Gallery 1.4 - en to fi translation catalogue (843 entries)

en: %d of %d
fi: %d %d:sta

en: %d total
fi: %d yhteensä

en: %s (%s), %s on %s
fi: %s (%s), %s %s :ssa

en: %s and %s in this album
fi: %s ja %s tässä albumissa

en: %s and %s in this album on %s
fi: %s ja %s tässä albumissa %s:ssa

en: %s are hidden
fi: %s ovat piilotettuja

en: %s exists but is not a directory.  Please fix this.
fi: %s on olemassa, mutta se ei ole hakemisto. Korjaa tämä ongelma.

en: %s exists, but is not a directory!
fi: %s on olemassa, mutta se ei ole hakemisto!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
fi: %s on havainnut seuraavat hakemistot: %s albumihakemistossasi (%s).

en: %s in this album
fi: %s tässä albumissa

en: %s in this album on %s
fi: %s tässä albumissa %s:ssa

en: %s is hidden
fi: %s on piilotettu

en: %s is not executable!
fi: %s ei ole käynnistettävä tiedosto!

en: %s is not properly configured for use as a graphics package.  Make sure you entered a path to the %s binaries in step 2.
fi: %s ei ole konfiguroitu oikein, jotta sitä voitaisiin käyttää grafiikkapakettina. Varmista että olet antanut polun %s -binääreihin kohdassa 2.

en: %s is reserved and cannot be used.
fi: %s on jo käytössä - et voi käyttää sitä.

en: %s this album so that the URL is not so generic!
fi: %s tämä kuva-albumi jotta sen URL olisi selkeämpi!

en: %s with FTP access
fi: %s FTP-yhteydellä

en: %s with shell access
fi: %s shell-yhteydellä

en: %s without donation
fi: %s ilman lahjoitusta

en: %s, %s on %s
fi: %s, %s %s :ssa

en: %s: %s exists, but is not writeable by the webserver user.  Try: %s or if that doesn't work: %s.  Also make sure that if you have an %s restriction then this tmp directory should be under the %s path
fi: %s: %s on olemassa, mutta ei ole www-palvelinkäyttäjälle kirjoituskelpoinen . Kokeile: %s tai jos se ei toimi: %s. Varmista myös, että jos palvelimella on %s rajoitteita, tämä tmp-hakemisto pitäisi olla %s-polun alapuolella

en: %s: <b>%s</b> must be a valid file (not a directory)!
fi: %s: <b>%s</b> täytyy olla kelvollinen tiedosto (ei saa olla hakemisto)!

en: %s: <b>%s</b> must be an absolute URL!
fi: %s: <b>%s</b> täytyy olla absoluuttinen URL!

en: %s: <b>%s</b> must be an executable file!
fi: %s: <b>%s</b> täytyy olla ajettava tiedosto!

en: %s: <b>%s</b> must not be zero
fi: %s: <b>%s</b>ei saa olla nolla

en: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> must be a positive number
fi: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> täytyy olla positiivinen numero

en: %sClick here%s to hide the details
fi: %sKlikkaa tässä%s piilottaaksesi yksityiskohdat

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
fi: (jos tiedot ovat ajan tasalla, tämä toiminto ei näy käyttäjälle)

en: (this may take a while)
fi: (tämä vie hetken aikaa)

en: - Creating New Album Highlight
fi: - Luodaan uusi albumin kansikuva

en: - file size %d kbytes
fi: - tiedostokoko %d ktavua

en: /path/to/your/gallery
fi: /osoite/sinun/galleriaasi

en: 0 hits
fi: 0 käyntiä

en: 0 items
fi: 0 kohdetta

en: 0 pages
fi: 0 sivua

en: 0 times
fi: 0 kertaa

en: 1 photo in this album
fi: 1 kuva tässä albumissa

en: 1. Select the number of files you want to upload:
fi: 1. Valitse palvelimelle kopioitavien tiedostojen määrä:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
fi: 2. Käytä Selaa-painiketta löytääksesi kuvat tietokoneestasi

en: <b>Note:</b>  Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
fi: <b>Huomaa:</b>  %s hakemistosi (%s) ei ole open_basedir listalla (määritetty php.ini-tiedostossa) %s, joten Galleria ei voi toteuttaa kaikkia perustarkastuksia tiedostoille (mm. tarkastuksia siitä, että tiedostot ovat olemassa tai että ne ovat käynnistetttäviä).

en: <b>Note:</b> You can install the binaries from the Gallery site even if you don't have root access on your box!  If you can't get it working, try leaving the NetPBM path blank and using ImageMagick intead.
fi: <b>Huomio:</b> Voit asentaa binäärit Galleria-ohjelmiston sivustolta vaikka sinulla ei olisi root-oikeuksia palvelimeesi. Jos et saa Galleriaa toimimaan, jätä NetPBM-polku tyhjäksi ja käytä ImageMagickiä NetPBM:n sijaan.

en: <b>Note:</b> Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
fi: <B>Huomaa:</b> %s hakemistosi (%s) ei ole open_basedir listalla (määritetty php.ini:ssä) %s joten emme voi toteuttaa kaikkia perustarkastuksia tiedostoille varmistaaksemme että ne ovat olemassa ja että ne ovat suorituskelpoisia.

en: <b>Note:</b> Your webserver is configured with the %s restriction.   This may make it difficult for Gallery to detect and verify your binaries, even if you've already successfully used the Config Wizard in the past.  Don't worry too much if this page gives warnings; your settings will still be saved properly.
fi: <b>Huomaa:</b> www-palvelimesi rajoitus %s on päällä. Tämä vaikeuttaa Gallerian mahdollisuutta varmistaa binäärien olemassaolo jopa tilanteissa, joissa olet aiemmin kyennyt onnistuneesti käyttämään asennusvelhoa. Älä kuitenkaan huolehdi tästä turhan paljon: asetuksesi tallennetaan kuitenkin huolellisesti.

en: <b>Note</b>:  They also have binaries available for assorted operating systems.  If you can't get it working, try leaving the ImageMagick path blank and using NetPBM instead.
fi: <b>Huomio</b>:  niillä on binäärejä myös tietyille muille käyttöjärjestelmille.  Jos et saa sitä toimimaan, jätä ImageMagickin polku tyhjäksi jä käytä sen sijaan NetPBM:ää.

en: <b>Note</b>: In some rare circumstances, Gallery thinks that <b>safe mode</b> is on, when it's really off.  You can see for yourself by looking in the <i>Local</i> column of the safe_mode row in the %sPHP Info%s page.  If it says 'Off' or '0' or 'undefined' then it's possible that Gallery made a mistake and you can continue.  If not, then you must resolve this problem before you can use Gallery.
fi: <b>Huomio</b>: Joissakin harvoissa tilanteissa Galleria luulee, että <b>Suojattu tila</b> on päällä, vaikka se on oikeasti pois päältä. Voit tarkistaa tämän itse katsomalla <i>Local</i>-palstaa (sijaitsee safe_mode-rivillä, jonka näet %sPHP Info%s-sivulla.). Jos arvo on 'Off' tai '0' tai 'undefined', on mahdollilsta, että Gallery on erehtynyt - tällöin voit jatkaa rauhassa. Jos Galleria ei erehtynyt, sinun täytyy ratkaista tämä ongelma ennen kuin voit käyttää Galleriaa.

en: <b>Safe Mode</b> is enabled on this server.  You must disable it before you can use Gallery.  Refer to the FAQ, the forums, and the help page on the %sGallery website%s and the %sPHP website%s for assistance.
fi: <b>Suojattu tila</b> on päällä palvelimessa. Sinun täytyy sulkea suojattu tila ennen kuin voit käyttää Galleriaa. Lue FAQ, foorumit tai help-sivut %sGallerian kotisivulta%s sekä myös %sPHP:n www-sivuilta%s lisätietoja tarvitessasi.

