the public to add comments to your photos?
it: Permetti commenti pubblici per le immagini di questo album?

en: Custom Fields
it: Campi Personalizzati

en: Photo owner modification
it: Modifica proprie  foto

en: Allow photo owners to edit and rotate/flip their own photos?
it: Permettere la modifica come ruota/inverti delle proprie foto?

en: Photo owner deletion
it: Cancella foto del proprietario

en: Allow photo owners to delete their own photos?
it: Permettere la cencellazione delle proprie foto?

en: Photo owner display
it: Mostra foto del proprietario

en: Display the name of photo owners with the caption?
it: Mostrare il nome del proprietario delle foto nel titolo?

en: Add to beginning
it: Aggiungi all'ainizio

en: New images added to beginning rather than end of albums
it: Immagini nuove vengono aggiunte all'inizio piuttosto che alla fine dell'album.

en: Gallery Setup: Step 4
it: Configurazione di Gallery: Passo 4

en: missing
it: mancante

en: it's optional
it: è opzionale

en: documentation
it: documentazione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: You must create empty file %s and chmod it 777 before proceeding.  See %s for more details.
it: Devi creare un file vuoto %s e applicargli il comando chmod 777 prima di procedere.  Vedi %s per maggior dettagli.

en: optional
it: opzionale

en: %s: <b>%s</b> must be an absolute URL!
it: %s: <b>%s</b> deve essere un URL assoluto!

en: %s: <b>%s</b> must be a valid file (not a directory)!
it: %s: <b>%s</b> deve essere un file valido (non una directory)!

en: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> must be a positive number
it: %s: <b>&quot;%s&quot;</b>deve essere un numero positivo

en: %s: <b>%s</b> must not be zero
it: %s: <b>%s</b> deve essere diverso da zero

en: %s: <b>%s</b> must be an executable file!
it: %s: <b>%s</b> deve essere un file eseguibile!

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
it: La directory %s non esiste. Per favore creala.

en: %s exists but is not a directory.  Please fix this.
it: %s esiste ma non è una directory. Per favore correggi il dato.

en: You must specify one of <i>pnmDir</i> or <i>ImPath</i> for Gallery to function!!
it: Devi specificare una opzione tra <i>pnmDir</i> o <i>ImPath</i> per far funzionare Gallery!!

en: Note:
it: Nota:

en: Edit Config
it: Modifica configurazione

en: Save Config
it: Salva configurazione

en: There are errors in your configuration.
it: Ci sono errori nella configurazione.

en: Please go back and fix them!
it: Per favore torna indietro e correggi!

en: Gallery Setup: Step 2
it: Configurazione Gallery: Passo 2

en: System Check Page
it: Pagina di Controllo del Sistema

en: Album Defaults
it: Dati iniziali per Album

en: Use Defaults
it: Usa valori predefiniti

en: Gallery Diagnostics
it: Analisi di Gallery

en: You can use these tools to find out more about your setup
it: Puoi usare questi strumenti per ricavare informazioni circa la configurazione

en: Tool
it: Strumenti

en: Description
it: Descrizione

en: PHP Info
it: Informazioni su PHP

en: This page provides information about your PHP installation.
it: Questa pagina produce informazioni circa la installazione di PHP.

en: Check
it: Seleziona

en: This page provides information about your NetPBM binaries.
it: Questa pagina produce informazioni circa gli eseguibili di NetPBM.

en: This page provides information about your ImageMagick binaries.
it: Questa pagina fornisce informazioni rigurdanti i binari di ImageMagick.

en: Check Sessions
it: Controllo sessioni

en: This page runs a very simple test on your PHP session configuration.
it: Questa pagina esegue un semplice test sulla configurazione di sessione del PHP.

en: Gallery requires that your PHP installation is configured with proper session support.
it: Gallery richiede che l'installazione di PHP sia configurata con un corretto supporto alle sessioni.

en: Gallery Setup: Step 3
it: Configurazione Gallery: Passo 3

en: Gallery Settings
it: Parametri di Gallery

en: Save Settings
it: Salva configurazione

en: Gallery Configuration
it: Configurazione di Gallery

en: unknown
it: sconosciuto

en: Missing value
it: Valore mancante

en: I can read your .htaccess file
it: Non posso leggere il file .htaccess

en: PHP v%s is OK
it: PHP v%s è OK

en: mod_rewrite is enabled
it: mod_rewrite è abilitato

en: Could not locate jhead
it: Impossibile trovare jhead

en: jhead binary located
it: binari di  jhead individuati

en: NetPBM not being used in this installation
it: NetPBM non è in uso in questa installazione

en: Cannot verify this path (it's not in your open_basedir list)
it: Non riesco a verificare il percorso (non è compreso nella lista open_basedir)

en: Can't find %s!
it: Impossibile trovare %s!

en: %s is not executable!
it: %s non è eseguibile!

