GAllery 1.4 - en to pt translation catalogue (565 entries)

en: %d of %d
pt: %d de %d

en: %s (%s), %s on %s
pt: %s (%s), %s em %s

en: %s and %s in this album
pt: %s e %s neste album

en: %s and %s in this album on %s
pt: %s e %s neste album em %s

en: %s are hidden
pt: %s está escondido

en: %s exists but is not a directory.  Please fix this.
pt: %s existe mas não é uma directoria. Corrija sff.

en: %s exists, but is not a directory!
pt: %s existe, mas não é uma directoria

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
pt: %s detectou as seguintes directorias: %s é a directoria dos albums (%s).

en: %s in this album
pt: %s neste album

en: %s in this album on %s
pt: %s neste album em %s

en: %s is hidden
pt: %s está escondido

en: %s is not executable!
pt: %s não é executável!

en: %s is reserved and cannot be used.
pt: %s é reservado e não pode ser usado.

en: %s this album so that the URL is not so generic!
pt: %s este album para que o URL não fique tão genérico!

en: %s, %s on %s
pt: %s, %s em %s

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
pt: (Se a informação estiver corract, isto parece que não faz nada)

en: (this may take a while)
pt: (pode levar algum tempo)

en: - Creating New Album Highlight
pt: - Criando foto em destaque para o album

en: 0 hits
pt: 0 visitas

en: 0 items
pt: 0 itens

en: 0 pages
pt: 0 páginas

en: 0 times
pt: 0 vezes

en: 1 photo in this album
pt: 1 foto neste album

en: 1. Select the number of files you want to upload:
pt: 1. Escolha o número de ficheiros que quer enviar:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
pt: 2. Use o botão Navegar para escolher as fotos no seu computador

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
pt: Uma aplicação em Java que corre em Mac, Windows ou Linux/Unix.

en: A user with the username of %s already exists
pt: Um utilizador com o Nome Utilizador %s já existe

en: Add Comment
pt: Novo Comentário

en: Add Files
pt: Adicionar ficheiros

en: Add Photo
pt: Adicionar Foto

en: Add Photos
pt: Adicionar Fotos

en: Add new items at beginning of album
pt: Adicionar as novas fotografias no inicio do album

en: Add to beginning
pt: Adicionar no início

en: Adding %s
pt: A adicionar %s

en: Additional EXIF Data
pt: Informação adicional (EXIF)

en: Admin password
pt: Palavra Chave para o administrador

en: Advanced
pt: Avançado

en: Album Caption:
pt: Título Descritivo do Album:

en: Album Defaults
pt: Valores por omissão para os Albuns

en: Album Permissions
pt: Permissões do Album

en: Album Properties
pt: Propriedades do Album

en: Album Summary
pt: Sumário do Album

en: Album Title
pt: Título do Album

en: Album directory
pt: Directoria para os Albns

en: Album up to date.
pt: Album actualizado.

en: Albums
pt: Albuns

en: Albums containing %s
pt: Albuns contendo %s

en: Albums per page
pt: Albuns por página

en: All %d ImageMagick binaries located
pt: Os %d binários do ImageMagick encontrados

en: All %d NetPBM binaries located
pt: Os %s binário do NetPBM encontrados

en: All albums are up to date.
pt: Todos os albuns estão actualizados.

en: All gallery locales are available on this host
pt: Todos os LOCALES da Galeria estão disponíveis no servidor

en: Allow item owners to delete their images
pt: Deixar os donos apagar as duas fotografias

en: Allow item owners to modify their images
pt: Deixar os donos alterar as suas fotografias

en: Allow public commenting for photos in this album?
pt: Disponibilizar comentários públicos nas fotografias deste album

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
pt: Como alternativa, pode usar um dos agentes de desktop para inserir fotografias

en: An account called %s has been created for you with the password you specified.
pt: A conta %s foi criada com a password escolhida.

en: Anonymous User
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply to nested Albums
pt: Aplicar nos sub-albuns