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
fi: <i>Huom:</i> tämä toiminto on vielä kokeiluasteella!

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
fi: Java-ohjelma, joka toimii niin Mac-, Windows- kuin Unix-koneissakin

en: A list of URLs that contain mirrors of your albums directory.  Specify one URL per line with the ones that are more reliable towards the top.  Eg.%s.
fi: Lista URLeista, jotka johtavat albumihakemistosi peilipalvelimiin. Määritä yksi URL / rivi niiden osoitteiden osalta niin, että luotettavin osoite on ylimmäisenä. Esim. %s.

en: A user with the username of %s already exists
fi: Käyttäjätunnus %s on jo olemassa

en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add Photo
fi: Lisää kuva

en: Add Photos
fi: Lisää kuvia

en: Add new items at beginning of album
fi: Lisää uudet kuvat albumin alkuun

en: Add to beginning
fi: Lisää alkuun

en: Adding %s
fi: Lisätään %s

en: Additional EXIF Data
fi: EXIF-lisätiedot

en: Admin password
fi: Pääkäyttäjän salasana

en: Advanced
fi: Kehittynyt

en: Album
fi: albumi

en: Album Caption:
fi: Albumin kuvateksti:

en: Album Defaults
fi: Albumin oletukset

en: Album Permissions
fi: Albumin oikeudet

en: Album Properties
fi: Albumin ominaisuudet

en: Album Summary
fi: Albumin yhteenveto

en: Album Title
fi: Albumin otsikko

en: Album directory
fi: Albumihakemisto

en: Album up to date.
fi: Albumi on ajan tasalla.

en: Albums
fi: Albumit

en: Albums containing %s
fi: Albumit, joissa %s

en: Albums per page
fi: Albumia per sivu

en: All %d ImageMagick binaries located
fi: Kaikki %d ImageMagick binäärit paikallistettu

en: All %d NetPBM binaries located
fi: Kaikki %d NetPBM-binäärit paikallistettu

en: All %d languages found
fi: Kaikki %d kielet löydetty

en: All albums are up to date.
fi: Kaikki albumit ovat ajan tasalla.

en: All gallery locales are available on this host
fi: Kaikki Gallerian localet käytettävissä tällä palvelimella

en: Allow item owners to delete their images
fi: Salli omistajien poistaa valokuviaan

en: Allow item owners to modify their images
fi: Salli omistajien muokata valokuviaan

en: Allow photo owners to delete their own photos?
fi: Salli kuvien omistajien poistaa omia kuviaan?

en: Allow photo owners to edit and rotate/flip their own photos?
fi: Salli kuvien omistajien muokata / kääntää / peilata omia kuviaan?

en: Allow public commenting for photos in this album?
fi: Salli julkinen kommenttien jättö tämän albumin valokuville?

en: Allow the Gallery <b>.htaccess</b> file to set application specific configuration options for the Gallery application.  This is controlled by the webserver owner so it's not always possible for you to change it.  The main drawbacks to not having this are that you may not be able to upload files > 2MB (eg, big ZIP files) and you may not be able to use mod_rewrite (see below).
fi: Salli Gallerian <b>.htaccess</b>-tiedoston asettaa ohjelmistokohtaisia asennustietoja Galleria-ohjelmistolle. Www-palvelimen omistaja muuttaa näitä asetuksia, joten sinulla ei välttämättä ole oikeutta / mahdollisuutta vaikuttaa näihin asetuksiin. Pääasiallinen epäkohta tämän asetuksen asettamatta jättämisestä on se, ettet välttämättä kykene kopioimaan palvelimelle kuvia, joiden koko on yli 2 MB (esim. isoja zip-tiedostoja), etkä välttämättä pysty käyttämään mod_rewrite:a (ks. alla).

en: Allow the public to add comments to your photos?
fi: Salli yleisön lisätä kommentteja kuviin?

en: Allow visitors to print photos directly from the album.  If you choose shutterfly, Gallery will charge an extra 2 cents (US) for every photo printed (a 4x6 print normally costs 49 cents US) and 1.8 cents of that will get donated back to the Gallery project.  This is one great way for you to help support this free software.
fi: Salli vierailijoiden tulostaa kuvat suoraan albumista. Jof valitse shutterfly:n, Galleria laskuttaa lisänä 2 senttiä (US) jokaisesta tulostetusta kuvasta (4x6 tuloste maksaa yleensä 49 senttiä USA:ssa) and 1.8 senttiä, jotka palautetaan Galleria-projektille. Tämä on loistava tapa tukea tätä ilmaisohjelmaa.

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
fi: Voit vaihtoehtoisesti käyttää jotakin näistä työpöytäagenteista raahataksesi kuvia työpöydältäsi

en: An account called %s has been created for you with the password you specified.
fi: Tili nimeltä %s on luotu määrittelemäsi salasanan kera.

en: And then start the %sConfiguration Wizard%s.
fi: Ja käynnistä sitten %sAsennusvelho%s.

en: Anonymous User
fi: Anonyymikäyttäjä

en: Apache is not obeying your .htaccess file.  Try entering the following into your web server's httpd.conf file:
fi: Apache ei tottele .htaccess-tiedostoa. Yritä korjata ongelma lisäämällä seuraavat rivit www-palvelimesi httpd.conf-tiedostoon:

en: Apply
fi: Toteuta muutokset

en: Apply to nested Albums
fi: Toteuta muutokset myös sisäkkäisissä albumeissa

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
fi: Käytä valintaa sisäkkäisille kuva-albumeille (paitsi albumin otsikkoon ja yhteenvetoon).

en: Ascending
fi: Nouseva järjestys

en: Attention Gallery Administrator!
fi: Huomio, Gallerian pääkäyttäjä!

