Gallery 1.4 - en to sv translation catalogue (813 entries)

en: %d of %d
sv: %d av %d

en: %d total
sv: %d totalt

en: %s (%s), %s on %s
sv: %s (%s), %s på %s

en: %s and %s in this album
sv: %s och %s i detta album

en: %s and %s in this album on %s
sv: %s och %s i detta album på %s

en: %s are hidden
sv: %s är gömda

en: %s exists but is not a directory.  Please fix this.
sv: %s finns men är ej en katalog.  Var vänlig och ordna det.

en: %s exists, but is not a directory!
sv: %s finns, men är inte en katalog!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
sv: %s har hittat följande kataloger: %s i din albumkatalog (%s).

en: %s in this album
sv: %s i detta album

en: %s in this album on %s
sv: %s i detta album på %s

en: %s is hidden
sv: %s är gömd

en: %s is not executable!
sv: %s är inte exekverbar!

en: %s is not properly configured for use as a graphics package.  Make sure you entered a path to the %s binaries in step 2.
sv: %s är inte ordentligt konfigurerat för att användas som grafikpaket. Kontrollera att du anget en sökväg för %s programmen (binaries) i steg 2.

en: %s is reserved and cannot be used.
sv: %s är reserverat och kan inte användas.

en: %s this album so that the URL is not so generic!
sv: detta album så att URL'en inte är så vanlig!

en: %s with FTP access
sv: %s med FTP access

en: %s with shell access
sv: %s med shell access

en: %s without donation
sv: %s utan bidrag

en: %s, %s on %s
sv: %s, %s på %s

en: %s: <b>%s</b> must be a valid file (not a directory)!
sv: %s: <b>%s</b> måste vara en giltig fil (inte en katalog)!

en: %s: <b>%s</b> must be an absolute URL!
sv: %s: <b>%s</b> måste vara en absolut URL!

en: %s: <b>%s</b> must be an executable file!
sv: %s: <b>%s</b> måste vara en exekverbar fil!

en: %s: <b>%s</b> must not be zero
sv: %s: <b>%s</b> får inte vara noll

en: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> must be a positive number
sv: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> måste vara ett positivt värde (nummer >0)

en: %sClick here%s to hide the details
sv: %sKlicka här%s för att gömma detaljerna

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
sv: (om datat är aktuellt, kommer detta inte resultera i någon ändring)

en: (this may take a while)
sv: (detta kan ta en stund)

en: - Creating New Album Highlight
sv: - Skapar ny albumsymbol

en: - file size %d kbytes
sv: - filstorlek %d kbytes

en: /path/to/your/gallery
sv: /sökväg/till/din/Gallery

en: 0 hits
sv: 0 träffar

en: 0 items
sv: 0 objekt

en: 0 pages
sv: 0 sidor

en: 0 times
sv: 0 gånger

en: 1 photo in this album
sv: 1 foto i detta album

en: 1. Select the number of files you want to upload:
sv: 1. Välj antalet filer du vill ladda upp:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
sv: 2. Använd bläddra knappen för att hitta foton på din dator

en: <b>Note:</b>  Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
sv: <b>Obs:</b> Din %s katalog (%s) finns inte i din open_basedir lista (specificerad i php.ini) %s så vi kan därför inte kontrollera att filerna verkligen existerar och att de är exekverbara.

en: <b>Note:</b> You can install the binaries from the Gallery site even if you don't have root access on your box!  If you can't get it working, try leaving the NetPBM path blank and using ImageMagick intead.
sv: <b>Obs!</b> Du kan installera programmen (binaries) från Gallerys sajt även om du inte har root behörighet på din server. Om du inte får det att fungera, försök med att lämna NetPBM-sökvägen blank och använd ImageMagick istället.

en: <b>Note:</b> Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
sv: <b>Obs:</b> Din %s katalog (%s) finns inte i din open_basedir lista (specificerad i php.ini) %s så vi kan därför inte kontrollera att filerna verkligen existerar och att de är exekverbara.

en: <b>Note:</b> Your webserver is configured with the %s restriction.   This may make it difficult for Gallery to detect and verify your binaries, even if you've already successfully used the Config Wizard in the past.  Don't worry too much if this page gives warnings; your settings will still be saved properly.
sv: <b>Notera:</b> Din webbserver är konfigurerd med %s begränsning.  Detta gör det svårt för Gallery att detektera och verifiera dina binärer, även om du redan har genomfört konfigurationsguiden med lyckat resultat tidigare. Bry dig inte så mycket om denna sida ger dig felmeddelanden; dina inställningar kommer fortfaranda att sparas korrekt.

en: <b>Note</b>:  They also have binaries available for assorted operating systems.  If you can't get it working, try leaving the ImageMagick path blank and using NetPBM instead.
sv: <b>Notera</b>: Det finns också binärer tillgängliga för flertalet operativsystem. Om du inte får det att fungera, prova att lämna ImageMagick sökvägen tom och använd NetPBM istället.

en: <b>Note</b>: In some rare circumstances, Gallery thinks that <b>safe mode</b> is on, when it's really off.  You can see for yourself by looking in the <i>Local</i> column of the safe_mode row in the %sPHP Info%s page.  If it says 'Off' or '0' or 'undefined' then it's possible that Gallery made a mistake and you can continue.  If not, then you must resolve this problem before you can use Gallery.
sv: <b>Notera</b>: Under vissa speciella förutsättningar kan Gallery tro att <b>safe mode</b> är på, även fast det är av. Du kan se ifall det är av eller på genom att titta i <i>Local</i> kolumnen av safe_mode raden på %sPHP Info%s sidan. Om det står 'Off' eller '0' eller 'undefiened' så är det möjligt att Gallery har gjort ett misstag och du kan fortsätta. Om inte så måste du lösa detta problem innan du kan använda Gallery.

en: <b>Safe Mode</b> is enabled on this server.  You must disable it before you can use Gallery.  Refer to the FAQ, the forums, and the help page on the %sGallery website%s and the %sPHP website%s for assistance.
sv: <b>Safe Mode</b> är aktiverat på denna server. Du måste avaktivera det innan du kan använda Gallery. Titta i FAQ, forumen, och hjälpsidorna på %sGallery website%s och på %sPHP website%s för ytterligare hjälp.

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
sv: <i>Obs!</i> denna funktion är fortfarande experimentell!

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
sv: En Javaapplikation som stödjer Mac, Windows and Unix

en: A list of URLs that contain mirrors of your albums directory.  Specify one URL per line with the ones that are more reliable towards the top.  Eg.%s.
sv: En lista på URL:er som innehåller en spegling utav din album katalog. Specificera en URL per rad med den mest pålitliga högst upp. D.v.s. %s

en: A user with the username of %s already exists
sv: En användare med användarnamnet %s existerar redan

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add Photo
sv: Lägg till foton

en: Add Photos
sv: Lägg till foton

en: Add new items at beginning of album
sv: Lägg till objekt i början av album

en: Add to beginning
sv: Lägg till i början

en: Adding %s
sv: Lägger till %s

en: Additional EXIF Data
sv: Extra EXIF data

en: Admin password
sv: Admin lösenord

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Album Caption:
sv: Albumbeskrivning:

en: Album Defaults
sv: Förvalda värden för album

en: Album Permissions
sv: Albumrättigheter

en: Album Properties
sv: Albumegenskaper

en: Album Summary
sv: Album sammanfattning

en: Album Title
sv: Albumtitel

en: Album directory
sv: Albumkatalog

en: Album up to date.
sv: Album uppgraderade.

en: Albums
sv: Album

en: Albums containing %s
sv: Album innehållande %s

en: Albums per page
sv: Album per sida

en: All %d ImageMagick binaries located
sv: Alla %d ImageMagick program (binaries) funna

en: All %d NetPBM binaries located
sv: Alla %d NetPBM program (binaries) funna

en: All %d languages found
sv: Alla %d språk funna

en: All albums are up to date.
sv: Alla album är uppdaterade.

en: All gallery locales are available on this host
sv: Alla Gallerys nationella inställningar finns tillgängliga på denna server.

en: Allow item owners to delete their images
sv: Tillåt objektets ägare att radera deras bilder

en: Allow item owners to modify their images
sv: Tillåt objektets ägare att redigera de deras bilder

en: Allow photo owners to delete their own photos?
sv: Tillåta ägare av foto att ta bort deras egna foton?

en: Allow photo owners to edit and rotate/flip their own photos?
sv: Tillåt ägaren att redigera och rotera/spegelvända deras egna foton?

en: Allow public commenting for photos in this album?
sv: Tillåt publika kommentatorer för objekt i detta album?

en: Allow the Gallery <b>.htaccess</b> file to set application specific configuration options for the Gallery application.  This is controlled by the webserver owner so it's not always possible for you to change it.  The main drawbacks to not having this are that you may not be able to upload files > 2MB (eg, big ZIP files) and you may not be able to use mod_rewrite (see below).
sv: Tillåt Gallerys <b>.htaccess</b> fil att sätta applikationsspecifika konfigurationsinställningar för Gallery applikationen. Detta kontrolleras utav ägaren till webbservern så det är inte säkert att du kan ändra det. Det stora nackdelen om du inte kan ändra detta är att du kanske inte kommer kunna ladda upp filer över 2MB (ex. stora ZIP filer) och att du kanske inte kan använda mod_rewrite (se nedan).

en: Allow the public to add comments to your photos?
sv: Tillåta publika kommentatorer till foton?

en: Allow visitors to print photos directly from the album.  If you choose shutterfly, Gallery will charge an extra 2 cents (US) for every photo printed (a 4x6 print normally costs 49 cents US) and 1.8 cents of that will get donated back to the Gallery project.  This is one great way for you to help support this free software.
sv: Tillåt användare att skriva ut foton direkt innifrån ett album. Om du väljer shutterfly kommer Gallery att lägga på 2 cent (US) extra för varje utskrivet foto (ett 4x6 foto kostar 49 censt(US) och 1.8 cents utav det kommer doneras tillbaka till Gallery projektet. Detta är ett utmärkt sätt att stödja denna fria programvara.