en: All %d NetPBM binaries located
it: Tutti i %d binari di NetPBM sono stati individuati

en: All %d ImageMagick binaries located
it: Tutti i %d binari di ImageMagick sono stati individuati

en: Could not locate jpegtran
it: Impossibile trovare jpegtran

en: jpegtran binary located
it: binari di jpegtran individuati

en: gettext installed
it: getext installato

en: No languages found.
it: Nessuna lingua trovata.

en: All %d languages found
it: Tutti le %d lingue sono state trovate

en: You can check for more recent versions by visiting %s.
it: Puoi verificare per versioni più recenti visitando %s

en: This version of %s was released on %s.
it: Questa versione di %s è stata rilasciata il %s

en: This is a beta version of %s that was released on %s.
it: Questa è la versione beta di %s rilasciata il %s

en: Please check regularly for updates.
it: Per favore verifica regolarmente per degli aggiornamenti

en: Only the default locale for this machine is available, so date format will not change for different languages.
it: Su questa macchina è disponibile solo l'internazionalizzazione predefinita, quindi il formato della data non cambierà in funzione della lingua scelta.

en: Dates in these languages may not be formatted properly, because the corresponding locales are missing:
it: Le date in questa lingua non saranno formattate correttamente perchè le corrispondenti internazionalizzazioni mancano:

en: Locale Selection required
it: Selezione Località richiesta

en: Locale problems
it: Problemi locali

en: safe mode is off
it: modalità sicura disattiva

en: Gallery Session Test
it: Sessione di Test per Gallery

en: Session Test
it: Test di sessione

en: Your session id is
it: L'id della tua sessione è

en: Page views in this session
it: Pagine visitate in questa sessione

en: Server IP address
it: Indirizzo IP del Server

en: Return to the %sDiagnostics Page%s
it: Ritorna alla %sPagina Diagnostica%s

en: Success!
it: Successo!

en: Your configuration has been successfully saved!
it: La configurazione è stata salvata con successo!

en: An account called %s has been created for you with the password you specified.
it: L'acconto %s è stato creato con la password specificata.

en: Note
it: Nota

en: Don't forget to run %s to make your Gallery secure!
it: Non dimenticare di eseguire %s per rendere Gallery sicuro!

en: Gallery won't run if it is not in secure mode
it: Gallery non verrà eseguito se non è in modalità sicura

en: Failure
it: Errore

en: Unable to write to %s.
it: Impossibile scrivere su %s

en: Review Settings
it: Rivedi parametri

en: Slide Show for album
it: Presentazione per album

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
it: La presentazione è ferma. Clicca su play per ricominciare.

en: Slide show is running...
it: La presentazione è in corso ...

en: Picture is loading...
it: Immagine in caricamento...

en: of
it: di

en: Please Wait...
it: Prego Attendere...

en: Slide Show
it: Presentazione

en: normal size
it: dimensione normale

en: full size
it: dimesione intera

en: Delay:
it: Ritardo:

en: second
it: secondo

en: seconds
it: secondi

en: Transition:
it: Transizione:

en: Loop
it: Ciclo

en: This album has no photos to show in a slide show.
it: Questo album non ha immagini da mostrare nella presentazione.

en: back to album
it: ritorna all'album

en: reverse direction
it: indietro

en: forward direction
it: in avanti

en: Sort Album
it: Ordina album

en: Select your sorting criteria for this album below
it: Selezionare il criterio di ordinamento per l'album

en: Warning:  This operation can't be undone.
it: Attenzione: Questa operazione potrebbe non essere eseguita.

en: By Upload Date
it: Per data invio

en: By Picture-Taken Date
it: Per data scatto immagine

en: By Filename
it: Per nome del file

en: By Number of Clicks
it: Per numero di click

en: By Caption
it: Per descrizione

en: By Number of Comments
it:  per numero di commenti

en: Randomly
it: Casualmente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: Sort
it: Ordina

en: Upgrading Users
it: Aggiorna Utenti

en: This is not a problem!
it: Non è un problema!

en: We will upgrade it.  This may take some time.
it: Possiamo aggiornarli. Questo richiederà un pò di tempo.

en: Your data will not be harmed in any way by this process.
it: I tuoi dati non saranno danneggiati in nessuna maniera da questo processo.

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your Gallery run more efficiently in the future.
it: Stai tranquillo, se questo processo ora ci mette troppo tempo, presto  funzionerà più velocemente.

en: Progress
it: In corso

en: Upgrade Albums
it: Aggiorna album

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
it: I seguenti album nella tua Galleria sono stati creati con una versione precedente del software e sono scaduti.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
it: Possiamo aggiornarli. Queesto richiederà un po' di tempo, ma cercheremo di tenerti informato sulle novità.

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
it: Nessuna delle tue immagini sarà danneggiata in ogni caso da questo processo.

en: All albums are up to date.
it: Tutti gli album sono aggiornati.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %supgrade them all at once%s
it: I seguenti Album richiedono un aggiornamento. Puoi modificarli individualmente cliccando sul link di aggiornamento di fianco all'album che desideri, o puoi semplicemente %saggiornarli tutti in una volta%s

en: upgrade
it: aggiorna

en: Incorrect password
it: Password errata

en: You must provide your old password to change it.
it: Devi ricordarti la tua vecchia password per cambiarla.

en: Change User Preferences
it: Cambia preferenze utente

en: You can change your user information here.
it: Puoi cambiare le tue informazioni di utente qui.