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
fi: Automaattinen sovita-kuva-ikkunaan kuville,<BR>joiden osalta ei löydy kuvakooltaan muokattua kuvakopiota

en: Auto-Resize
fi: Muuta kuvakoko automaattisesti

en: Auto-Resize file size kilobytes (0 or blank for no size restriction)
fi: Kuvakoon automaattimuutokselle asetettava tiedoston koko kilotavuina (0 tai tyjä = ei kokorajoitusta)

en: Auto-rotate images
fi: Käännä kuvat automaattisesti

en: Available languages in mode 3 and user preferences
fi: Käytettävät kielet tilassa 3 ja käyttäjäasetukset

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background Image
fi: Taustakuva

en: Border color
fi: Reunuksen väri

en: Border width
fi: Kuvan reunuksen leveys

en: Borders
fi: Reunukset

en: By Caption
fi: Kuvatekstin mukaan

en: By Filename
fi: Tiedostonimen mukaan

en: By Number of Clicks
fi: Katselukertojen määrän mukaan

en: By Number of Comments
fi: Kommenttien määrän mukaan

en: By Picture-Taken Date
fi: Kuvanottopäivämäärän mukaan

en: By Upload Date
fi: Palvelimellekopioinnin päiväyksen mukaan

en: Cache EXIF data
fi: Välimuistita EXIF-data

en: Can't find %s!
fi: En löydä %s:ää!

en: Can't read %s.
fi: %s:ää ei voida lukea.

en: Can't write to %s.
fi: %s:ään ei voida kirjoittaa.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot verify this path (it's not in your open_basedir list)
fi: En pysty tarkastamaan tätä polkua (se ei ole open_basedir -listallasi)

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Captionator
fi: Kuvan tekstittäjä

en: Capture Date
fi: Kuvanottopäivämäärä

en: Change Owner
fi: Vaihda omistaja

en: Change User Preferences
fi: Muuta käyttäjäasetuksia

en: Changed:
fi: Muutettu:

en: Changing permissions for %s
fi: Vaihdetaan käyttäjäoikeudet %s:lle

en: Check
fi: Tarkasta

en: Check %s
fi: Tarkasta %s

en: Check All
fi: Valitse kaikki

en: Check Sessions
fi: Tarkasta sessiot

en: Check to see how old version %s of %s is.
fi: Tarkasta, kuinka vanha versio %s / %s on.

en: Check to see if %smagic quotes%s are enabled on your PHP server.  If they're on, you may notice strange behaviour if you put ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) characters in titles or captions in the gallery.
fi: Tarkasta, että %magic quote%st ovat päällä PHP-palvelimessasi. Jos ne ovat päällä, saatat huomata Gallerian käyttäytyvän erikoisella tavalla käyttäessäsi '-merkkiä tai esimerkiksi merkkejä:  &quot; (lainausmerkki) or &#92; (kenoviiva) Gallerian kuvien otsikoissa tms.

en: Check to see if ImageMagick is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have ImageMagick <b>or</b> NetPBM installed.
fi: Tarkasta, että ImageMagick on asennettu, jotta Galleria voi tehdä muutoksia kuville (kääntää, muuntaa kokoa, luoda esikatselukuvat jne). Sinulla tulee olla joko ImageMagic <B>tai</b> NetPBM asennettuna.

en: Check to see if NetPBM is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installed.
fi: Tarkasta, että NetPBM on asennettu (tämä siksi, että Galleria pystyy käsittelemään valokuvia (kääntämään, muuntamaan kuvakokoa, tekemään esikatselukuvia jne). Sinulla täytyy olla asennettuna joko NetPBM tai ImageMagick.

en: Check to see if PHP is compiled with gettext for fast translations.
fi: Tarkasta, että PHP on käännetty gettextin kanssa nopeita kielten käännöksiä varten.

en: Check to see if PHP is running in <b>Safe Mode</b>.  Safe mode is a PHP security feature commonly used in shared environments.  Gallery cannot run when safe mode is enabled because it imposes too many restrictions.
fi: Tarkasta, josko PHP toimii <b>Safe</b>-tilassa. Safe-tila on PHP:n turvallisuusominaisuus, jota käytetään laajalti jaetuissa ympäristöissä. Galleria ei toimi, kun se on asetettu Safe-tilaan. Tämä johtuu siitä, että ko. tila asettaa Gallerian toiminnalle liikaa rajoitteita.

en: Check to see if jhead is installed so that Gallery can examine EXIF headers embedded in images created with most digital cameras.
fi: Tarkasta, että jhead on asennettu jotta Galleria voi tarkastella EXIF-otsikkoja, jotka useimmat digikamerat tallentavat kuvatiedostoihin.

en: Check to see if jpegtran is installed so that Gallery can perform lossless rotations (only works on JPEG images)
fi: Tarkasta, että jpegtran on asennettu jotta Galleria voi suorittaa häviöttömiä JPEG-kuvien kääntöoperaatioita

en: Check to see if you are running PHP 4.  Note that some versions of PHP have bugs that cause Gallery to fail.  PHP4.0.0 uses a different file upload protocol, versions 4.0.3 and 4.0.3pl1 have a bug in the unserialization code that cause Gallery to be unable to read its own database.  Upgrade to at least PHP 4.0.4pl1 if you can.
fi: Tarkasta ajatko PHP 4:sta. Huomaa, että jotkin PHP-versiot sisältävät bugeja, jotka kaatavat Gallerian. PHP 4.0.0 käyttää erilaista palvelimelle kopioinnin protokollaa, versiot 4.0.3 ja 4.0.3pl1 puolestaan sisältävät unserialize-koodissa bugin, jonka vuoksi Galleria ei kykene lukemaan omaa tietokantaansa. Päivitä PHP näin ollen ainakin versioon 4.0.4pl1, jos vain mahdollista.

en: Check to see if you are running PHP 4.1 or greater.  If you want to run the multi-language version of gallery, you need php 4.1.  Upgrade to at least PHP 4.1 if you can.
fi: Tarkasta, ajatko PHP 4.1:stä tai uudempaa. Jos haluat ajaa Galleriaa monikielisenä, tarvitset PHP 4.1:sen. Päivitä PHP ainakin versioon 4.

en: Check to see if your webserver is compiled with <b>mod_rewrite</b>.  Mod_rewrite allows the Gallery to use shorter URLs that are easier to read and look nicer when you mail them to your web-challenged relatives.  It's not an essential feature.
fi: Tarkasta, josko www-palvelimesi on käännetty <b>mod_rewrite</b>:n kanssa. Mod_rewrite sallii Gallerian käyttää lyhyempiä URLeja, jonka johdosta Gallerian käyttö on helpompaa myös asiasta tietämättömille ystävillesi. Tämä ei ole kuitenkaan mikään olennainen osa Gallerian toimivuudessa.

en: Check to see what languages are available
fi: Valitse nähdäksesi, mitkä kielet ovat käytettävissä

en: Checking %s
fi: Tarkastetaan %s

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
fi: Valitse, mikä kohta kuvasta muodostaa esikatselukuvan:

en: Clear All
fi: Vapauta kaikki

en: Click &quot;ok&quot; again.
fi: Klikkaa taas &quot;ok&quot;.

en: Click &quot;ok&quot;.
fi: Klikkaa &quot;ok&quot;.

en: Click counts
fi: Laske hiiren klikkaukset

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
fi: Klikkaa <b>Selaa</b> painiketta paikallistaaksesi palvelimelle kopioitavan kuvan.

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
fi: Klikkaa tätä linkkiä ja seuraa ohjeita kirjautuaksesi Galleriaan, valitse kuva-albumi ja julkaise kuva.

en: Clicking %s should reset the page view number back to 1.
fi: %s:n klikkaaminen palauttaa "sivua katsottu"-arvon takaisin arvoon 1.