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
sv: Eller använd någon av dessa applikationer för att dra och släppa foton ifrån ditt skrivbord

en: An account called %s has been created for you with the password you specified.
sv: Ett konto kallat %s har blivit skapat till dig med lösenordet du specificerade.

en: And then start the %sConfiguration Wizard%s.
sv: Och starta %skonfigurationsguiden%s.

en: Anonymous User
sv: Anonym användare

en: Apache is not obeying your .htaccess file.  Try entering the following into your web server's httpd.conf file:
sv: Apache lyder inte din .htaccess fil. Prova att skriva in detta i din webbservers httpd.conf fil:

en: Apply
sv: Spara

en: Apply to nested Albums
sv: Applicera på underliggande album

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
sv: Applicera värdena på underliggande album (förutom albumets titel och sammanfattning).

en: Ascending
sv: Stigande

en: Attention Gallery Administrator!
sv: Hej Galleri Administratör!

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
sv: Automatisk fönsteranpassning av<br>bilder utan en storleksändrad kopia

en: Auto-Resize
sv: Byt storlek automatiskt

en: Auto-Resize file size kilobytes (0 or blank for no size restriction)
sv: Filstorlek på de filer som automatisk storleksändring skapar (0 eller blankt för ingen begränsning)

en: Auto-rotate images
sv: Rotera bilder automatiskt

en: Available languages in mode 3 and user preferences
sv: Tillgängliga språk i läge 3 och användarinställningar

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Border color
sv: Kantfärg

en: Border width
sv: Ramtjocklek

en: Borders
sv: Kanter

en: By Caption
sv:  Efter objekttext

en: By Filename
sv:  Efter filnamn

en: By Number of Clicks
sv:  Efter antal visningar

en: By Number of Comments
sv:  Efter antal kommentarer

en: By Picture-Taken Date
sv:  Efter fotograferingsdatum

en: By Upload Date
sv:  Efter uppladdningsdatum

en: Cache EXIF data
sv: Cacha EXIF data

en: Can't find %s!
sv: Kan inte finna %s!

en: Can't read %s.
sv: Kan inte läsa %s.

en: Can't write to %s.
sv: Kan inte skriva till %s.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot verify this path (it's not in your open_basedir list)
sv: Kan inte verifiera denna sökväg (den finns inte i din open_basedir lista)

en: Caption
sv: Objekttext

en: Captionator
sv: Objekttextförfattare

en: Capture Date
sv: Fotograferingsdatum

en: Change Owner
sv: Ändra ägare

en: Change User Preferences
sv: Ändra användarinställningar

en: Changed:
sv: Ändrad:

en: Changing permissions for %s
sv: Ändra rättigheter för %s

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check %s
sv: Kontrollera %s

en: Check All
sv: Markera alla

en: Check Sessions
sv: Kontrollera sessioner (sessions).

en: Check to see how old version %s of %s is.
sv: Kontrollera och se hur gammal version %s av %s är.

en: Check to see if %smagic quotes%s are enabled on your PHP server.  If they're on, you may notice strange behaviour if you put ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) characters in titles or captions in the gallery.
sv: Kontrollera att %smagic quotes%s är aktiverat på din PHP server. Om de är på kan du märka konstiga effekter om du skriver ' (single-quote), &quot; (double quote) eller &#92; (backslash) tecken i dina titlar eller beskrivningar i galleriet.

en: Check to see if ImageMagick is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have ImageMagick <b>or</b> NetPBM installed.
sv: Kontrollera om ImageMagick är installerat så att Gallery kan manipulera bilder (rotera, ändra storlek, skapa ikoner, osv). Du måste ha ImageMagick <b>eller</b> NetPBM installerat.

en: Check to see if NetPBM is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installed.
sv: Kontroller att NetPBM är installerat så att Gallery kan manipulera bilder (rotera, ändra storlek, skapa ikoner, etc). Du behever ha antingen NetPBM eller ImageMagick installerat.

en: Check to see if PHP is compiled with gettext for fast translations.
sv: Kontrollera så att PHP är kompilerat med gettext för snabba översättningar.

en: Check to see if PHP is running in <b>Safe Mode</b>.  Safe mode is a PHP security feature commonly used in shared environments.  Gallery cannot run when safe mode is enabled because it imposes too many restrictions.
sv: Kontrollera att PHP körs i <b>Safe Mode</b>. Safe mode är en PHP säkerhetsfunktion vanligen använt i delade miljöoer. Gallery kan inte körs när safe mode är aktiverat eftersom det innebär för många begränsningar.

en: Check to see if jhead is installed so that Gallery can examine EXIF headers embedded in images created with most digital cameras.
sv: Kontrollera att jhead är installerat så att Gallery kan undersöka EXIF huvudet i bilder skapade med de flesta digitalkamerorna.

en: Check to see if jpegtran is installed so that Gallery can perform lossless rotations (only works on JPEG images)
sv: Kontrollera att jpegtran är installerat så att Gallery kan åstadkomma roteringar utan att försämra bilden (funkar endast på JPEG bilder)

en: Check to see if you are running PHP 4.  Note that some versions of PHP have bugs that cause Gallery to fail.  PHP4.0.0 uses a different file upload protocol, versions 4.0.3 and 4.0.3pl1 have a bug in the unserialization code that cause Gallery to be unable to read its own database.  Upgrade to at least PHP 4.0.4pl1 if you can.
sv: Kontrollera om du kör PHP 4. Notera att vissa versioner av PHP har buggar som gör att Gallery inte fungerar. PHP 4.0.0 använder en annan typ av filuppladdningsprotokoll, version 4.0.3 och 4.0.3pl1 har en bugg i sin deserialiseringskod som orsakar att Gallery inte kan läsa sin egen databas. Uppgradera till minst PHP 4.0.4pl1 om du har möjlighet.

en: Check to see if you are running PHP 4.1 or greater.  If you want to run the multi-language version of gallery, you need php 4.1.  Upgrade to at least PHP 4.1 if you can.
sv: Kontrollera att du kör version PHP 4.1 eller senare. Om du vill köra flerspråksversionen utav Gallery behöver du minst PHP 4.1. Uppgradera till minst PHP 4.1 om du kan.

en: Check to see if your webserver is compiled with <b>mod_rewrite</b>.  Mod_rewrite allows the Gallery to use shorter URLs that are easier to read and look nicer when you mail them to your web-challenged relatives.  It's not an essential feature.
sv: Kontrollera ifall din webbserver är kompilerad med <b>mod_rewrite</b> Mod_rewrite tillåter Gallery att använda kortare URL:er som är enklare att läsa och ser bättre ut när du mailar dom till dina vänner. Det är inte en nödvändig funktion.

en: Check to see what languages are available
sv: Kontrollera vilka språk som är tillgängliga

en: Checking %s
sv: Kontrollerar %s

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
sv: Välj vilken del av bilden du vill ha som ikon:

en: Clear All
sv: Avmarkera alla

en: Click &quot;ok&quot; again.
sv: Klicka på &quot;ok&quot; igen.

en: Click &quot;ok&quot;.
sv: Klicka på&quot;ok&quot;.

en: Click counts
sv: Klick räknas

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
sv: Klicka <b>Bläddra</b> knappen för att välja fil för att ladda upp.

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
sv: Klicka på länken och följ instruktionerna för att logga in på Gallery, välj ett album och publicera bilden.

en: Clicking %s should reset the page view number back to 1.
sv: Om du klickar på %s återställs sidvisningsnummret tillbaka till 1

en: Clockwise
sv: Med klockan

en: Close
sv: Stäng

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comments
sv: Kommentar

en: Comments available for this item.
sv: Kommentarer tillgängliga för detta objekt.

en: Comments for this Album
sv: Kommentarer för detta album

en: Configure Custom Fields
sv: Konfigurera egna fält

en: Configure Gallery
sv: Konfigurera Gallery

en: Confirm that the settings you entered came through correctly.  If you find this page confusing, you can probably safely ignore it  (unless you see stuff in red which indicates an error)
sv: Bekräfta att dina inställningar gick igenom. Om du finner denna sida förvirrande, kan du troligtvis ignorera den (om du inte ser text i rött som indikerar felaktigheter)

en: Contains:
sv: Innehåller:

en: Could not acquire lock (%s)!
sv: Kan inte låsa (%s)!

en: Could not find %s.  Check your NetPBM directory to see which PNG->JPEG converter you have (or just try using %s instead).  Please check your configuration (or use ImageMagick).
sv: Kunde inte finna %s.  Kontrollera i NetPBM katalog vilken  PNG->JPEG konverterare du har (eller försök bara använda %s istället).  Var vänlig och kontrollera din konfiguration (eller använd ImageMagick).

en: Could not locate jhead
sv: Kan inte finna jhead

en: Could not locate jpegtran
sv: Kunde inte hitta jpegtran

en: Could not open lock file (%s)!
sv: Kunde inte öpnna låst fil (%s)!

en: Could not open url: %s
sv: Kunde inte öppna URL: %s

en: Counter-Clockwise
sv: Mot klockan

en: Create
sv: Skapa

en: Create New Album
sv: Skapa nytt album

en: Create User
sv: Skapa användare

en: Create a new user here.
sv: Skapa en ny användare här.