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
pt: Aplicar estas preferências para todos os sub-albums (exepto o título e o sumário)

en: Ascending
pt: Crescente

en: Attention Gallery Administrator!
pt: Atenção Administrador da Galerias

en: Auto-Resize
pt: Dimensões Automáticas

en: Auto-rotate images
pt: Rodar automáticamente as fotografias

en: Background Color
pt: Cor Fundo

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Border color
pt: Cor Bordas

en: Border width
pt: Tamanho da borda da foto

en: Borders
pt: Tamanho Bordas (em pixels)

en: By Caption
pt: Por título descritivo

en: By Filename
pt: Por nome do ficheiro

en: By Number of Clicks
pt: Por número de visitas

en: By Number of Comments
pt: Por númedo de comentários

en: By Picture-Taken Date
pt: Por data da captura da foto

en: By Upload Date
pt: Por data da inserção da foto

en: Cache EXIF data
pt: Cache da informação EXIF

en: Can't find %s!
pt: Não é possível encontrar %s!

en: Can't read %s.
pt: Leitura inválida (%s).

en: Can't write to %s.
pt: Não foi possível escrever para %s.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Caption
pt: Título descritivo

en: Captionator
pt: Titulador

en: Capture Date
pt: Data da Captura

en: Change Owner
pt: Mudar de dono

en: Change User Preferences
pt: Alterar preferências do Utilizador

en: Changed:
pt: Alterado:

en: Changing permissions for %s
pt: Altarar permissões de %s

en: Check
pt: Marcado

en: Check %s
pt: Testar %s

en: Check All
pt: Seleccionar tudo

en: Check to see what languages are available
pt: A testar quais os ideomas disponíveis

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
pt: Escolha a parte da fotografia que irá aparecer no thumbnail:

en: Clear All
pt: Limpar tudo

en: Clicking %s should reset the page view number back to 1.
pt: Clicando %s deve linpar o número de páginas vistas (volta para 1).

en: Clockwise
pt: Sentido do relógio

en: Close
pt: Fechar

en: Columns
pt: Colunas

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments available for this item.
pt: Pode comentar estes itens.

en: Comments for this Album
pt: Comentários para este album

en: Configure Custom Fields
pt: Configurar Campos Editáveis

en: Contains:
pt: Contem:

en: Could not acquire lock (%s)!
pt: Não foi possível ler o ficheiro de segurança (%s)!

en: Could not locate jhead
pt: Não foi possível encontrar o JHEAD

en: Could not locate jpegtran
pt: Não foi possível encontrar JPENTRAN

en: Could not open lock file (%s)!
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de segurança (%s)!

en: Could not open url: %s
pt: Não foi possível abrir o URL: %s

en: Counter-Clockwise
pt: Sentido contrário do relógio

en: Create
pt: Criar

en: Create New Album
pt: Criar Novo Album

en: Create User
pt: Criar utilizador

en: Create a new user here.
pt: Criar um utilizador novo aqui.

en: Creating Thumbnail
pt: A criar Thumbnail

en: Current Location is %s
pt: Posição actual: %s

en: Custom Fields
pt: Campos Editáveis

en: Custom Thumbnail
pt: Thumbnail costumizado

en: Day
pt: Dia

en: Default Columns
pt: Colunas por omissão

en: Default Font
pt: Fonte por omissão

en: Default Rows
pt: Linhas por omissão

en: Delay:
pt: Tempo espera:

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Album
pt: Apagar Album

en: Delete Photo
pt: Apagar Foto

en: Delete User
pt: Apagar utilizador

en: Descending
pt: Decrescente

en: Description
pt: Descrição

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
pt: A directoria %s não existe. Crie-a sff.

en: Dismiss
pt: Descartar

en: Display EXIF data?
pt: Mostrar a informação EXIF?

en: Display click counter for this album?
pt: Mostrar o contador de visitar para este album?

en: Display owners name with caption
pt: Mostar o nome de dono com o título

en: Do you really want to delete this Album?
pt: Quer mesmo apagar este album?

en: Do you really want to delete this album?
pt: Quer mesmo apagar este album?

en: Do you really want to delete this photo?
pt: Quer mesmo apagar esta foto?

en: Do you really want to delete user
pt: Quer mesmo apagar este utilizador?