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Close
fi: Sulje

en: Columns
fi: Saraketta

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments available for this item.
fi: Palautteet, jotka jätetty tälle kohteelle.

en: Comments for this Album
fi: Tähän albumiin jätetyt kommentit

en: Configure Custom Fields
fi: Muokkaa omia kenttiä

en: Configure Gallery
fi: Konfiguroi Galleria

en: Confirm that the settings you entered came through correctly.  If you find this page confusing, you can probably safely ignore it  (unless you see stuff in red which indicates an error)
fi: Varmista, että antamasi arvot ovat oikein. Jos tämä sivu aikaansaa sinulle harmaita hiuksia, voit mitä todennäköisimmin yksinkertaisesti ohittaa sen (jollet sitten näe asioita punaisella kirjasimella kirjoitettuna => tämä on merkki virheistä kokoonpanossa)

en: Contains:
fi: Sisältää:

en: Could not acquire lock (%s)!
fi: Ei saatu lukkoa (%s)!

en: Could not find %s.  Check your NetPBM directory to see which PNG->JPEG converter you have (or just try using %s instead).  Please check your configuration (or use ImageMagick).
fi: Galleria ei löytänyt %s. Tarkasta NetPBM-hakemisto nähdäksesi, mikä PNG-JPEG-konvertteri sinne on asennettu (tai yritä kokeilla käyttää %s nykyisen sijasta). Ole hyvä ja tarkista asetukset (tai käytä ImageMagickia).

en: Could not locate jhead
fi: jhead:ia ei kyetty paikallistamaan

en: Could not locate jpegtran
fi: jpegtran:ia ei kyetty paikallistamaan

en: Could not open lock file (%s)!
fi: Ei voi avata lukkotiedostoa (%s)!

en: Could not open url: %s
fi: URL %s ei voitu avata

en: Counter-Clockwise
fi: Vastapäivään

en: Create
fi: Luo

en: Create New Album
fi: Luo uusi kuva-albumi

en: Create User
fi: Luo käyttäjä

en: Create a new user here.
fi: Luo uusi käyttäjä tähän.

en: Creating Thumbnail
fi: Luodaan esikatselukuva

en: Current Location is %s
fi: Nykyinen sijainti on %s

en: Custom Fields
fi: Erikoiskentät

en: Custom Thumbnail
fi: Erillinen esikatselukuva

en: Custom fields that are available to describe each image.  They should be separated by commas.  Eg. <i>Description, Location, Film Type</i>
fi: Erikoiskentät ovat tarjolla kuvatietojen näyttämistä varten. Ne tulee erottaa pilkuin. Esim. <i>Kuvaus, Paikka, Filmityyppi</i>

en: Dates in these languages may not be formatted properly, because the corresponding locales are missing:
fi: Näissä kielissä päivämääräasetukset eivät ehkä näy oikein, koska soveltuvat localet puuttuvat:

en: Day
fi: Päivä

en: Default Columns
fi: Palstat (oletus)

en: Default Font
fi: Oletusfontti

en: Default Rows
fi: Rivien oletusmäärä

en: Default color of image borders. You can learn about %scolors%s here.
fi: Kuvan reunusten oletusväri. Voit lukea lisää %sväreistä%s täällä.

en: Default font face.  Eg. <i>arial</i> or <i>trebuchet</i>
fi: Oletusfonttityyppi. Esim. <i>arial</i> tai <i>trebuchet</i>

en: Default width of image borders
fi: Oletusleveys kuvan reunuksille

en: Delay:
fi: Viive:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Album
fi: Poista albumi

en: Delete Photo
fi: Poista kuva

en: Delete User
fi: Poista käyttäjä

en: Descending
fi: Laskeva järjestys

en: Description
fi: Kuvaus

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
fi: Hakemistoa %s ei löydy. Luo se uudelleen.

en: Dismiss
fi: Poistu

en: Display EXIF data?
fi: Näytä EXIF tiedot?

en: Display click counter for this album?
fi: Näytä klikkauslaskuri tälle albumille?

en: Display click counts within Albums?
fi: Näytä hiiren klikkaukset albumeissa?

en: Display owners name with caption
fi: Näytä omistajan nimi kuvatekstin yhteydessä

en: Display search engine on main Gallery page?
fi: Näytä hakumoottori Gallerian pääsivulla?

en: Display the name of photo owners with the caption?
fi: Näytä kuvan omistajan nimi kuvatekstin ohessa?

en: Display the top level Gallery link within the album?  If you turn this feature off, the user will not be able to navigate out of the album.  This is only useful when you want to embed an album within a website and not allow users to (easily) view the other albums in the gallery
fi: Näytä ylimmän tason Gallerialinkki albumissa? Jos käännät tämän toiminnon pois päältä, käyttäjä ei voi navigoida ulos albumista. Tämä on käytännöllistä vain, jos haluat upottaa albumin webbisivuun, etkä halua antaa käyttäjälle helppoa tapaa nähdä muita Gallerian albumeita

en: Do you really want to delete this Album?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän albumin?

en: Do you really want to delete this album?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän albumin?

en: Do you really want to delete this photo?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän valokuvan?

en: Do you really want to delete user
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
fi: Haluatko tämän kuvan edustavan tätä kuva-albumia, ja näkyvän galleriasivulla?

en: Don't forget to run %s to make your Gallery secure!
fi: Älä unohda ajaa %s tehdäksesi Galleriasta turvatun!

en: Done
fi: Valmis

en: Done.
fi: Valmis.

en: Download the %sXP Configuration File%s
fi: Imuroi %sXP asennustiedosto %s

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit %s
fi: Muokkaa %s

en: Edit Config
fi: Muokkaa konfiguraatiota

en: Edit Description
fi: Muokkaa kuvausta

en: Edit Text
fi: Muokkaa tekstiä

en: Edit Thumbnail
fi: Muokkaa esikatselukuvaa

en: Edit Title
fi: Muokkaa nimeä

en: Edit the %s and click %s when you're done
fi: Muokkaa %s:ää ja klikkaa %s kun olet valmis

en: Either <b>mod_rewrite</b> is not installed or your <b>.htaccess</b> file is not enabled (see above).  Either way, we'll have to use longer URLs in the Gallery.  If you want to turn it on I'd suggest that you make sure that your <b>.htaccess</b> file works and then if it still doesn't work you may need to reconfigure and rebuild Apache with this flag:
fi: Joko <b>mod_rewrite</b> ei ole asennettu tai <b>.htaccess</b> -tiedostoa ei ole otettu käyttöön (ks. yllä). Joka tapauksessa, Gallerian täytyy nyt käyttää pidempiä URL-osoitteita Galleriassa. Jos haluat kääntää sen päälle, Galleria suosittelee että varmistat <b>.htaccess</b>-tiedostojen toiminnan. Jos Galleria ei toimi sittenkään, voit joutua kääntämään / konfiguroimaan Apachen tällä flagilla:

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Enter New Album Title
fi: Anna uusi otsikko albumille

en: Enter the Gallery
fi: Astu Galleriaan

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
fi: Lisää kommentti kuvalle alapuolisen tekstialueen avulla.

en: Error
fi: Virhe

en: Error messages:
fi: Virheilmoitukset:

en: Error! %s
fi: Virhe! %s

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: %s!
fi: Virhe: %s!