en: Creating Thumbnail
sv: Skapar ikoner

en: Current Location is %s
sv: Nuvarande plats är %s

en: Custom Fields
sv: Egna fält

en: Custom Thumbnail
sv: Gör om ikon

en: Custom fields that are available to describe each image.  They should be separated by commas.  Eg. <i>Description, Location, Film Type</i>
sv: Egenvalda fält är tillgängliga för att beskriva varje bild. Fälten ska kommasepareras. T.ex. <i>Beskrivning, Plats, Filmtyp</i>

en: Dates in these languages may not be formatted properly, because the corresponding locales are missing:
sv: Datum i dessa språk kan eventuellt bli felaktigt formaterade, eftersom det saknas nationella inställningar:

en: Day
sv: Dag

en: Default Columns
sv: Förvalt kolumner

en: Default Font
sv: Förvalt typsnitt

en: Default Rows
sv: Förvalt rader

en: Default color of image borders. You can learn about %scolors%s here.
sv: Standardfärg för bildkantramar. Du kan lära dig om färger %scolors%s här

en: Default font face.  Eg. <i>arial</i> or <i>trebuchet</i>
sv: Standardfont. Ex.<i>arial</i> eller <i>trebuchet</i>

en: Default width of image borders
sv: Förvald bredd på ram runt bilder

en: Delay:
sv: Fördröjning:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Album
sv: Ta bort album

en: Delete Photo
sv: ta bort foto

en: Delete User
sv: Ta bort användare

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
sv: Katalogen %s finns inte.  Var vänlig och skapa den.

en: Dismiss
sv: Avbryt

en: Display EXIF data?
sv: Visa EXIF data?

en: Display click counter for this album?
sv: Visa räknare för detta album?

en: Display click counts within Albums?
sv: Visa räknare för detta album?

en: Display owners name with caption
sv: Visa ägarens namn tillsammans med objekttext

en: Display search engine on main Gallery page?
sv: Visa sökmotor på Gallerys huvudsida?

en: Display the name of photo owners with the caption?
sv: Visa namn på fotoägare tillsammans med objekttext?

en: Display the top level Gallery link within the album?  If you turn this feature off, the user will not be able to navigate out of the album.  This is only useful when you want to embed an album within a website and not allow users to (easily) view the other albums in the gallery
sv: Visa Gallerys toppnivålänk innifrån album? Om du stänger av denna funktion, kan inte användaren enkelt navigera utanför ablumet. Detta är endast nädvöndigt när du vill bädda in ett album i en webbplats och inte vill att användaren (enkelt) ska kunna visa de andra albumen i galleriet

en: Do you really want to delete this Album?
sv: Vill du verkligen ta bort detta album?

en: Do you really want to delete this album?
sv: Vill du verkligen ta bort detta album?

en: Do you really want to delete this photo?
sv: Vill du verkligen ta bort detta fotografi?

en: Do you really want to delete user
sv: Vill du verkligen ta bort denna användare

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
sv: Vill du att detta foto ska visas på Gallery-sidan, som symbol för detta album?

en: Don't forget to run %s to make your Gallery secure!
sv: Glöm inte att köra %s för att göra ditt Gallery säkert

en: Done
sv: Klart

en: Done.
sv: Klart.

en: Download the %sXP Configuration File%s
sv: Ladda ned %sXP konfigurationsfil%s

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Edit Config
sv: Redigera konfigurationen

en: Edit Description
sv: Redigera beskrivning

en: Edit Text
sv: Redigera titel

en: Edit Thumbnail
sv: Redigera ikon

en: Edit Title
sv: Redigera titel

en: Edit the %s and click %s when you're done
sv: Redigera %s och klicka på %s när du är klar.

en: Either <b>mod_rewrite</b> is not installed or your <b>.htaccess</b> file is not enabled (see above).  Either way, we'll have to use longer URLs in the Gallery.  If you want to turn it on I'd suggest that you make sure that your <b>.htaccess</b> file works and then if it still doesn't work you may need to reconfigure and rebuild Apache with this flag:
sv: Antingen är <b>mod_rewrite</b> inte installerat eller så är din <b>.htaccess</b> inte aktiv (se ovan). Hursomhelst så måste vi använda oss utav långa URL:er i ditt galleri. Om du vill använda korta URL:er förslår vi att du ser till att din <b>.htaccess</b> fil fungerar och om inte det fungerar att konfigurera och kompliera om Apache med denna flagga:

en: Email Address
sv: Epostadress

en: Empty
sv: Tom

en: Enter New Album Title
sv: Skriv in ny albumtitel

en: Enter the Gallery
sv: Hoppa in i Gallery

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
sv: Skriv din kommentar till bilden i textfältet nedan.

en: Error
sv: Fel

en: Error messages:
sv: Felmeddelande;

en: Error! %s
sv: Fel! %s

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %s!
sv: Fel: %s!

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
sv: Även om användare skapas på nytt med samma namn, är de tidigare rättigheterna borta.

en: Exit
sv: Avsluta

en: Expected status: %s, but actually received status %s.
sv: Förväntad status: %s, men fick faktiskt status %s.

en: Failed!
sv: Misslyckades!

en: Failure
sv: Fel

en: Fetching Urls...
sv: Hämtar URLs...

en: Field
sv: Fält

en: File
sv: Fil

en: File %s does not exist.
sv: Filen %s verkar inte finnas.

en: File Upload Date
sv: Filuppladdningsdatum

en: File upload in progress!
sv: Filuppladdning pågår!

en: First
sv: Första

en: First Page
sv: Första sidan

en: First Photo
sv: Första fotot

en: First, put Gallery in configuration mode:
sv: Först, sätt Gallery i konfigurationsläge:

en: Fit-to-window
sv: Anpassa för fönstret

en: Flip
sv: Vänd

en: For other errors, please refer to the list of possible responses in %s to get more information.
sv: För andra fel, var vänlig se listan över möjliga svar i %s för mer information.

en: Found %d images
sv: Fann %d bilder

en: From Album
sv: Från album

en: From:
sv: Från:

en: Full Name
sv: För- och efternamn

en: Gallery Configuration
sv: Gallery konfiguration

en: Gallery Configuration Error
sv: Gallery konfigurationsfel

en: Gallery Diagnostics
sv: Gallery diagnostik

en: Gallery Diagnostics Page
sv: Gallery Diagnostiksida

en: Gallery Help Page
sv: Gallery hjälpsidor

en: Gallery Link
sv: Gallery länk

en: Gallery Session Test
sv: Gallery Sessions Test

en: Gallery Settings
sv: Gallery inställningar

en: Gallery Setup: Step 1
sv: Gallery Installation: Steg 1

en: Gallery Setup: Step 2
sv: Gallery Installation: Steg 2

en: Gallery Setup: Step 3
sv: Gallery Installation: Steg 3

en: Gallery Setup: Step 4
sv: Gallery Installation: Steg 4

en: Gallery Title
sv: Gallery rubrik

en: Gallery has not been configured!
sv: Gallery har inte blivit konfigurerad!

en: Gallery in Configuration Mode
sv: Gallery i konfigurationsläge

en: Gallery is displayed in the language the browser sends
sv: Gallery visas på det språk som webbläsaren är inställd på.

en: Gallery is misconfigured
sv: Gallery är inte rätt konfigurerad

en: Gallery is not configured correctly.  There could be a variety of reasons for this.  The easiest way to fix this problem is to re-run the configuration wizard.
sv: Gallery är inte rätt konfigurerad. Det kan finnas flera orsaker till det. Det enklaste sättet att lösa detta problem är att köra konfigurationsguiden en gång till.

en: Gallery is only displayed in one language
sv: Gallery visas endast på ett språk

en: Gallery language
sv: Gallery språk

en: Gallery must be configured before you can use it.  First, you must put it into configuration mode.  Here's how.
sv: Gallery måste konfigureras inna du kan använda den. Först, sättt Gallery i konfigurationsläge. Gör så här.

en: Gallery needs Reconfiguration
sv: Gallery behöver konfigureras om

en: Gallery prefers ImageMagick version 5.4.8 and up.  You can compile and install the entire ImageMagick package from %s.
sv: Gallery föredrar ImageMagick version 5.4.8 eller högre. Du kan kompilera och installera hela ImageMagick paketet ifrån %s.

en: Gallery prefers NetPBM version 9.9 and up.  You can install just the binaries Gallery needs from %sGallery on SourceForge%s.  Or, you can compile and install the entire NetPBM package from %sNetPBM on SourceForge%s.
sv: Gallery föredrar NetPBM version 9.9 eller högre. Du kan installera programmen (binaries) som Gallery behöver från %sGallery on SourceForge%s. Eller så kan du kompliera och installera hela NetPBM programpaket från %sNetPBM on SourceForge%s.

en: Gallery requires that your PHP installation is configured with proper session support.
sv: Gallery kräver att din PHP installation är konfigurerad med ett sessionsstöd (session support).

en: Gallery uses a locking system called flock() for added protection against data corruption.  This is not supported on all platforms.  If you're seeing errors like <i>Could not acquire lock</i> then set this value to <i>no</i>
sv: Gallery använder ett låssytem som kallas flock() för att lägga till skydd mot korrupt data. Detta stöds inte på alla plattfromar. Om du ser fel i stil med <i>Could not acquire lock</i> så sätt detta värde till <i>no</i>

en: Gallery will not work properly until PHP's session management is configured properly.
sv: Gallery kommer inte fungera korrekt förrens PHPS sessions hantering är korrekt konfigurerad.