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
pt: Quer que esta foto apareça na página da galeria, representando este album?

en: Don't forget to run %s to make your Gallery secure!
pt: Não esquecer de executar %s para meter a Galeria segura!

en: Done
pt: Concluído

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Config
pt: Editar Configuração

en: Edit Description
pt: Alterar Descrição

en: Edit Text
pt: Alterar Texto

en: Edit Thumbnail
pt: Editar Thumbnail

en: Edit Title
pt: Editar Título

en: Edit the %s and click %s when you're done
pt: Alterar o %s e clicar em %s quando terminar

en: Email Address
pt: Correio Electrónico

en: Empty
pt: Vazio

en: Enter New Album Title
pt: Novo nome para o Album

en: Enter the Gallery
pt: Entrar na Galeria

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
pt: Preencha o campo abaixo com o seu comentário.

en: Error
pt: Erro

en: Error messages:
pt: Mensagem de erro:

en: Error! %s
pt: Erro! %s

en: Error:
pt: Erro:

en: Error: %s!
pt: Erro: %s!

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
pt: Mesmo que o utilizador seja recriado, todas as permissões dele foram perdidas.

en: Exit
pt: Sair

en: Failed!
pt: Falhou!

en: Failure
pt: Falha

en: Fetching Urls...
pt: A ler URLs...

en: Field
pt: Campo

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s does not exist.
pt: O ficheiro %s não existe.

en: File Upload Date
pt: Data do Envio da Foto

en: File upload in progress!
pt: Envio de ficheiros em progresso!

en: First
pt: Primeiro

en: First Page
pt: Primeira página

en: First Photo
pt: Primeira Foto

en: Fit-to-window
pt: Caber-na-janela

en: Flip
pt: Virar

en: Font
pt: Fonte

en: Found %d images
pt: %d imagens encontradas

en: From Album
pt: Do Album

en: From:
pt: De:

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery Configuration
pt: Configuração da Galeria

en: Gallery Diagnostics
pt: Diagnósticos da Galeria

en: Gallery Diagnostics Page
pt: Página de diagnósticos da Galeria

en: Gallery Session Test
pt: Teste das sessões da Galeria

en: Gallery Settings
pt: Configurações da Galeria

en: Gallery Setup: Step 1
pt: Setup da Galeria: Passo 1

en: Gallery Setup: Step 2
pt: Setup da Galeria: Passo 2

en: Gallery Setup: Step 3
pt: Setup da Galeria: Passo 3

en: Gallery Setup: Step 4
pt: Setup da Galeria: Passo 4

en: Gallery Title
pt: Título da Galeria

en: Gallery in Configuration Mode
pt: Gallery em Modo de Configuração

en: Gallery will not work properly until PHP's session management is configured properly.
pt: A galeria não irá funcionar correctamente até que as sessões de PHP sejam bem configuradoas.

en: Gallery won't run if it is not in secure mode
pt: A Galeria não funciona se não estiver em modo seguro

en: Gallery: Configuration Mode
pt: Gallery: Modo Configuração

en: Go
pt: Proceguir

en: Graphics suite to use?
pt: Que pacote de ferramenteas gráficas usar?

en: Hey!
pt: Olá!

en: Hey! Add some photos.
pt: Então!!! Onde estão as fotos?

en: Hide
pt: Esconder

en: Highlight
pt: Destacar

en: Highlight Photo
pt: Destacar Foto

en: Highlight size
pt: Tamanho da imagem em destaque

en: Hours
pt: Horas

en: How do you want to manipulate this photo?
pt: O que quer fazer à fotografia?

en: I can read your .htaccess file
pt: É possível ler o ficheiro .htaccess

en: I can't find NetPBM at the location you provided.
pt: Não foi possível encontrar os binários do NetPBM na directoria dada

en: If you delete this user, any such permissions go away.
pt: Se apagar este utilizador, todas as permissões dele são removidas.