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
fi: Vaikka tämä käyttäjä luotaisiin uudelleen, käyttöoikeudet ovat hävinneet pysyvästi.

en: Exit
fi: Poistu

en: Expected status: %s, but actually received status %s.
fi: Odotettu tila: %s, mutta saatiin oikeasti tila %s.

en: Failed!
fi: Epäonnistui!

en: Failure
fi: Virhetila

en: Fetching Urls...
fi: Haetaan osoitteet...

en: Field
fi: Kenttä

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s does not exist.
fi: Tiedostos %s ei ole olemassa.

en: File Upload Date
fi: Kuvan palvelimelle kopioinnin päivämäärä

en: File upload in progress!
fi: Palvelimelle kopiointi käynnissä!

en: First
fi: Ensimmäinen

en: First Page
fi: Ensimmäinen sivu

en: First Photo
fi: Ensimmäinen valokuva

en: First, put Gallery in configuration mode:
fi: Ensiksi, aseta Galleria asennustilaan:

en: Fit-to-window
fi: Sovita ikkunaan

en: Flip
fi: Peilaa

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: For other errors, please refer to the list of possible responses in %s to get more information.
fi: Muiden virheilmoitusten osalta tukeudu mahdollisten virheilmoitusten listaan %s saadaksesi lisää tietoa aiheesta.

en: Found %d images
fi: Löydettiin %d kuvaa

en: From Album
fi: Albumista

en: From:
fi: Keneltä:

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Gallery
fi: Galleria

en: Gallery Configuration
fi: Gallerian konfiguraatio

en: Gallery Configuration Error
fi: Gallerian asennusvirhe

en: Gallery Diagnostics
fi: Gallerian diagnostiikka

en: Gallery Diagnostics Page
fi: Gallerian diagnostiikkasivu

en: Gallery Help Page
fi: Gallerian ohjesivut

en: Gallery Link
fi: Galleria linkki

en: Gallery Session Test
fi: Gallerian istuntotesti

en: Gallery Settings
fi: Gallerian asetukset

en: Gallery Setup: Step 1
fi: Gallerian asennus: Vaihe 1

en: Gallery Setup: Step 2
fi: Gallerian asennus: Vaihe 2

en: Gallery Setup: Step 3
fi: Gallerian asennus: Vaihe 3

en: Gallery Setup: Step 4
fi: Gallerian asennus: Vaihe 4

en: Gallery Title
fi: Gallerian nimi

en: Gallery has not been configured!
fi: Gallerian asetuksia ei ole määritetty!

en: Gallery has three multi language modes.  These affect the language that a user will see when visiting the site
fi: Galleriassa on kolme monikielisyystilaa. Nämä vaikuttavat siihen, millä kielellä vierailijat näkevät Gallerian Gallerian sivuille tullessaan

en: Gallery in Configuration Mode
fi: Galleria on asennustilassa

en: Gallery is displayed in the language the browser sends
fi: Galleria näytetään sillä kielellä, jonka tiedot selainohjelma lähettää palvelimelle

en: Gallery is misconfigured
fi: Gallerian asetukset on tehty väärin

en: Gallery is not configured correctly.  There could be a variety of reasons for this.  The easiest way to fix this problem is to re-run the configuration wizard.
fi: Galleriaa ei ole asennettu oikein. Tämä voi johtua useista syistä. Helpoin tapa korja ongelma on ajaa asennusvelho uudelleen.

en: Gallery is only displayed in one language
fi: Galleria näytetään vain yhdellä kielellä

en: Gallery language
fi: Gallerian kieli

en: Gallery must be configured before you can use it.  First, you must put it into configuration mode.  Here's how.
fi: Gallerian asetukset tulee määrittää ennen kuin voit käyttää sitä. Ensiksi, sinun täytyy laittaa galleria asennustilaan. Ohje seuraavassa.

en: Gallery needs Reconfiguration
fi: Gallerian asetukset tulee tehdä uudelleen

en: Gallery prefers ImageMagick version 5.4.8 and up.  You can compile and install the entire ImageMagick package from %s.
fi: Galleria suosittelee ImageMagick-versiota 5.4.8 tai uudempaa. Voit kääntää ja asentaa koko ImageMagick-paketin %s:stä.

en: Gallery prefers NetPBM version 9.9 and up.  You can install just the binaries Gallery needs from %sGallery on SourceForge%s.  Or, you can compile and install the entire NetPBM package from %sNetPBM on SourceForge%s.
fi: Galleria puoltaa NetPBM 9.9:ä tai uudempaa. Voit asentaa tarvittavat binäärit %sSourceForgen%s sivuilta. Tai voit kääntää ja asentaa koko NetPBM-paketin %SourceForgen NetPBM%s-sivuilta.

en: Gallery requires that your PHP installation is configured with proper session support.
fi: Gallerian toiminnan vaatimuksena on, että PHP:n konfiguraatiossa on istuntojen tuki asennettuna.

en: Gallery uses a locking system called flock() for added protection against data corruption.  This is not supported on all platforms.  If you're seeing errors like <i>Could not acquire lock</i> then set this value to <i>no</i>
fi: Galleria käyttää flock()-lukitusjärjestelmää datan eheyden varmistamiseksi. Tälle menetelmälle ei ole kuitenkaan tukea kaikilla ohjelmistoalustoilla. Jos törmäät <i>Could not acquire lock</i>-tyyppisiin virheisiin, aseta tämä arvo tilaan: <i>ei</i>

en: Gallery will not work properly until PHP's session management is configured properly.
fi: Galleria ei toimi kunnolla ennen kuin PHP:n istunnonhallintajärjestelmä on konfiguroitu oikein.

en: Gallery won't run if it is not in secure mode
fi: Galleria ei toimi, ellei se on turvatussa tilassa

en: Gallery: Configuration Mode
fi: Galleria: asennustila

en: Generated by %s v%s
fi: Loi %s v%s

en: Go
fi: Anna mennä!

en: Graphics suite to use?
fi: Grafiikkapaketti, jota Gallerian tulee käyttää?

en: Having problems?  Try the %s and %s.
fi: Ongelmia? Yritä %s ja %s.

en: Having problems?  Try the %s, %s and %s.
fi: Ongelmia? Kokeile %s, %s ja %s.

en: Here you can customize the default values for new albums that you create.  Note that these are not <b>master switches</b> (ie, if you turn a setting on here, you can still turn it off in a given album).  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
fi: Tässä voit määrittää omat asetuksesi niiden oletusarvojen kohdalle, jotka määrittävät luotavien albumien ominaisuudet. Huomaa, että nämä arvot eivät ole <b>supervalitsimia</b> (toisin sanoen: jos määrität toiminnon x päälle täällä, voit silti kääntää sen pois päältä tietyssä albumissa). Jos tämä on ensimmäinen kerta, kun teet omia asetuksia Galleriaan, huomaat pian, että Galleria on valinnut järkevät asetukset valmiiksi. Jos olet muokannut asetuksia jo aiemmin, huomaat, että tekemäsi muutokset ovat tallessa, eikä sinun tarvitse koskea niihin ollenkaan.

en: Hey!
fi: Hei!

en: Hey! Add some photos.
fi: Hei! Lisää kuvia albumiisi.