en: Gallery won't run if it is not in secure mode
sv: Gallery kan inte köras om det inte är i säkert läge

en: Gallery: Configuration Mode
sv: Gallery: Konfigurationsläge

en: Generated by %s v%s
sv: Skapad med hjälp av %s v%s

en: Go
sv: Sök

en: Graphics suite to use?
sv: Grafiksystem att använda?

en: Having problems?  Try the %s and %s.
sv: Har du problem? Prova %s och %s.

en: Having problems?  Try the %s, %s and %s.
sv: Har du problem? Prova %s, %s och %s.

en: Here you can customize the default values for new albums that you create.  Note that these are not <b>master switches</b> (ie, if you turn a setting on here, you can still turn it off in a given album).  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
sv: Här kan du anpassa de förvalda värderna som

en: Hey!
sv: Hej!

en: Hey! Add some photos.
sv: Hallå! Lägg till några foton.

en: Hide
sv: Göm

en: Highlight
sv: Välj som symbol

en: Highlight Photo
sv: Välj till huvudfotografi

en: Highlight size
sv: Storlek för albumsymbol

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Hours
sv: Timmar

en: How do you want to manipulate this photo?
sv: Hur vill du ändra detta foto?

en: How many albums should be displayed per Gallery page?
sv: Hur många album skall visas per Gallery-sida?

en: I can read your .htaccess file
sv: Jag kan läsa din .htaccess fil

en: I can't find ImageMagick at the location you provided.
sv: Hittar inte ImageMagick på det stället som du angav.

en: I can't find ImageMagick.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to ImageMagick by hand on the following page.  If it's not installed, you must install it.
sv: Jag kan inte hitta ImageMagick. Om det är installerat men inte finns i sökvägen för webbservers användare så är det OK -- du kan specificera sökvägen till ImageMagick för hand på nästa sida. Om det inte är installerat så måste du göra det

en: I can't find NetPBM at the location you provided.
sv: Jag kan inte hitta NetPBM på sökvägen du skrev in.

en: I can't find NetPBM.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK --  you can specify the path to NetPBM by hand on the following page.  If it's not installed, you have two choices:
sv: Jag kan inte hitta NetPBM. Om det är installerat men inte finns i sökvägen för webbservers användare så är det OK -- du kan specificera sökvägen till NetPBM för hand på nästa sida. Om det inte är installerat har du två val:

en: I can't find jhead.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jhead by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jhead is a public domain EXIF parser.  Source, linux binaries, and windows binaries can be found at %sthe jhead homepage%s.
sv: Jag kan inte hitta jhead. Om det är installerat men inte i din webbservrs sökväg är det OK -- du kan specificera sökvägen till jehad manueltt på följande sida. Om det inte är installerat så kan du installera det själv. jhead är en gratis programvara för att extrahera EXIF data. Binärer och källkod kan hittas på %sthe jhead homepage%s.

en: I can't find jpegtran.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jpegtran by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jpegtran is a freely distributable tool distributed by the Independent JPEG Group as part of libjpeg.  Source may be found at %sthe IJG homepage%s.  Binaries may be found at %sthe JPEG club website%s or in the libjpeg package of Linux distributions.
sv: Jag kan inte hitta jpegtran. Om det är installerat men inte i din webbservers sökväg så är det OK .. du kan specificera sökvägen till jpegtran manuellt på följande sida. Om det inte är installerat kan du göra det själv. jpegtran är en gratis programvara som distribueras utav Independent JPEG Group som en del av libjpeg. Källkod kan hittas på %sthe IJG homepage%s. Binärer kan hittas på  %sthe JPEG club website%s eller i libjepg paketet i Linux distributioner.

en: I've found part of NetPBM, but some critical components are missing (see below).  Perhaps your version of NetPBM is out of date?
sv: Jag har hittat delar utav NetPBM, men några kritiska komponenter saknas (se nedan). Kanske behöver din version utav NetPBM uppdateras?

en: If NetPBM is installed and Gallery isn't finding it automatically that's OK -- that just means you'll have to specify the path to NetPBM by hand on the following page
sv: Om NetPBM är installerat och Gallery inte hittar det automatiskt så är det OK -- det betyder att du måste specificera sökvägen till NetPBM för hand på följande sida

en: If both the attempts above failed, you should ask your ISP what operating system you are using.
sv: Om bägge dessa försök misslyckades bör du fråga din Internet leverantör (eller de som sköter din server) vilket operativsystem som du använder.

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
sv: Om den ber dig godkänna förändringen av filtyp, välj &quot;ja&quot;.

en: If sessions are configured properly in your PHP installation, then you should see a session id below.
sv: Om sessioner är korrekt konfigurerade i din PHP installation så ska du se ett sessionsnummer nedan.

en: If that is not right (or if it is blank), re-run the configuration wizard and enter a location for %s.
sv: Om detta inte är korrekt (eller om det är blankt), kör konfigurationsguiden en gång till och ange var man finner %s.

en: If this <b>does not</b> work, then you most likely have a configuration issue with your PHP installation.
sv: Om detta <b>inte</b> fungerar, så har du förmodligen ett konfigurationsproblem med din PHP installation.

en: If you delete this user, any such permissions go away.
sv: Om du tar bort denna användare, försvinner även alla dess rättigheter.

en: If you experience problems, you should seek help on the %s Gallery Help Page%s
sv: Om du stöter på problem kan du söka hjälp på  %s Gallery Help Page%s

en: If you see an error above complaining about reading or writing to %s then this is likely a permission/configuration issue on your system.  If it mentions %s then it's because your system is configured with %s enabled.
sv: Om du har felmeddelanden ovan beträffande problem med att läsa eller skriva till %s rör det sig troligtvis om ett behörighets- eller konfigutrationsproblem på ditt system. Om det nämner %s beror det på att ditt system är konfigurerat med %s påslaget.

en: If you see errors, you should %sclick here%s to see more details
sv: Om du ser felaktigheter, ska du %klicka här%s för att se mer detaljer

en: If you turn this option on, you'll see a complete list of all sub-albums when you're browsing the top level of your Gallery.  This will make navigating to a specific sub album much easier (although it can severely clutter the appearance of the top Gallery page).  Set to <b>no</b> by default.
sv: Om du sätter på denna funktion kommer du att se en komplett lista över alla underkataloger när du surfar till toppnivån i ditt Gallery. Detta kommer köra det enklare att navigera ibland underkataloger (men det kan okså köra det plottrigt på Gallerys toppsida). Är satt till <b>no</b> från början.

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
sv: Om du vill byta ditt lösenord, måste du ange ditt gammla lösenord och sedan skriva det nya två gånger.

en: If you've finished your configuration but you're still seeing this page, that's because for safety's sake we don't let you run Gallery in an insecure mode.
sv: Om du avslutat konfigureringen men fortfarande ser denna sida beror det på att vi inte tillåter dig att köra Gallery i osäkert läge.

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: In a shell do this
sv: Gör detta via kommandoraden (shell)

en: In this step you'll customize various settings for Gallery.  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  Even so, you'll probably have to make at least some minor changes.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
sv: I detta steg kommer du att anpassa ett antal inställningar i Gallery. Om detta är första gången du anpassar Gallery så kommer du att märka att vi har försökt att använda förvalda värden som skall passa så många som möjligt. Trots detta så kommer du säkert att göra åtminstone några egna anpassningar. Om du har anpassat Gallery tidigare så kommer du att finna dina egna värden angivna så att du inte behöver ändra på så mycket.

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Invalid image
sv: Ogiltig bild

en: Invalid user
sv: Ogiltig användare

en: Invalid username or password
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord

en: Invert Selection
sv: Invertera markering

en: It seems that you did not configure your GALLERY. Please run and finish the configuration wizard.
sv: Det verkar som du inte har konfigurerat GALLERY. Var god kör konfigurationsguiden.

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
sv: Du blir tillfrågad om du vill importera dessa värden i ditt Windowsregistret.

en: It will save your data so you won't have to enter it all again!
sv: Din data kommer att sparas så att du inte behöver skriva in allt igen

en: It will tell you that the files were imported successfully.
sv: Du ska då få besked om att filimporten lyckats.

en: It's a good place to look to examine all the various PHP configuration settings, and to find out on what kind of system you're running (sometimes it's difficult to tell when you're on an ISP's machine)
sv: Det är ett bra ställe att kontrollera de olika PHP konfigurationsinställningarna, och för att ta reda på vilken typ av system du kör (det kan vara svårt att veta om du t ex använder din ISP:s server)

en: It's relatively easy to configure.
sv: Den är relativt enkel att konfigurera.

en: Item Capture Date
sv: Fotograferingsdatum

en: JPEG Quality
sv: JPEG kvalité

en: KEYWORDS
sv: NYCKELORD

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Last
sv: Sista

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Last Photo
sv: Sista fotot

en: Last changed on %s.
sv: Senast ändrad den %s.

en: Let us see if we can figure out what operating system you are using.
sv: Låt oss se om vi kan se vilket operativsystem som du använder.