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
pt: Se quer mudar a Palavra Chave, tem que escrever a Palavra Chave antiga e duas vezes a nova.

en: Image Size
pt: Tamanho da Imagem

en: Incorrect password
pt: Palavra Chave incorrecta

en: Invalid image
pt: Imagem inválida

en: Invalid user
pt: Utilizador inválido

en: Invalid username or password
pt: Nome Utilizador ou Palavra Chave inválidos

en: Invert Selection
pt: Inverter selecção

en: It will save your data so you won't have to enter it all again!
pt: Vai gravar a informação para que não seja necessário inseri-la outra vez!

en: It's relatively easy to configure.
pt: É relativamente fácil de configurar.

en: Item Capture Date
pt: Data de Captura da Foto

en: JPEG Quality
pt: Qualidade do JPEG

en: KEYWORDS
pt: PALAVRAS CHAVE

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Last
pt: Último

en: Last Page
pt: Última Página

en: Last Photo
pt: Última Foto

en: Last changed on %s.
pt: Última vez alterado em %s.

en: Link Color
pt: Cor Link

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
pt: Ao se identificar nesta galeria, tem mais permissões para ver, criar, modificar e apagar albums.

en: Login
pt: Entrar

en: Login Incorrect
pt: Login Incorrecto

en: Login to %s
pt: Entrar em %s

en: Loop
pt: Volta

en: Manage Users
pt: Gerir Utilizadores

en: Matching Comments
pt: Comentários encontrados

en: Minutes
pt: Minutos

en: Missing value
pt: Falta um valor

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify User
pt: Modificar Utilizador

en: Month
pt: Mês

en: Move
pt: Mover

en: Move Album
pt: Mover Album

en: Move Photo
pt: Mover Foto

en: Move a range of photos to a new album:
pt: Mover um grupo de fotos para outro album:

en: Move it!
pt: Alterar!

en: Move the album to a new album:
pt: Mover o album para outro album:

en: Move this album within the album:
pt: Mover este album para dentro do album:

en: Move this photo within the album:
pt: Mover esta foto para dentro do album:

en: Move to Album!
pt: Mover para o Album!

en: Movie
pt: Filme

en: Moving photo #
pt: A mover foto #

en: Multiple Caption Editor.
pt: Editor de múltiplos títulos descritivos.

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
pt: NOVO ALBUM DE TOPO

en: NO PHOTOS!
pt: SEM FOTOS!

en: Name and comment are both required to save a new comment!
pt: O Nome e comentário são ambos obrigatórios para gravar o comentário!

en: Name or email:
pt: Nome ou EMail:

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
pt: Precisa de ajuda? Procure na %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
pt: Mover para dentro do Album:

en: Nested albums in this range will be ignored
pt: Todos os Sub-albuns contidos na selecção não serão movidos

en: NetPBM not being used in this installation
pt: NetPBM não está a ser usado nesta instalação

en: New Album
pt: Novo Album

en: New Password
pt: Nova Palavra Chave

en: New Password (again)
pt: Nova Palavra Chave (outra vez)

en: Next Page
pt: Página Seguinte

en: Next Photo
pt: Foto Seguinte

en: No
pt: Não

en: No Album Matches
pt: Nenhum album encontrado

en: No Caption
pt: Sem título descritivo

en: No Photo Matches
pt: Nenhuma foto encontrada

en: No album specified!
pt: Nenhum album especificado!

en: No albums
pt: Sem albuns

en: No description
pt: Sem descrição

en: No file specified
pt: Nenhum ficheiro especificado

en: No highlight
pt: Sem foto destacada

en: No images uploaded!
pt: Nenhuma fotografia foi inserida!

en: No languages found.
pt: Nenhum ideoma encontrado.

en: No thumbnail
pt: Não há thumbnail

en: Nobody
pt: Ninguém

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
pt: Nenhuma das fotografias vai ser alterada neste processo.

en: Not Logged In!
pt: Não está Logado!

en: Not closing this window because debug mode is on
pt: Esta janela não fecha automáticamente porque o mode DEBUG está ligado

en: Note
pt: Nota

en: Note:
pt: Nota:

en: Note:  This album is out of date!
pt: Nota: Este album está desactualizado!