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
it: Se vuoi cambiare la tua password, devi ricordarti la vecchia, inserirla insieme alla nuova due volte.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
it: Puoi modificare il tuo nome utente con una combinazione di lettere e numeri a piacere.

en: Empty
it: Vuoto

en: edit %s
it: modifica %s

en: No Caption
it: Nessuna descrizione

en: edit
it: modifica

en: Error:
it: Errore:

en: Results:
it: Risultati:

en: Error messages:
it: Messaggi di errore:

en: Status: %s (expected %s)
it: Stato: %s (atteso %s)

en: PHP's %s unable to determine dimensions.
it: PHP %s non ha potuto determinare le dimensioni.

en: You have no graphics package configured for use!
it: Non hai configurato nessun pacchetto grafico!

en: Upload Date
it: Data Invio

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: Not closing this window because debug mode is on
it: Non chiudere questa finestra perchè la modalità debug è attivata

en: Done.
it: Fatto.

en: There was an unknown failure in the %s call!
it: C'è stato un errore nella chiamata alla funzione %s!

en: Unknown file type: %s
it: Tipo file sconosciuto: %s

en: Can't write to %s.
it: Impossibile scrivere su %s.

en: Can't read %s.
it: Impossibile leggere %s.

en: Select Album
it: Seleziona album

en: Top Level
it: Livello superiore

en: current location
it: posizione attuale

en: Could not open lock file (%s)!
it: Impossibile aprire file bloccati (%s)!

en: hit
it: visita

en: hits
it: visite

en: 0 hits
it: 0 visite

en: Sub-albums
it: sotto-album

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
it: Ignora %s (supporto ZIP non attivato)

en: Adding %s
it: Aggiunta %s

en: Resizing %s
it: Ridimensionamento %s

en: Photo auto-rotated %s&deg;
it: Foto auto-ruotata %s&deg;

en: Error: %s!
it: Errore: %s!

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
it: Necessiti di aiuto? Guarda nel  %s%s FAQ%

en: Skipping %s (can't handle %s format)
it: Salto %s (non gestisco il formato %s)

en: Generated by %s v%s
it: Generato da %s v%s

en: sub-album
it: album di sotto livello

en: sub-albums
it: album di sotto livello

en: no images
it: nessuna immagine

en: 0 pages
it: 0 pagine

en: %s and %s in this album on %s
it: %s e %s in questo album su %s

en: %s and %s in this album
it: %s e %s in questo album

en: %s in this album on %s
it: %s in questo album su %s

en: %s in this album
it: %s in questo album

en: %s are hidden
it: %s sono nascosti

en: %s is hidden
it: %s è nascosto

en: add photos
it: aggiungi immagini

en: add photo
it: aggiungi immagine

en: new nested album
it: nuovo sottoalbum

en: custom fields
it: campi preimpostati

en: captions
it: descrizione

en: sort
it: ordine

en: resize all
it: ridimensiona tutto

en: rebuild thumbs
it: ricrea anteprima

en: properties
it: proprietà

en: view&nbsp;all&nbsp;comments
it: mostra&nbsp;tutti&nbsp;i&nbsp;commenti

en: slideshow
it: presentazione

en: Changed:
it: Modificato:

en: Contains:
it: Contiene:

en: 0 items
it: 0 oggetti

en: Viewed:
it: Visto:

en: Movie
it: Video

en: Photo
it: Immagine

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Title
it: Modifica titolo

en: Edit Description
it: Modifica descrizione

en: Edit Thumbnail
it: Aggiungi anteprima

en: Rotate/Flip
it: Ruota/Ribalta

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Reset Counter
it: Azzera contatore

en: Move
it: Muovi

en: Show
it: Mostra

en: Hide
it: Nascondi

en: Permissions
it: Permessi

en: Hey! Add some photos.
it: Aggiungi qualche immagine.

en: This album is empty.
it: Questo album è vuoto.

en: Comments available for this item.
it: Commenti disponibili per questo oggetto.

en: Comments for this Album
it: Commenti per questo album

en: return to album
it: ritorna all'album

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
it: Mi dispiace, in questo album non sono ammessi commenti pubblici.

en: resize photo
it: ridimensiona immagine

en: delete photo
it: cancella immagine

en: View Images
it: Visualizza immagini

en: normal
it: normale

en: full
it: pieno

en: photo properties
it: proprietà immagine

en: print this photo on %s
it: stampa questa immagine su %s

en: Photo Properties
it: Proprietà immagine

en: File Upload Date
it: Data invio file

en: Reload EXIF Data From File
it: Ricarica i dati EXIF dal file

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
it: (se il dato è inserito, questo non sembrerà fare nulla)