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Loading configuration files.  If you see an error here, it is probably because you have not successfully run the config wizard.
sv: Laddar konfigurationsfiler. Om du upptäcker felaktigheter här beror det vanligtvis på att du inte har lyckats köra igenom konfigurationsguiden.

en: Locale Selection required
sv: Välj teckenuppsättning

en: Locale problems
sv: Teckenuppsättningsproblem

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
sv: Om du loggar in får du större rättigheter att se, skapa, ändra och ta bort album.

en: Login
sv: Logga in

en: Login Incorrect
sv: Inloggningsuppgifterna stämmer ej

en: Login to %s
sv: Logga in till %s

en: Look for keywords like %s, %s, %s etc. in the output above.
sv: Sök efter nyckelord som %s, %s, %s etc. ovan.

en: Loop
sv: Slinga

en: Magic quotes are on.  Your webserver owner can turn them off by putting %s in your php.ini file
sv: Magic quotes är på. Din webbservers ägare kan slå av dom genom att skriva in %s i din php.ini fil

en: Make sure that the values above make sense to you.
sv: Kontrollera att de ovanstående värderna stämmer för dig.

en: Manage Users
sv: administrera användare

en: Matching Comments
sv: Matchande kommentarer

en: Maximum side length in pixels
sv: Maximalt antal pixlar i sidled

en: Minutes
sv: Minuter

en: Mirror sites
sv: Speglingar

en: Missing value
sv: Saknat värde

en: Modify
sv: Redigera

en: Modify User
sv: Redigera användare

en: Month
sv: Månad

en: Move
sv: Flytta

en: Move Album
sv: Flytta album

en: Move Photo
sv: Flytta foto

en: Move a range of photos to a new album:
sv: Flytta ett antal bilder till ett nytt album:

en: Move it!
sv: Flytta!

en: Move the album to a new album:
sv: Flytta albumet till ett nytt album:

en: Move this album within the album:
sv: Flytta detta album inom albumet:

en: Move this photo within the album:
sv: Flytta detta foto inom albumet:

en: Move to Album!
sv: Flytta till album!

en: Movie
sv: Film

en: Moving photo #
sv: Flyttar foto #

en: Multi language mode
sv: Flerspråksstöd

en: Multiple Caption Editor.
sv: Multiobjekttexteditor

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
sv: NYTT ALBUM PÅ HÖGSTA NIVÅN

en: NO PHOTOS!
sv: INGA FOTON!

en: Name and comment are both required to save a new comment!
sv: Både namn och kommentar krävs för att spara en ny kommentar!

en: Name or email:
sv: Namn eller e-post:

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
sv: Behöver du hjälp? Titta i  %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
sv: Placera som underliggande album:

en: Nested albums in this range will be ignored
sv: Underliggande album kommer att ignoreras

en: NetPBM not being used in this installation
sv: NetPBM används inte i detta system

en: New Album
sv: Nytt album

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New Password (again)
sv: Nytt lösenord (igen)

en: New images added to beginning rather than end of albums
sv: Nya bilder läggs till i början istället för från slutet av albumet.

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next Photo
sv: Nästa foto

en: No
sv: Nej

en: No Album Matches
sv: Inga album matchar

en: No Caption
sv: Ingen objekttext

en: No Parent Album Specified!
sv: Inget överliggande album är specificerat!

en: No Photo Matches
sv: Inga foton matchar

en: No album specified!
sv: Inget album specificerat!

en: No albums
sv: Inga album

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: No file specified
sv: Ingen fil specificerad

en: No highlight
sv: Ingen albumsymbol

en: No images uploaded!
sv: Inga bilder uppladdade!

en: No languages found.
sv: Inga språk funna.

en: No thumbnail
sv: Ingen ikon

en: Nobody
sv: Ingen

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
sv: Inga foton kommer att skadas av denna åtgärd.

en: Not Logged In!
sv: Inte inloggad!

en: Not closing this window because debug mode is on
sv: Stänger inte detta fönster eftersom debugläget är påslaget

en: Note
sv: Obs!

en: Note:
sv: Obs!

en: Note:  This album is out of date!
sv: OBS! Detta album är ouppgraderat!

en: Number of user defined custom fields
sv: Antal egendefinerade fält

en: OR
sv: ELLER

en: Offer visitors ability to specify<br>preference for full-size or resized images
sv: Erbjud besökare möjligheten att välja<br>inställning mellan orginalstorlek eller storleksändrad bild

en: Offer visitors the choice of always viewing the full sized version of an image instead of the intermediary size.  This setting only lasts for the visitor's session.
sv: Tillåt besökare att välja om de vill se den fulla versionen eller den anpassade versionen av ett foto. Denna inställning varar endast under besökaren session.

en: Old Password
sv: Gammalt lösenord

en: Only %d of %d possible languages are available.  If you want the missing languages, download a fresh copy of %s from %s.
sv: Endast %d av %d möjliga språk är tillgängliga. Om du vill ha de saknade språken, ladda ned en ny fräsch kopia av %s från %s.

en: Only the default locale for this machine is available, so date format will not change for different languages.
sv: Endast standard teckenuppsättningen för denna maskin finns, så datumformatet kommer inte ändras för olika språk

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing a JPG image.
sv: Öppna Utforskaren i Windows och öppna en mapp med en JPEG bild.

en: Or, upload any images found at this location.
sv: Eller, ladda upp foton som hittas på denna sökväg.

en: Original Size
sv: Originalstorlek

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner:
sv: Ägare:

en: PHP v%s is OK
sv: PHP v%s är OK

en: PHP's %s unable to determine dimensions.
sv: PHP's %s kan inte kan inte bestämma dimensioner.

en: PNM to JPEG converter
sv: PNM till JPEG konverterare

en: Page views in this session
sv: Sidvisningar i denna session

en: Parsing %s for images...
sv: Analyserar %s för bilder...

en: Password
sv: Lösenord

en: Password must be at least 3 characters
sv: Lösenordet måste innehålla minst 3 tecken

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match!
sv: Lösenorden stämmer inte!

en: Path to ImageMagick
sv: Sökväg till ImageMagick

en: Path to NetPBM
sv: Sökväg till NetPBM

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Photo
sv: Foto

en: Photo Capture Date
sv: Fotografiets datum

en: Photo Properties
sv: Fotoegenskaper

en: Photo Upload
sv: Ladda upp foto

en: Photo auto-rotated %s&deg;
sv: Fotot autoroterat %s&grader;

en: Photo owner deletion
sv: Radera fotoägare

en: Photo owner display
sv: Visa ägare till fotot

en: Photos containing %s
sv: Foton innehållande %s

en: Picture is loading...
sv: Bild laddas...

en: Please Enter Username and Password
sv: Var vänlig och fyll i användarnamn och lösenord.

en: Please Wait...
sv: Var vänlig vänta...

en: Please check regularly for updates.
sv: Kontrollera regelbundet om det finns nya uppdateringar.

en: Please go back and fix them!
sv: Var vänlig och gå till baka och fixa dem.

en: Powered by %s v%s
sv: Körs med hjälp av %s v%s

en: Preserve Names
sv: Bevara namn

en: Press the 'Back' button and try again!
sv: Klicka på 'Bakåt' knappen och försök igen!

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Previous Photo
sv: Föregående foto

en: Printing Service
sv: Utskrivningsservice

en: Processing %s as a local directory.
sv: Behandlar %s som en lokal katalog.

en: Processing and Saving Photos
sv: Behandlar och sparar foton

en: Processing image
sv: Behandlar bild

en: Processing image %d...
sv: Behandlar bild %d...

en: Processing status...
sv: Behandlingstatus...

en: Progress
sv: Framsteg

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
sv: Publicera dina foton och filmer till %s.

en: Publishing with Windows XP
sv: Publicera med Windows XP

en: REQUIRED
sv: OBLIGATORISK

en: Randomly
sv: Slumpmässigt

en: Rebuilding %d thumbnails...
sv: Bygger om %d ikoner...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
sv: Bygger om 1 ikon...

en: Rebuilding Thumbnails
sv: Bygger om ikoner

en: Reload EXIF Data From File
sv: Läs om EXIF Data ifrån fil

en: Remaking the Thumbnail...
sv: Återskapar ikonen...

en: Rename
sv: Döp om

en: Rename Album
sv: Döp om album

en: Reset Counter
sv: Nollställ räknare

en: Resize Photo
sv: Ändra storlek på foto

en: Resized image size
sv: Bildstorlek efter ändring

en: Resized images file size
sv: Storleksförändrad bilds filstorlek

en: Resizing %d photos...
sv: Ändrar storlek på %d foton...

en: Resizing %s
sv: Ändrar storlek %s

en: Resizing 1 photo...
sv: Ändrar storlek på 1 foto...

en: Resizing photo
sv: Ändrar storlek på fotografi

en: Resizing photos
sv: Ändrar storlek på foton

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your Gallery run more efficiently in the future.
sv: Ha tålamod om detta tar tid, uppgraderingen kommer göra att Gallery kan köras mer effektivt i framtiden.

en: Results:
sv: Resultat:

en: Return to Add Photos
sv: Återvänd till Lägg till foton

en: Return to the %sDiagnostics Page%s
sv: Återvänd till %sDiagnostiksidan%s

en: Return to the %sconfig wizard%s.
sv: Återvänd till %skonfigurationsguiden%s.

en: Review Settings
sv: Granska inställningar

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
sv: Högerklicka på denna fil och en meny kommer att visas.