en: Number of user defined custom fields
pt: Número de campos editáveis

en: OR
pt: OU

en: Ok!  Version: %s
pt: OK! Versão: %s

en: Old Password
pt: Palavra Chave antiga

en: Or, upload any images found at this location.
pt: Ou, envie qualquer imagem encontrada aqui.

en: Original Size
pt: Tamanho Original

en: Owner
pt: Dono

en: Owner:
pt: Dono:

en: PHP Info
pt: Informação do PHP

en: PHP v%s is OK
pt: Versão %s do PHP está OK

en: Page views in this session
pt: Páginas vistas para esta sessão

en: Parsing %s for images...
pt: A ler %s à procura de imagens...

en: Password
pt: Palavra Chave

en: Password must be at least 3 characters
pt: A Palavra Chave tem que ter três caracteres no mínimo

en: Password:
pt: Palavra Chave:

en: Passwords do not match!
pt: Palavra Chave errada!

en: Path to ImageMagick
pt: Caminho para o ImageMagick

en: Permissions
pt: Permissões

en: Photo
pt: Foto

en: Photo Capture Date
pt: Data da Captura da Foto

en: Photo Properties
pt: Propriedades da Foto

en: Photo Upload
pt: Foto Upload

en: Photo owner display
pt: Mostrar o dodo da Foto

en: Photos containing %s
pt: Fotos contendo %s

en: Picture is loading...
pt: A Fotografia está a ser lida...

en: Please Enter Username and Password
pt: Preencha o Nome Utilizador e Palavra Chave

en: Please Wait...
pt: Espere por favor...

en: Please go back and fix them!
pt: Volte atrás e corriga!

en: Preserve Names
pt: Preservar os nomes das fotos

en: Previous Page
pt: Página Anterior

en: Previous Photo
pt: Foto Anterior

en: Processing %s as a local directory.
pt: A processar %s como uma directoria local.

en: Processing and Saving Photos
pt: A processar e gravar Fotos

en: Processing image %d...
pt: A processar fotografia %d...

en: Processing status...
pt: Estado do processamento...

en: Progress
pt: Progresso

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
pt: Publique as suas fotografias para %s.

en: REQUIRED
pt: NECESSÁRIO

en: Randomly
pt: Aleatóriamente

en: Rebuilding %d thumbnails...
pt: A recriar %d thumbnails...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
pt: A recriar 1 thumbnail...

en: Rebuilding Thumbnails
pt: A recriar os thumbnails

en: Reload EXIF Data From File
pt: Reler a informação EXIF da foto

en: Remaking the Thumbnail...
pt: Refazendo o thumbnail...

en: Rename
pt: Renomeie

en: Rename Album
pt: Renomear Album

en: Reset Counter
pt: Voltar a zeros

en: Resizing %s
pt: A redimensionar %s

en: Resizing 1 photo...
pt: A redimensionar 1 foto...

en: Resizing photo
pt: A redimensionar foto

en: Resizing photos
pt: Modificar o tamanho da foto

en: Results:
pt: Resultados:

en: Return to Add Photos
pt: Voltar para Adicionar Fotos

en: Return to the %sDiagnostics Page%s
pt: Voltar para %s Página de Diagnósticos %s

en: Return to the %sconfig wizard%s.
pt: Voltar para o %s Wizard de configuração %s.

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate/Flip
pt: Rodar/Inverter

en: Rows
pt: Linhas

en: Save
pt: Gravar

en: Save Config
pt: Gravar Configuração

en: Save Settings
pt: Gravar Configuração

en: Save and Exit
pt: Gravar e Sair

en: Save this file on your PC and rename it %s.
pt: Grave este ficheiro no seu compurador e renomeio para %s.