en: Hide
fi: Piilota

en: Highlight
fi: Kansikuva

en: Highlight Photo
fi: Esittelykuva

en: Highlight size
fi: Esikatselukuvan koko

en: Horizontal
fi: Vaakasuunta

en: Hours
fi: Tuntia

en: How do you want to manipulate this photo?
fi: Kuinka haluat muokata tätä kuvaa?

en: How many albums should be displayed per Gallery page?
fi: Kuinka monta albumia näytetään per Gallerian sivu?

en: I can read your .htaccess file
fi: Kykenen lukemaan .htaccess-tiedostoasi

en: I can't find ImageMagick at the location you provided.
fi: En löydä ImageMagickia määrittämästäsi sijainnista.

en: I can't find ImageMagick.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to ImageMagick by hand on the following page.  If it's not installed, you must install it.
fi: En löydä ImageMagickia. Jos se on asennettu mutta se ei sijaitse webbiserverin polussa, asia OK - voit määrittää polun ImageMagickiin käsin seuraavalla sivulla. Jos sitä ei ole asennettu, sinun täytyy asentaa se.

en: I can't find NetPBM at the location you provided.
fi: En löydä NetPBM:ää paikasta, jonka kerroit.

en: I can't find NetPBM.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK --  you can specify the path to NetPBM by hand on the following page.  If it's not installed, you have two choices:
fi: En löydä NetPBM:ää. Jos se on asennettu, mutta se ei sijaitse www-palvelimen polussa, asia OK - voit määrittäää polun NetPBM:lle käsin seuraavalla sivulla. Jos sitä ei ole asennettu, sinulla on kaksi vaihtoehtoa:

en: I can't find jhead.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jhead by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jhead is a public domain EXIF parser.  Source, linux binaries, and windows binaries can be found at %sthe jhead homepage%s.
fi: En löydä jhead:ia. Jos se on asennettu, mutta se ei sijaitse osoitteessa, jota www-palvelin käyttää, asia OK - voit näet määrittää jhead:in polun käsin seuraavalla sivulla. Jos sitä ei ole asennettu, voit asentaa sen itse. jhead on public domain EXIF-parseri. Sorsakoodi, linux-binäärit sekä windows-binäärit voit hakea %s jheadin kotisivuilta %s.

en: I can't find jpegtran.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jpegtran by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jpegtran is a freely distributable tool distributed by the Independent JPEG Group as part of libjpeg.  Source may be found at %sthe IJG homepage%s.  Binaries may be found at %sthe JPEG club website%s or in the libjpeg package of Linux distributions.
fi: En löydä jpegtran:ia. Jos se on asennettu, mutta se ei sijatise webbipalvelimen polussa, asia OK - voit määrittää polun jpegtran:in osalta käsin seuraavalla sivulla. Jos sitä ei ole asennettu, voit asentaa sen käsin. jpegtran on vapaasti levitettävä työkalu, jota levittää itsenäinen JPEG-ryhmä (osa libjpeg:iä). Sorsakoodin löydät %sIJG:n kotisivulta%s. Binäärit löydät %JPEG Club%s:n webbisivuilta tai libjpeg-paketista Linuxin distribuutiosta.

en: I've found part of NetPBM, but some critical components are missing (see below).  Perhaps your version of NetPBM is out of date?
fi: Löysin osia NetPBM:stä, mutta jotkin tärkeät osat puuttuvat (katso lista alla). Olisiko NetPBM-versiosi liian vanha?

en: If NetPBM is installed and Gallery isn't finding it automatically that's OK -- that just means you'll have to specify the path to NetPBM by hand on the following page
fi: Jos NetPBM on asennettu ja Galleria ei löydä sitä automaattisesti, asia OK - tämä vain tarkoittaa, että sinun täytyy määrittää polku NetPBM:lle käsin seuraavalla sivulla

en: If both the attempts above failed, you should ask your ISP what operating system you are using.
fi: Jos kummatkin ylläolevat yritykset epäonnistuivat, sinun olisi ehkä syytä ottaa yhteyttä palveluntarjoajaasi ja kysyä, mitä käyttöjärjestelmää järjestelmässä käytetään.

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
fi: Jos se pyytää sinulta tiedostotyypin vaihtamisen vahvistamista, vastaa &quot;kyllä&quot;.

en: If sessions are configured properly in your PHP installation, then you should see a session id below.
fi: Jos istunnot on konfiguroitu oikein PHP-asennuksessasi, sinun pitäisi nähdä istunnon tunniste alla.

en: If that is not right (or if it is blank), re-run the configuration wizard and enter a location for %s.
fi: Jos tieto ei ole oikein (tai jos tietoa ei ole), aja asennusvelho uudelleen ja anna %s:n sijaintiedot.

en: If this <b>does not</b> work, then you most likely have a configuration issue with your PHP installation.
fi: Jos tämä <b>ei toimi</b>, palvelimesi PHP on mitä todennäköisimmin konfiguroitu väärin.

en: If you delete this user, any such permissions go away.
fi: Jos poistat tämän käyttäjät, kaikki kyseiset oikeudet häviävät.

en: If you experience problems, you should seek help on the %s Gallery Help Page%s
fi: Jos törmäät ongelmiin, etsi apua %s Gallery Help %s sivuilta

en: If you see an error above complaining about reading or writing to %s then this is likely a permission/configuration issue on your system.  If it mentions %s then it's because your system is configured with %s enabled.
fi: Jos törmäät virheilmoitukseen, joka valittaa luku / kirjoitusongelmista %s:ään, kyseessä on todennäköisesti käyttöoikeus- tai konfigurointiongelma. Jos Galleria mainitsee %s:stä, tämä johtuu siitä, että palvelimesi on konfiguroitu %s enabloituna.

en: If you see errors, you should %sclick here%s to see more details
fi: Jos näet virheilmoituksia, sinun tulee %sklikata tässä%s nähdäksesi lisätiedot virheistä

en: If you turn this option on, you'll see a complete list of all sub-albums when you're browsing the top level of your Gallery.  This will make navigating to a specific sub album much easier (although it can severely clutter the appearance of the top Gallery page).  Set to <b>no</b> by default.
fi: Jos käännät tämän toiminnon päälle, näet täydellisen listan alialbumeista selatessasi Gallerian pääsivua. Tämä tekee alialbumeihin pääsyn helpommaksi, joskin se voi tehdä Galleriastasi esteettisesti kömpelön näköisen. Oletusasetus on <b>ei</b>.