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate/Flip
sv: Rotera/spegelvänd

en: Rotate/Flip Photo
sv: Rotera foto

en: Rotating/Flipping photo.
sv: Roterar foto

en: Rows
sv: Rader

en: Save
sv: Spara

en: Save Config
sv: Spara konfiguration

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Save and Edit Next %d
sv: Spara och editera nästa %d

en: Save and Edit Previous %d
sv: Spara och editera föregående %d

en: Save and Exit
sv: Spara och avsluta

en: Save this file on your PC and rename it %s.
sv: Spara filen på din dator och döp om den %s.

en: Search
sv: Sök

en: Search Again
sv: Sök igen

en: Search Engine
sv: Sökmotor

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Security violation
sv: Säkerhetsintrång

en: Select Album
sv: Välj album

en: Select Parent Album
sv: Välj överliggande album

en: Select the Album to which to Publish
sv: Välj albumet som skall publiceras

en: Select the image and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
sv: Markera bilden. En länk till vänster ska då visa &quot;Publicera denna fil  på webben...&quot;

en: Select the new location of album
sv: Välj ny plats för ablumet

en: Select the new location:
sv: Välj ny plats:

en: Select your sorting criteria for this album below
sv: Välj sorteringskriterier för nedanstående album

en: Serious Warning
sv: Allvarlig varning

en: Server IP address
sv: Serverns IP-adress

en: Session Test
sv: Sessions Test

en: Session variable
sv: Sessions variabel

en: Set photo captions with original filenames.
sv: Sätt fotots objekttext till originalfilnamn.

en: Show
sv: Visa

en: Show <i>Return to</i> link
sv: Visa <i>Tillbaka</i> länk

en: Show Owner
sv: Visa ägare

en: Show album owner's name on the top level Gallery page?
sv: Visa namn på albumnets ägare på Gallerys huvudsida?

en: Show the album tree
sv: Visa albumträd

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
sv: Hoppar över %s (ZIP stöd är inte aktiverat)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
sv: Hoppar över %s (accepterar inte %s format)

en: Skipping Album #%d
sv: Hoppar över album #%d

en: Skipping album %d...
sv: Hoppar över album %d...

en: Slide Show
sv: Bildspel

en: Slide Show for album
sv: Bildspel för album

en: Slide show is running...
sv: Bildspelet är igång...

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first
sv: Vissa album måste uppgraderas till den nuvarande versionen av %s innan de är sökbara.

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
sv: Tyvärr, detta album tillåter inte publika kommentarer.

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort Album
sv: Sortera album

en: Start over
sv: Starta om

en: Status code
sv: Statuskod

en: Status: %s (expected %s)
sv: Status: %s (förväntad %s)

en: Step 1
sv: Steg 2

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Sub-albums
sv: Underliggande album

en: Submit URL or directory
sv: Lägg till URL eller katalog

en: Success
sv: Klart

en: Success!
sv: Klart!

en: Supported file types
sv: Godkända filtyper

en: System Check Page
sv: Systemkontrollsida

en: Target filesize
sv: Målstorlek på fil

en: Temporary directory
sv: Temporär (temp) katalog

en: Testing to see if which locales are absent
sv: Testar vilka nationella inställningar som inte finns tillgängliga

en: Text Color
sv: Textfärg

en: The &quot;page views&quot; number should increase every time you reload the page.
sv: &quot;Sidvisningsnummret&quot; ska ökas varje gång du laddar om sidan.

en: The JPEG file format trades off size versus quality.  Gallery can control the quality of the JPEGs that it produces when you resize, rotate or make thumbnails from JPEG images.  Higher quality images are larger in size than lower quality images.  However, in many cases there's a point at which raising the quality increases the size of the files without noticeably affecting the appearance of the image.  If you notice that your thumbnails and resized images are larger than the originals and you don't like this, you can try lowering this value.  <b>Note</b> that changing this value will only affect images changed in the <i>future</i>.
sv: JEPG filformatet vinner storlek genom att försämra kvalitetetn. Gallery kan kontrollera kvaliteten i de JPEG:ar som den producerar när du ändrar storlek, roterar eller skapar ikoner ifrån JEPG bilder. Högkvalitetsbilder har större storlek än lågkvalitetsbilder. Men i många fall finns det en gräns när man genom att öka JPEG kvaliteten gör filstorleken större utan att få nämnvärd ökad kvalietet på bilden. Om du märker att din ikoner och stoleksändrade bilder har större filstorlek än din a original och du inte gillar detta, så kan du åtgärda detta genom att sänka detta värde. <b>Notera</b> att genom att ändra detta värde endast kommer påverka bilder som behandlas i <i>framtiden</i>.

en: The User can choose the language via select Box.
sv: Användareen kan välja språk via en dropdown meny.

en: The config wizard tries all kinds of diagnostics to try to find and work around any issues that it finds on your system, but there may be other problems that we have not thought of.
sv: Konfigurationsguiden försöker

en: The default number of columns in an album
sv: Antal kolumner i ett album som standard

en: The default number of rows in an album
sv: Antal rader i ett album som standard

en: The default target size (in kilobyte) of resized JPEG images.  Including a value may slow down file uploads, but will speed up page viewing time especially for people with dialup connections.  Set to 0 for no target size.
sv: Standard storlek (i kilobyte) för storleksändrade JPEG bilder. Om du anger ett värde kan det förslöa bilduppladdningar, men kommer snabba upp sidvisningar speciellt för folk med uppringda förbindelser. Sätt till 0 för ingen standardstorlek.

en: The default target size (in pixels) of album thumbnails.
sv: Standardstorlek (i pixlar) för albumikoner

en: The filesystem path to a temporary directory.  Eg. %s or %s.  Note that if you have open_basedir configured on your system, then this temporary directory must be inside the open_basedir path!  In that case you may need to create the tmp directory yourself and make sure that it's writable by the webserver process.
sv: Filsystemets sökväg till en temporär katalog. D.v.s. %s eller %s. Notera att om du har open_basedir konfigurerat på ditt system, så måste denna temporära katalog finnas inuti open_basedir sökvägen. I detta fall behöver du eventuellt skapa temp katalogen själv och se till att den är skrivbar av webbserver processen.

en: The filesystem path to the 'jhead' exif parser.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
sv: Filsystemets sökväg till 'jhead' exif-läsaren. Denna funktion är valbar så om du inte har den behöver du inte oroa dig för mycket. D.v.s %s eller %s.

en: The filesystem path to the 'jpegtran' utility.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
sv: Filsystemets sökväg till 'jpegtran' verktyget. Denna funktion är valbar så om du inte har den behöver du inte oroa dig för mycket. D.v.s. %s eller %s.

en: The filesystem path to the 'unzip' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
sv: Filsystemets sökväg till 'unzip' programmet (binary). Denna funktion är valbar så om du inte har den behöver du inte oroa dig för mycket.

en: The filesystem path to the 'zipinfo' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
sv: Filsystemets sökväg till 'zipinfo' programmet (binary). Denna funktion är valbar så om du inte har den behöver du inte oroa dig för mycket.

en: The filesystem path to the thumbnail image to show for movies.  Eg. %s
sv: Filsystemets sökväg till ikonen som visas för filmer. D.v.s. %s

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
sv: Följande album i Gallery är skapade av en äldre version av programmet och är ej uppgraderade.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %supgrade them all at once%s
sv: Följande album behöver uppgraderas. Du kan uppgradera dom individuellt genom att klicka på uppgraderingslänken vid ditt album, eller så kan du helt enkelt %suppgradera alla på en gång%s

en: The full URL to the Gallery web application.  Eg. %s.
sv: Den fulla URL:en till Gallery applikationen. D.v.s. %s

en: The full URL to your album directory (specified above) on your web server.  Eg. %s.
sv: Den fulla URL:en till din album katalog (specificerad ovanför) på din webbserver. D.v.s. %s.

en: The full path on physical disk to the directory where your photos will be stored.  This directory should start off empty -- Gallery will fill it.  Note that this directory needs to have write access by the user who is running the web server (in your case this user is %s.)
sv: Den fulla sökvägen på din hårddisk där foton kommer att sparas. Denna katalog bör vara tom från början -- Gallery kommer att fylla den. Notera att den användare (i ditt fall är det användaren %s.) som kör webbservern behöver ha skrivrättigheter i denna katalog.

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
sv: Sökvägen kan antingen vara en URL eller en katalog på servern.

en: The maximum amount of time in seconds any single operation should take.  If you find that you are getting the <b>Maximum execution time exceeded</b> error message, you can try making this a larger number.  Be warned that if you make this too large you <i>might</i> have a process that is stuck for a very long time without doing anything.  The default value is 30 which is pretty reasonable.
sv: Maximalt antal sekunder en specifik operation får ta. Om du märker att får <b>Maximum execution time exceeded</b> felmmeddelanden, så kan du prova att öka detta värde. Tänk på att om du sätter detta för högt kan du få processor som är låsta under en lång tid utan att åstadkomma något. Stanardvärdet är 30 sekunder vilket passar bra i de flesta fall.

en: The name cannot contain any of the following characters
sv: Namnet kan inte innehålla några av följande tecken

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
sv: Lösenrodet för %s kontot. Tyvärr måste du skriva in detta varje gång du konfigurerar Gallery. Vi kommer lösa detta i en framtida version utav Gallery!

en: The path to the directory containing ImageMagick on your system.
sv: Sökvägen till katalogen där ImageMagick finns på ditt system.

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
sv: Bildspelet är stannat, tryck [starta] för att fortsätta.

en: The status code Gallery expects to see after a successful exec() call.  Gallery will try to figure this out on its own so you probably won't need to change this value unless you have problems.
sv: Statuskoden som Gallery förväntar sig att se efter en lyckad exec() anrop. Gallery kommer försöka lista ut detta själv så du behöver inte ändra detta värde såvida du inte har problem.

en: The target size (in pixels) of thumbnails shown in the gallery page (highlight images)
sv: Målstorleken (i pixlar) för ikoner som visas på Gallerysidan (huvudobjekt)

en: Then just reload this page and all should be well.
sv: Uppdatera sedan sida så ska allt fungera.

en: Then launch the %sconfiguration wizard%s
sv: Starta sedan %skonfigurationsguiden%s

en: There are errors in your configuration that will prevent Gallery from functioning properly.
sv: Det finns felaktigheter i din konfiguration som förhindrar Gallery att fungera som det ska.

en: There are errors in your configuration.
sv: Det finns felaktrigheter i din konfiguration.

en: There are no apparently suitable locales installed on your machine for the following languages.  Please choose the one you think is most suitable.
sv: Det finns inga lämpliga nationella inställningar installerade för följande språk. Var god välj den som du tycker passar bäst.

en: There are no users!  Create one.
sv: Det finns inga användare!  Skapa en.

en: There is already an album with that name!
sv: Det finns redan ett album som heter så!

en: There is more than one suitable locale installed on your machine for the following languages.  Please chose the one you think is most suitable
sv: Det finns fler än ett

en: There was an unknown failure in the %s call!
sv: Ett okänt fel har uppstått i %s anropet!