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search Again
pt: Pesquisar outra vez

en: Search Engine
pt: Sistema de Pesquisa

en: Seconds
pt: Segundos

en: Security violation
pt: Violação de Segurança

en: Select Album
pt: Escolha um Album

en: Select the Album to which to Publish
pt: Escolha o Album que quer publicar

en: Select the new location of album
pt: Escolha a ordem do album

en: Select the new location:
pt: Nova posição:

en: Serious Warning
pt: Aviso Sério

en: Server IP address
pt: Endereço IP do servidor

en: Session Test
pt: Sessão de teste

en: Session variable
pt: Vareavel de sessão

en: Set photo captions with original filenames.
pt: Meter os títulos das fotos com o nome original do ficheiros.

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Owner
pt: Mostrar o Dono

en: Show the album tree
pt: Mostrar a árvore de albuns

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
pt: Ignorando %s (o formato ZIP está desligado)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
pt: A ignorar %s (desconheço o formato)

en: Skipping Album #%d
pt: A ignorar Album #%d

en: Skipping album %d...
pt: Ignorando album %d...

en: Slide Show for album
pt: Slide Show para o album

en: Slide show is running...
pt: Slide show está a correr...

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
pt: Este album não aceita comentários públicos.

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sort Album
pt: Ordenar Album

en: Start over
pt: Recomeçar

en: Status code
pt: Código de Estado

en: Status: %s (expected %s)
pt: Estado: %s (estava à espera de %s)

en: Step 1
pt: Passo 1

en: Sub-albums
pt: Sub-albuns

en: Submit URL or directory
pt: Enviar um URL/directoria

en: Success
pt: Sucesso

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Supported file types
pt: Tipos de ficheiro suportados

en: System Check Page
pt: Página de checkup do sistema

en: Temporary directory
pt: Directoria temporária

en: Testing to see if which locales are absent
pt: A testar se algum LOCALE não existe

en: Text Color
pt: Cor Texto

en: The default number of columns in an album
pt: Númedo por omissão de colunas num album

en: The default number of rows in an album
pt: Número por omissão de linhas num album

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
pt: Os seguintes albums nesta galeria foram criados com uma versão antiga deste software e estão desactualizados.

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
pt: A localização pode ser um URL ou uma directoria no servidor.

en: The name cannot contain any of the following characters
pt: O nome não pode contem qualquer destes caracteres

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
pt: A Palavra Chave para a conta %s. Infelizmente, tem que meter aqui a Palavra Chave sempre que reconfigura a Galeria. Será corrigido foturamente!

en: The path to the directory containing ImageMagick on your system.
pt: O Caminho (directoria) onde estão os binários do ImageMagick no servidor.

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
pt: O slide show está parado. Clique em [continuar] para continuar.

en: There are errors in your configuration.
pt: Há erros na configuração

en: There are no users!  Create one.
pt: Não há utilizadores! Crie um.

en: There is already an album with that name!
pt: Já existe um album com esse nome!

en: There was an unknown failure in the %s call!
pt: Houve um erro desconhecido na chamada %s!

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
pt: Não há albuns válidos. Por favor remova da directoria dos albuns.

en: This album contains %s.
pt: Este album contem %s.

en: This album has been viewed %s since %s.
pt: Este album já foi visto %s vezes desde %s.

en: This album has no photos to show in a slide show.
pt: Este album não tem fotos para mostrar no slide show.

en: This album is empty.
pt: Este album está vazio.

en: This is not a problem!
pt: Isto não é um problema!

en: This is the Gallery system check page.
pt: Esta é a página para testar o sistema.

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
pt: Esta janela irá fechar-se automaticamente assim que o envio fique concluído. Por favor espere!

en: This user cannot add photos in %s.
pt: Este utilizador não pode adicionar fotos em %s.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
pt: Estes caracteres serão ignorados no nome do album.

en: Thumbnail image
pt: Imagem thumbnail

en: Thumbnail size
pt: Dimensões do thumbnail

en: Time Limit
pt: Tempo Limite

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
pt: Curiosidade: Pode enviar um ficheiro ZIP com todas as fotos e filmes!