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
fi: Jos haluat vaihtaa salasanasi, sinun tulee antaa ensin vanha salasanani ja antaa sitten uusi salasana kahdesti.

en: If you've finished your configuration but you're still seeing this page, that's because for safety's sake we don't let you run Gallery in an insecure mode.
fi: Jos näet tämän sivun (vaikka olet lopettanut asentamisen), syynä on se, että turvallisuuden nimissä Galleriaa ei voi ajaa suojaamattomassa tilassa.

en: Image Size
fi: Kuvan koko

en: In a shell do this
fi: Tee tämä komento-ikkunassa (shell)

en: In this step you'll customize various settings for Gallery.  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  Even so, you'll probably have to make at least some minor changes.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
fi: Tässä vaiheessa määrität useita Gallerian palvelinkohtaisia asetuksia. Jos tämä on ensimmäinen kerta, kun säädät Gallerian asetuksia, huomaat, että olemme pyrkineet valitsemaan järkevät perusasetukset sinua varten. Joka tapauksessa voi olla, että joudut tekemään hienosäätöjä asetuksiin. Jos olet jo konfiguroinut Gallerian aiemmin, huomaat, että alkuperäisasetuksesi ovat säilyneet joten sinun ei tarvitse muokata niitä uudelleen.

en: Incorrect password
fi: Väärä salasana

en: Invalid image
fi: Epäkelpo valokuva

en: Invalid user
fi: Epäkelpo käyttäjä

en: Invalid username or password
fi: Epäkelpo käyttäjätunnus tai salasana

en: Invert Selection
fi: Tee valinta käänteiseksi

en: It seems that you did not configure your GALLERY. Please run and finish the configuration wizard.
fi: Vaikuttaa siltä, ettet ole konfiguroinut Galleriaa. Suorita asennusvelho loppuun.

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
fi: Se kysyy sinulta, josko haluat tuoda nämä arvot rekisteriin.

en: It will save your data so you won't have to enter it all again!
fi: Se tallentaa tietosi joten sinun ei tarvitse syöttää kaikkia tietoja uudelleen!

en: It will tell you that the files were imported successfully.
fi: Se kertoo sinulle, että tiedostot on tuotu onnistuneesti.

en: It's a good place to look to examine all the various PHP configuration settings, and to find out on what kind of system you're running (sometimes it's difficult to tell when you're on an ISP's machine)
fi: Se on hyvä paikka etsiä kaikkia PHP:n asennustietoja, ja selvittää, millaista järjestelmää käytät (joskus sen selvittäminen on vaikeaa, jos käytössä on ulkoistettu palveluntarjoaja)

en: It's relatively easy to configure.
fi: Sen asetukset on varsin helppo tehdä.

en: Item Capture Date
fi: Kuvan ottamispäivämäärä

en: JPEG Quality
fi: JPEG-laatu

en: KEYWORDS
fi: AVAINSANAT

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Last
fi: Viimeinen

en: Last Page
fi: Viimeinen sivu

en: Last Photo
fi: Viimeinen valokuva

en: Last changed on %s.
fi: Muokattu viimeksi %s.

en: Let us see if we can figure out what operating system you are using.
fi: Katsotaan, josko saisimme selville käyttämäsi käyttöjärjestelmän.

en: Link Color
fi: Linkkiväri

en: Loading configuration files.  If you see an error here, it is probably because you have not successfully run the config wizard.
fi: Ladataan konfiguraation tiedostot. Jos törmäät virheilmoitukseen, ilmoitus johtuu todennäköisesti siitä, ettet ole onnistuneesti ajanut asennusvelhoa.

en: Locale Selection required
fi: Locale-valinta pakollinen

en: Locale problems
fi: Locale-ongelma

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
fi: Sisäänkirjautuminen antaa sinulle laajemmat oikeudet katsella, luoda, muokata ja poistaa albumeja.

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Login Incorrect
fi: Kirjautumisvirhe

en: Login to %s
fi: Kirjaudu %s:hon

en: Look for keywords like %s, %s, %s etc. in the output above.
fi: Etsi avainsanoja kuten esimerkiksi %s, %s, %s jne. yläpuolisesta tulosteesta.

en: Loop
fi: Silmukka

en: Magic quotes are on.  Your webserver owner can turn them off by putting %s in your php.ini file
fi: Magic quote:t ovat päällä. Www-palvelimesi omista voi kääntää ne pois lisäämällä %s -tiedot php.ini-tiedostoon

en: Make sure that the values above make sense to you.
fi: Tarkista, että yläpuoliset arvot ovat järkeenkäypiä.

en: Manage Users
fi: Hallitse käyttäjiä

en: Matching Comments
fi: Täsmäävät kommentit

en: Maximum side length in pixels
fi: Max. sivun pituus kuvapisteinä

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Mirror sites
fi: Peilipalvelimet

en: Missing value
fi: Arvo puuttuu

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Modify User
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Month
fi: Kuukausi

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Album
fi: Siirrä albumi

en: Move Photo
fi: Siirrä kuva

en: Move a range of photos to a new album:
fi: Siirrä joukko valokuvia uuteen albumiin:

en: Move it!
fi: Siirrä!

en: Move the album to a new album:
fi: Siirrä albumi uuteen albumiin:

en: Move this album within the album:
fi: Siirrä tämä albumi albumin sisällä:

en: Move this photo within the album:
fi: Siirrä tämä kuva albumin sisällä:

en: Move to Album!
fi: Siirrä albumiin!

en: Movie
fi: Video

en: Moving photo #
fi: Siirretään valokuvaa #

en: Multi language mode
fi: Monikielisyystila

en: Multiple Caption Editor.
fi: Usean kuvatekstin muokkaus.

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
fi: Uusi päätason albumi

en: NO PHOTOS!
fi: EI KUVIA!

en: Name and comment are both required to save a new comment!
fi: Nimi ja kommentti ovat vaatimuksena uuden kommentin jättämistä varten!

en: Name or email:
fi: Nimi tai sähköpostiosoite:

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
fi: Tarvitsetko apua? Katso %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
fi: Sisällytä toiseen albumiin:

en: Nested albums in this range will be ignored
fi: Sisäkkäiset albumit joukon sisällä ohitetaan

en: NetPBM not being used in this installation
fi: NetPBM:ää ei käytetä tässä asennuksessa

en: New Album
fi: Uusi kuva-albumi

en: New Password
fi: Uusi salasana

en: New Password (again)
fi: Uusi salasana (uudelleen)

en: New images added to beginning rather than end of albums
fi: Uudet kuvat lisätään albumin alkuun lopun sijasta

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Next Photo
fi: Seuraava valokuva

en: No
fi: Ei

en: No Album Matches
fi: Ei tulosta albumeiden haussa

en: No Caption
fi: Ei kuvatekstiä

en: No Parent Album Specified!
fi: Emoalbumia ei ole määritetty!

en: No Photo Matches
fi: Ei tulosta kuvien haun osalta

en: No album specified!
fi: Albumia ei ole määritetty!

en: No albums
fi: Ei albumeita

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: No file specified
fi: Tiedostoa ei ole määritetty

en: No highlight
fi: Ei esittelykuvaa

en: No images uploaded!
fi: Kuvia ei ole kopioitu palvelimelle!

en: No languages found.
fi: Kieliä ei ole löytynyt.

en: No thumbnail
fi: Ei esikatselukuvaa

en: Nobody
fi: Nobody-käyttäjä

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
fi: Kuvillasi ei ole hätää tämän prosessin aikana.

en: Not Logged In!
fi: Et ole kirjautunut sisään galleriaan!

en: Not closing this window because debug mode is on
fi: Ikkunaa ei suljeta koska debug-tila on päällä

en: Note
fi: Huomio

en: Note:
fi: Huomaa:

en: Note:  This album is out of date!
fi: Huom: tämä kuva-albumi on vanhentunut!