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
sv: Dessa är inte giltiga album. Vänligen flytta ut dom ifrån albumkatalogen.

en: This album contains %s.
sv: Detta album innehåller %s.

en: This album has been viewed %s since %s.
sv: Detta album har visats %s sedan%s.

en: This album has no photos to show in a slide show.
sv: Detta album har inga foton att visa i ett bildspel.

en: This album is empty.
sv: Detta album är tomt.

en: This doesn't mean that they won't work, however it does mean that we can't verify that the paths are correct.  If you are unable to upload photos correctly, please refer to the FAQ and to the %sdiagnostics%s to resolve your problems.
sv: Detta innebär inte att

en: This is a beta version of %s that was released on %s.
sv: Detta är en beta-version av %s som släpptes ut %s.

en: This is not a problem!
sv: Detta är inte ett problem!

en: This is the Gallery system check page.
sv: Detta är Gallerys systemkontrollsida.

en: This is the session variable used to contain all Gallery session information.  Change this if there is a conflict between Gallery and another PHP app on your website.
sv: Detta är sessionvaribeln som används för att innehålla all Gallery sessionsinformation. Ändra detta om det är en konflikt mellan Gallery och en annan PHP applikation på din webbplats.

en: This is the type of system on which PHP was compiled
sv: Detta är systemet för vilket PHP var komplierat

en: This is what your system reports
sv: Detta rapporterar ditt system

en: This page is designed to provide some diagnostics about your server to help you find issues that may prevent Gallery from functioning properly.
sv: Denna sida är skapad för att ge serverdiagnostik så att du kan upptäcka eventuella problem som kan få Gallery att fungera sämre.

en: This page provides information about your ImageMagick binaries.
sv: Denna sida innehåller information om dina ImageMagick program (binaries).

en: This page provides information about your NetPBM binaries.
sv: Denna sida innehåller information om dina NetPBM program (binaries).

en: This page provides information about your PHP installation.
sv: Denna sida innehåller information om din PHP installation.

en: This page runs a very simple test on your PHP session configuration.
sv: Denna sida kör ett mycket enkelt test av din PHP sessionskonfiguration (session configuration).

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
sv: Denna sida kommer att försvinna automatisk när uppladdningen är klar.  Ha tålamod!

en: This page will validate your installation to make sure that you have all the necessary components and permissions on this system and that everything is configured reasonably.
sv: Denna sida kommer att kontrollera din installation för att säkerhetsställa att alla nödvändiga komponenter och behörigheter i systemet finns samt att de är riktigt konfigurerade.

en: This script is designed to examine your %s installation to see if it is ok to be used by Gallery.
sv: Detta script undersöker din %s installation för att se om den är ok att användas av Gallery.

en: This setting tells Gallery which set of graphics tools you prefer it to use.  If Gallery says both are okay (on the first page) then this is simply user preference.  Otherwise go with the one that Gallery was able to find without error.
sv: Denna inställning talar om för Gallery vilken uppsättning av grafikverktyg du vill använda. Om Gallery säger att båda är OK (på förstasidan utav konfigurationen) så kan du välja vilken som. Annars väljr du den som Gallery fann utan felmeddelanden.

en: This user cannot add photos in %s.
sv: Denna användare kan inte lägga till foton i %s.

en: This version of %s was released on %s.
sv: Denna version av %s släpptes ut %s.

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
sv: Detta kommer att ändra storleken på dina foton så att den längsta sidan av fotot är lika med den angivna storleken nedan.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
sv: Dessa bokstäver kommer att ignoreras i det nya albumnamnet.

en: Thumbnail image
sv: Ikonstorlek

en: Thumbnail size
sv: Ikonstorlek

en: Time Limit
sv: Tidsgräns

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
sv:  Tips:  Ladda upp en zip-fil full med foton och filmer!

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
sv: Tips: Överför bilder till en katalog på servern (t ex via ftp) och ange sedan sökvägen här!

en: Title
sv: Titel

en: To configure gallery, %sStart the configuration wizard%s
sv: För att konfigurera Gallery, %sStarta konfigurationsguiden%s

en: To move just one photo, make First and Last the same
sv: För att flytta endast ett foto, sätt första och sista foto till samma värde

en: Tool
sv: Verktyg

en: Top Level
sv: Toppnivå

en: Transition:
sv: Effekt:

en: Turn debug mode on so that you can diagnose problems?
sv: Ska vi slå på debugläge så att du kan diagnostera problem?

en: Uh oh!
sv: Oj oj!

en: Unable to create dir
sv: Kunde inte skapa katalog

en: Unable to make thumbnail
sv: Kunde inte skapa ikon

en: Unable to write to %s.
sv: Kan inte skriva till %s.

en: Undo
sv: Ångra

en: Unknown file type: %s
sv: Okänd filtyp: %s

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Upgrade Albums
sv: Uppgradera album

en: Upgrade now
sv: Uppgradera nu

en: Upgrading album properties...
sv: Uppgraderar albumegenskaper...

en: Upgrading item %d of %d . . .
sv: Uppgraderar objekt %d av %d . . .

en: Upload Date
sv: Uppladdningsdatum

en: Upload Now
sv: Ladda upp nu

en: Upload Photos to
sv: Laddar upp foton till

en: Uploading Photos
sv: Laddar upp foton

en: Use %s?
sv: Använd %s?

en: Use Defaults
sv: Använd de förvalda värdena

en: Use filename as caption if no caption is specified.
sv: Använd filnamn som objekttext om ingen objekttext är specificerad.

en: Use filenames as captions
sv: Använd filnamn som objekttext

en: User can create albums
sv: Användare ska kunna skapa album

en: User cannot add to album
sv: Användare kan inte lägga till i album

en: User cannot create ROOT level album.
sv: Användaren kan inte skapa album på högsta nivån.

en: User cannot create nested album in %s.
sv: Användare kan inte skapa underliggande album till %s.

en: User is an admin
sv: Användare är en admin

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username and Password are not correct.
sv: Användarnamn och lösenord är inte korrekta.

en: Username must be at least 2 characters
sv: Användarnamnet måste innehålla minst 2 tecken

en: Username must be at most 15 characters
sv: Användarnamnet får högst innehålla 15 tecken

en: Username must contain only letters or digits
sv: Användarnamnet för endast bestå av bokstäver och siffror

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users can have special permissions in each album.
sv: Användare kan ha speciella rättigheter i varje ablum.

en: Users cannot be recreated.
sv: Användare kan inte återskapas.

en: Users who can add photos.
sv: Användare som kan lägga till foton.

en: Users who can change album text.
sv: Användare som kan ändra albumtext.

en: Users who can create sub albums.
sv: Användare som kan lägga till underalbum.

en: Users who can delete photos.
sv: Användare som kan ta bort foton

en: Users who can modify photos.
sv: Användare som kan ändra foton.

en: Users who can see the album
sv: Användare som kan se detta album.

en: Users who can view full (original) images.
sv: Användare som kan se foton i orginalstorlek.

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
sv: Använd Windows XP:s <i>Publicera på webben</i> funktion

en: Vertical
sv: Vertikal

en: View Images
sv: Visa bilder

en: Viewed:
sv: Visad:

en: Visitor size prefs
sv: Storleksinställning för besökare

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of gallery.
sv: VARNING: Vissa album måste uppgraderas till den nuvarande versionen av Gallery.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning:  This operation can't be undone.
sv: Varning: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: We are going to test each %s binary individually.
sv: Vi kommer att kontrollera varje %s program (binary) individuellt.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
sv: Vi kan uppgradera dem. Detta kan ta en stund för stora album, men vi håller dig informerad under tiden.

en: We were unable to detect any locales.  However, your server is configured with the %s restriction so this may be interfering with the way that we detect locales.  Unfortunately this means the date format will not change for different languages.  However, it is ok to continue.
sv: Vi kunde inte hitta några nationella inställningar. Din server är konfigurerad med %s restriktionen så det kan

en: Welcome, %s
sv: Välkommen, %s

en: What do you want to name this album?
sv: Vad vill du döpa detta album till?

en: What is the target size for all the photos in this album?
sv: Vilken storlek ska alla foton i detta album ha?

en: What is the target size for this photo?
sv: Vilken storlek ska detta foto ha?

en: When large images are added to an album, an intermediary version will automatically be generated at this size
sv: När stora bilder läggs till ett album, kommer en mellanlagrad kopia att bli skapad med denna storlek

en: When uploading images to Gallery, should we preserve the original names?  If you select <i>no</i>, Gallery will assign a new name for each photo or movie that gets uploaded.
sv: När du laddar upp bilder till Gallery, vill du att vi ska behålla orginalnamnen? Om du väljer <i>nej</i> så kommer Gallery att själv namnge varje bild eller film som laddas upp.

en: When viewing photos which don't have an intermediary version, Gallery can automatically resize the image to fit the viewer's browser window (using JavaScript).  This may not work in embedded environments such as Nuke
sv: När du visar foton som inte har en anpassad version, kan Gallery automatiskt anpassa bilden att passa i besökarens webbläsare (med Javascript). Detta funkar eventuellt inte i inbäddade miljöer såsom Nuke

en: Which language do you want as your default language
sv: Vilket språk vill du använda som förvalt språk

en: Which photo printing service<br>do you want to let visitors use?
sv: Vilken fotoutskrivningstjänst<br>vill du låta besökare se?