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
pt: Curiosidade: Envie as fotos para um FTP num servidor e depois meta aqui o path!

en: Title
pt: Título

en: To move just one photo, make First and Last the same
pt: Para mover apenas uma foto, meter o Primeiro e Último com o número da foto desejada

en: Tool
pt: Ferramenta

en: Top Level
pt: Topo

en: Transition:
pt: Transição:

en: Uh oh!
pt: UPSSS!!!

en: Unable to create dir
pt: Não foi possível criar a directoria

en: Unable to make thumbnail
pt: Nõs foi possível criar o thumbnail

en: Unable to write to %s.
pt: Não foi possível escrever para %s.

en: Undo
pt: Voltar atrás

en: Unknown file type: %s
pt: Tipo de ficheiro desconhecido: %s

en: Untitled
pt: Sem Título

en: Upgrade Albums
pt: Actualizar Albuns

en: Upgrading album properties...
pt: A actualizar as propriedades do album...

en: Upgrading item %d of %d . . .
pt: A actualizar item %d de %d . . .

en: Upload Date
pt: Data de envio

en: Upload Now
pt: Enviar agora

en: Upload Photos to
pt: Upload Fotos para

en: Uploading Photos
pt: A Enviar Fotos

en: Use %s?
pt: Usar %s?

en: Use Defaults
pt: Repor valores iniciais

en: Use filename as caption if no caption is specified.
pt: Usar o nome do ficheiro no título caso o título não seja especificado.

en: Use filenames as captions
pt: Usar o nome dos ficheiros como títulos

en: User can create albums
pt: Utilizador pode criar albuns

en: User cannot add to album
pt: Utilizador não pode adicionar para este album

en: User is an admin
pt: Utilizador é administrador

en: Username
pt: Nome Utilizador

en: Username and Password are not correct.
pt: Nome Utilizador e Palavra Chave não estão correctos.

en: Username must be at least 2 characters
pt: Nome Utilizador tem que ter pelo menos dois caracteres

en: Username must be at most 15 characters
pt: Nome Utilizador não pode ter mais que 15 caracteres

en: Username must contain only letters or digits
pt: Nome Utilizador só pode conter números e letras

en: Username:
pt: Nome Utilizador:

en: Users can have special permissions in each album.
pt: Os utilizadores podem ter permissões específicas para casa album.

en: Users cannot be recreated.
pt: Utilizadores não podem ser recriados.

en: Users who can add photos.
pt: Utilizadores que podem adicionar fotos.

en: Users who can change album text.
pt: Utilizadores que podem alterar o texto do album.

en: Users who can create sub albums.
pt: Utilizadores que podem criar sub-albuns.

en: Users who can delete photos.
pt: Utilizadores que podem apagar fotos.

en: Users who can modify photos.
pt: Utilizadores que podem modificar fotos.

en: Users who can see the album
pt: Utilizadores que podem ver o album

en: Users who can view full (original) images.
pt: Utilizadores que podem ver a imagem original.

en: View Images
pt: Ver Imagens

en: Viewed:
pt: Visto:

en: Warning
pt: Aviso

en: Warning:  This operation can't be undone.
pt: Atenção: Esta operação não dá para voltar atrás.

en: Welcome, %s
pt: Bem vindo, %s

en: What do you want to name this album?
pt: Qual o nome para este album?

en: What is the target size for this photo?
pt: Qual o tamanho para esta Foto?

en: Year
pt: Ano

en: Year must be between 1000 and 3000
pt: O Ano tem que ser enter 1000 e 3000

en: Yes
pt: Sim

en: You can change any information about the user using this form.
pt: Pode alterar qualquer informação sobe este utilizador usando este formulário.

en: You can change your user information here.
pt: Pode alterar a sua informação aqui.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
pt: Pode mudar o Nome Utilizador para qualquer combinação de letras e números.

en: You can create, modify and delete users here.
pt: Pode criar, alterar ou apagar utilizadores aqui.

en: You can reconfigure Gallery at any time by re-running this configuration wizard.
pt: Pode reconfigurar a Galeria em qualquer altura, correndo o wizard de configuração.

en: You can't delete your own account!
pt: Não pode apagar a sua própria conta!

en: You have no graphics package configured for use!
pt: Não tem o pacote gráfico configurado para ser usado!