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
sv: Windows XP har en trevlig funktion som tillåter dig att publicera ditt material från ditt skrivbord direkt till en web-service.  %s <b>har ett experimentellt</b> stöd för den funktionen.

en: Year
sv: År

en: Year must be between 1000 and 3000
sv: Året måste vara mellan 1000 och 3000

en: Yes
sv: Ja

en: You are missing either %s or %s.
sv: Du saknar antingen %s eller %s.

en: You can change any information about the user using this form.
sv: Du kan ändra all information om användaren i detta formulär.

en: You can change your user information here.
sv: Ändra din användarinformation här.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
sv: Du kan ändra ditt användarnamn till valfri kombination av bokstäver och siffror.

en: You can check for more recent versions by visiting %s.
sv: Du finner de senaste versionerna på %s.

en: You can check via %s, they can often tell you.
sv: Du kan kontrollera genom %s, de kan ofta hjälpa dig.

en: You can create, modify and delete users here.
sv: Du kan skapa, editera och ta bort användare här.

en: You can only use this page after you have successfully complete the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to ImageMagick).
sv: Du kan endast använda denna sida efter att du har kört konfigurationsguiden (eftersom det förutsätts att Gallery redan är konfigurerad för ImageMagick).

en: You can only use this page after you have successfully completed the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to NetPBM).
sv: Du kan endast använda denna sida efter att du har kört konfigurationsguiden (eftersom det förutsätts att Gallery redan är konfigurerad för NetPBM).

en: You can reconfigure Gallery at any time by re-running this configuration wizard.
sv: Du kan konfigurera Gallery närsomhelst genom att använda denna konfigurationsguide.

en: You can use these tools to find out more about your setup
sv: Du kan använda dessa verktyg för att skaffa dig mer kunskap om sin installation

en: You can't delete your own account!
sv: Du kan inte ta bort din egen användare!

en: You have no graphics package configured for use!
sv: Du har inga grafikprogram  konfigurerade för att användas!

en: You must create empty file %s and chmod it 777 before proceeding.  See %s for more details.
sv: Du måste skapa tom fil %s och ändra rättigheterna (chmod) till 777 innan du fortsätter.  Se %s för mer detaljer.

en: You must fix them before you can continue.
sv: Du måste åtgärda dessa innan du kan fortsätta.

en: You must provide your old password to change it.
sv: Du måste ange ditt gammla lösenord för att byta det.

en: You must specify a password
sv: Du måste ange ett lösenord

en: You must specify a username
sv: Du måste ange ett användarnamn

en: You must specify one of <i>pnmDir</i> or <i>ImPath</i> for Gallery to function!!
sv: Du måste specificera en av <i>pnmDir</i> eller <i>ImPath</i> för att Gallery ska fungera!!

en: You need to switch to secure mode before you can use it.  Here's how:
sv: Du måste ändra till säkert läge innan du kan använda Gallery. Gör så här:

en: You should run this script <b>after</b> you have run the config wizard, if you have had problems with your %s installation that the wizard did not detect.
sv: Du ska köra detta script <b>efter</b> att du har kört konfigurationsguiden, men bara om du hade problem med din %s installation som guiden inte kunde åtgärda.

en: You should talk to your system administrator about this, or see the %sGallery Help Page%s.
sv: Du bör kontakta din systemadministratör om detta, eller se %sGallery Help Page%s.

en: You told the config wizard that your %s binaries live here:
sv: Du angav i konfigurationsguiden att dina %s program (binaries) fanns här:

en: You're running version %s which has known bugs that cause Gallery to fail.
sv: Du kör version %s som har en känd bugg vilket orsakar fel i Gallery.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to PHP %s.
sv: Du använder version %s.  Du måste uppgradera till PHP %s.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to at least PHP 4.1.0 if you want to run the multilanguage version.
sv: Du kör version %s. Du behöver uppgradera till minst PHP 4.1.0 om du vill köra flerspråksversionen.

en: Your Gallery configuration was created using the config wizard from an older version of Gallery.  It is out of date.  Please re-run the configuration wizard!
sv: Din Gallery-konfiguration var skapad med en konfigurationsguide från än äldre version av Gallery. Den är därför inte uppdaterad. Kör konfigurationsguiden en gång till!

en: Your PHP does not have gettext support.  To include gettext support, you need to recompile PHP.  For more information see %s.  However, multilanguage support is still available in Gallery without gettext, but the pages may take slightly longer to load.
sv: Ditt PHP har inte gettext support. För att inkludera gettext support behöver du kompilera om PHP. För mer information se %s. Hursom, flerspråksstöd finns fortfarande tillgängligt i Gallery utan gettext, men sidorna tar lite längre att ladda.

en: Your configuration has been successfully saved!
sv: Din konfiguration har sparats!

en: Your installation has <b>serious warnings</b>!  Continue at your own risk...
sv: Din installation fick<b>allvarliga varningar</b>! Fortsätt på egen risk...

en: Your installation has warnings, but this is usually OK.  Keep going!
sv: Din installation fick varningar, men det är vanligtvis OK. Fortsätt!

en: Your installation passed with flying colors!  Go go go!
sv: Installationen gick strålande. Fortsätt bara!

en: Your server has the PHP open_basedir restriction set, and certain of your paths are not in the list of restricted paths
sv: Din server har PHP open_basedir begränsningen påslaget, och vissa av dina sökvägar finns inte i listan över begänsade sökvägar.

en: Your session id is
sv: Ditt sessions id är

en: add comment
sv: lägg till kommentar

en: add photo
sv: lägg till foto

en: add photos
sv: lägg till foton

en: admins can always create albums
sv: admin kan alltid skapa album

en: albums
sv: album

en: back to album
sv: tillbaka till album

en: can't detect version on Windows
sv: kan inte utläsa Windows-versionen

en: captions
sv: objekttexter

en: current location
sv: nuvarande placering

en: custom fields
sv: egna fält

en: delete album
sv: ta bort album

en: delete comment
sv: ta bort kommentar

en: delete photo
sv: ta bort foto

en: description
sv: beskrivning

en: direction
sv: riktning

en: documentation
sv: dokumentation

en: done
sv: klart

en: edit
sv: redigera

en: edit %s
sv: redigera %s

en: edit captions
sv: editera objekttext

en: forward
sv: framåt

en: forward direction
sv: kör bildspel frammåt

en: full size
sv: orginalstorlek

en: gettext installed
sv: gettext installerat

en: hidden
sv: gömd

en: hit
sv: träff

en: hits
sv: träffar

en: image
sv: bild

en: images
sv: bilder

en: it's optional
sv: detta är valbart

en: item
sv: objekt

en: items
sv: objekt

en: items in this album
sv: objekt i detta album

en: jhead binary located
sv: jhead program (binary) hittat

en: jpegtran binary located
sv: jpegtran program (binary) funnet

en: login
sv: logga in

en: logout
sv: logga ut

en: manage users
sv: administrera användare

en: missing
sv: saknas

en: mod_rewrite is enabled
sv: mod_rewrite är påslaget

en: move album
sv: flytta album

en: new album
sv: nytt album

en: new nested album
sv: nytt underliggande album

en: no
sv: nej

en: no album / index specified
sv: inget album / index specificerat

en: no album specified
sv: inget album specificerat

en: no image
sv: ingen bild

en: no images
sv: inga bilder

en: no items
sv: inga objekt

en: no pages
sv: inga sidor

en: none
sv: ingen

en: normal size
sv: normalstorlek

en: not working for you? try the low-tech
sv: fungerar det inte för dig? prova en enklare variant

en: of
sv: av

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: optional
sv: valbart

en: or
sv: eller

en: page
sv: sida

en: pages
sv: sidor

en: permissions
sv: rättigheter

en: photo properties
sv: fotoegenskaper

en: play
sv: starta

en: preferences
sv: inställningar

en: print this photo on %s
sv: Skriv ut detta foto på %s

en: properties
sv: egenskaper

en: rebuild thumbs
sv: återskapa ikoner

en: rename album
sv: döp om album

en: reset counter
sv: nollställ räknare

en: resize all
sv: ändra storlek på alla

en: resize photo
sv: ändra storlek på foto

en: return to album
sv: åter till album

en: reverse
sv: bakåt

en: reverse direction
sv: kör bildspel bakåt

en: safe mode is off
sv: säkert läge är avstängt

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: self
sv: själv

en: shutterfly without donation
sv: shutterfly utan bidrag

en: slideshow
sv: bildspel

en: sort
sv: sortera

en: spaces
sv: mellanslag

en: stop
sv: stopp

en: sub-album
sv: underliggande album

en: sub-albums
sv: underliggande album

en: target file size %d kbytes
sv: målfilens storlek %d kbytes

en: this is new in version %s
sv: detta är nytt i version %s

en: time
sv: gång

en: times
sv: gånger

en: title
sv: titel

en: top-level album
sv: toppnivå album

en: top-level albums
sv: toppnivå album

en: trying quality %d%%
sv: försöker med kvalité %d%%

en: unknown
sv: okänd

en: upgrade
sv: uppgradera

en: upgrade album
sv: uppgradera album

en: upgrade all albums
sv: uppgradera alla album

en: view comments for this nested album
sv: visa kommentarer för underliggande album

en: view&nbsp;all&nbsp;comments
sv: visa&nbsp;alla&nbsp;kommentarer

en: view&nbsp;comments
sv: läs&nbsp;kommentarer

en: yes
sv: ja

en: you can't un-admin yourself
sv: du kan inte ta bort adminstatus ifrån dig själv