en: You must provide your old password to change it.
pt: Tem que preencher a Palavra Chave antiga para a poder alterar.

en: You must specify a password
pt: Tem que escrever a Palavra Chave

en: You must specify a username
pt: Tem que escrever o Nome do Utilizador

en: Your configuration has been successfully saved!
pt: A configuração foi gravada com sucesso!

en: Your session id is
pt: O Seu ID de sessão é

en: add comment
pt: novo comentário

en: add photo
pt: inserir foto

en: add photos
pt: inserir fotos

en: admins can always create albums
pt: administradores podem sempre criar albuns

en: albums
pt: albuns

en: back to album
pt: voltar para o album

en: captions
pt: títulos

en: custom fields
pt: campos editáveis

en: delete album
pt: apagar album

en: delete comment
pt: apagar comentário

en: delete photo
pt: apagar foto

en: description
pt: descrição

en: direction
pt: direcção

en: done
pt: concluído

en: edit
pt: alterar

en: edit %s
pt: alterar %s

en: edit captions
pt: alterar títulos

en: forward
pt: prosseguir

en: forward direction
pt: ordem normal

en: full
pt: completo

en: full size
pt: tamanho completo

en: gettext installed
pt: GETTEXT instalado

en: hidden
pt: escondido

en: hit
pt: visita

en: hits
pt: visitas

en: image
pt: imagem

en: images
pt: imagens

en: it's optional
pt: é opcional

en: items
pt: itens

en: items in this album
pt: itens neste album

en: jhead binary located
pt: Binário JHEAD encontrado

en: jpegtran binary located
pt: Binário JPEGTRAN encontrado

en: login
pt: Entrar

en: logout
pt: Sair

en: magic quotes are off
pt: 'magic quotes' está desligado

en: manage users
pt: gerir utilizadores

en: missing
pt: falta

en: mod_rewrite is enabled
pt: mod_rewrite está activo

en: move album
pt: mover album

en: new album
pt: novo album

en: new nested album
pt: criar novo album

en: no
pt: não

en: no album / index specified
pt: Sem album / indice especificado

en: no album specified
pt: nenhum album especificado

en: no image
pt: sem imagem

en: no images
pt: sem imagens

en: no items
pt: sem itens

en: no pages
pt: sem páginas

en: none
pt: nada

en: normal size
pt: tamanho normal

en: not working for you? try the low-tech
pt: Não está a funcionar? tente o low-tech

en: of
pt: de

en: off
pt: desligado

en: on
pt: ligado

en: optional
pt: opcional

en: or
pt: ou

en: page
pt: página

en: pages
pt: páginas

en: permissions
pt: permissões

en: photo properties
pt: propriedades da foto

en: play
pt: continuar

en: preferences
pt: dados utilizador

en: print this photo on %s
pt: imprimir esta foto em %s

en: properties
pt: propriedades

en: rebuild thumbs
pt: recriar os thumbnails

en: rename album
pt: renomear album

en: reset counter
pt: voltar a zero

en: resize all
pt: redimensionar tudo

en: resize photo
pt: redimensionar foto

en: return to album
pt: voltar para o album

en: reverse
pt: inverso

en: reverse direction
pt: ordem inversa

en: safe mode is off
pt: 'safe mode' está desligado

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: self
pt: próprio

en: shutterfly without donation
pt: Shutterfly sem donativo

en: sort
pt: ordenar

en: spaces
pt: espaços

en: stop
pt: parar

en: sub-albums
pt: sub-albuns

en: this is new in version %s
pt: é novo na versão %s

en: time
pt: tempo

en: times
pt: vezes

en: title
pt: título

en: top-level album
pt: album de topo

en: top-level albums
pt: albuns de topo

en: unknown
pt: desconhecido

en: upgrade
pt: actualizar

en: upgrade album
pt: actualizar album

en: view comments for this nested album
pt: ver comentários para este sub-album

en: yes
pt: sim

en: you can't un-admin yourself
pt: não é possivel tirar permissões de admin de si mesmo