en: Number of user defined custom fields
fi: Käyttäjän määrittelemien kenttien määrä

en: OR
fi: TAI

en: Offer visitors ability to specify<br>preference for full-size or resized images
fi: Tarjoa vierailijoille mahdollisuus määrittää itse,<BR> katsoako täyskokoista vai pienennettyä kuvaa

en: Offer visitors the choice of always viewing the full sized version of an image instead of the intermediary size.  This setting only lasts for the visitor's session.
fi: Tarjoa vierailijoille mahdollisuus nähdä täyskokoinen kuva aina keskikokoisen kuvan sijasta. Tämä asetus kestää vain vierailijan selainistunnon ajan.

en: Ok!  Version: %s
fi: Ok! Version: %s

en: Old Password
fi: Vanha salasana

en: Only %d of %d possible languages are available.  If you want the missing languages, download a fresh copy of %s from %s.
fi: Ainoastaan %d / %d kieltä on käytettävissä. Jos haluat käyttää puuttuvia kieliä, imuroi %s %s:sta.

en: Only the default locale for this machine is available, so date format will not change for different languages.
fi: Ainoastaan oletuslocale on käytettävissä, josta johtuen päivämäärätiedot eivät vaihdu toivotulla tavalla tiettyjen kielten osalta.

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing a JPG image.
fi: Avaa Resurssienhallinta ja hakeudu hakemistoon, jossa on jpeg-kuva.

en: Or, upload any images found at this location.
fi: Tai kopioi tästä sijainnista löytyviä kuvia palvelimelle.

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

en: Owner
fi: Omistaja

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: PHP Info
fi: PHP tiedot

en: PHP v%s is OK
fi: PHP v%s OK

en: PHP's %s unable to determine dimensions.
fi: PHP:n %s ei onnistunut määrittämään mittasuhteita.

en: PNM to JPEG converter
fi: PNM => JPEG muunnin

en: Page views in this session
fi: Sivujen latauksia tämän istunnon aikana

en: Parsing %s for images...
fi: Parseroidaan %s kuville...

en: Password
fi: Salasana

en: Password must be at least 3 characters
fi: Salasanan tulee olla vähintään 3 merkkiä pitkä

en: Password:
fi: Salasana:

en: Passwords do not match!
fi: Salasanat eivät täsmää!

en: Path to ImageMagick
fi: Polku ImageMagickiin

en: Path to NetPBM
fi: Polku NetPBM:lle

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Photo
fi: Valokuva

en: Photo Capture Date
fi: Kuvanottopäivämäärä

en: Photo Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Photo Upload
fi: Kuvan kopiointi palvelimelle

en: Photo auto-rotated %s&deg;
fi: Kuva on käännetty automaattisesti %s&deg;

en: Photo owner deletion
fi: Kuvan omistajan poistaminen

en: Photo owner display
fi: Kuvan omistajan tietojen näyttäminen

en: Photo owner modification
fi: Kuvan omistajatietojen muokkaus

en: Photos containing %s
fi: Kuvat, joissa %s

en: Picture is loading...
fi: Kuva latautuu...

en: Please Enter Username and Password
fi: Ole hyvä ja anna käyttäjätunnuksesi ja salasanasi

en: Please Wait...
fi: Ole hyvä ja odota...

en: Please check regularly for updates.
fi: Tarkasta säännöllisesti mahdolliset päivitykset.

en: Please go back and fix them!
fi: Ole hyvä ja palaa korjaamaan ne!

en: Please select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: Powered by %s v%s
fi: Moottorina %s v%s

en: Preserve Names
fi: Säilytä nimet

en: Press the 'Back' button and try again!
fi: Paina "Back"-painiketta ja yritä uudelleen!

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Previous Photo
fi: Edellinen valokuva

en: Printing Service
fi: Tulostuspalvelu

en: Processing %s as a local directory.
fi: Prosessoidaan %s paikallisena hakemistona.

en: Processing and Saving Photos
fi: Prosessoidaan ja tallennetaan kuvat

en: Processing image
fi: Prosessoidaan kuvaa

en: Processing image %d...
fi: Käsitellään valokuvaa %d...

en: Processing status...
fi: Prosessoidaan tilaa...

en: Progress
fi: Tila

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
fi: Julkaise valokuvasi ja videotiedostosi %s:hen.

en: Publishing with Windows XP
fi: Julkaisu WinXP:n kanssa

en: REQUIRED
fi: VAADITTU TIETO

en: Randomly
fi: Satunnainen järjestys

en: Rebuilding %d thumbnails...
fi: Rakennetaan %d esikatselukuvaa uudelleen

en: Rebuilding 1 thumbnail...
fi: Rakennetaan 1 esikatselukuva uudelleen...

en: Rebuilding Thumbnails
fi: Rakennetaan esikatselukuvat uudelleen

en: Reload EXIF Data From File
fi: Lataa EXIF-data uudelleen tiedostosta

en: Remaking the Thumbnail...
fi: Luodaan uudelleen esikatselukuva...

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename Album
fi: Nimeä kuva-albumi uudelleen

en: Reset Counter
fi: Nollaa laskuri

en: Resize Photo
fi: Muuta kuvan koko

en: Resized image size
fi: Kuvakooltaan muutetun valokuvan koko

en: Resized images file size
fi: Kuvakooltaan muutettujen valokuvien koko

en: Resizing %d photos...
fi: Muutetaan %d kuvan koko...

en: Resizing %s
fi: Muutetaan %s:n koko

en: Resizing 1 photo...
fi: Muutetaan 1 kuvan koko...

en: Resizing photo
fi: Muutetaan kuvan koko

en: Resizing photos
fi: Muutetaan kuvien koot

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your Gallery run more efficiently in the future.
fi: Ole huoleti: vaikka tämä vie nyt paljon aikaa, se tekee Gallerian käytön jouhevammaksi tulevaisuudessa.

en: Results:
fi: Tulos:

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Return to Add Photos
fi: Palaa takaisin lisäämään kuvia

en: Return to the %sDiagnostics Page%s
fi: Palaa %diagnostiikkasivulle%s

en: Return to the %sconfig wizard%s.
fi: Palaa %sasennusvelhoon%s,

en: Review Settings
fi: Tarkastele asetuksia

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
fi: Klikkaa tätä tiedostoa hiiren vasemmalla painikkeella, jolloin aukeaa valikko.

en: Rotate
fi: Käännä

en: Rotate/Flip
fi: Kierrä / peilaa

en: Rotate/Flip Photo
fi: Käännä / peilaa kuva

en: Rotating/Flipping photo.
fi: Käännetään / peilataan kuvaa.

en: Rows
fi: Riviä

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Config
fi: Tallenna konfiguraatio

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Save and Edit Next %d
fi: Tallenna ja muokkaa seuraavaa %d

en: Save and Edit Previous %d
fi: Sallenna ja muokkaa edellistä %d

en: Save and Exit
fi: Tallenna ja poistu

en: Save this file on your PC and rename it %s.
fi: Tallenna ko. tiedosto tietokoneeseesi ja nimeä se uudelleen %s -nimelle.

en: Search
fi: Etsi

en: Search Again
fi: Etsi uudelleen

en: Search Engine
fi: Hakukone

en: Search the Gallery's Album and Photo<br> titles, descriptions and comments
fi: Etsi Gallerian albumeiden ja kuvien otsikoista, kuvauksista ja kommenteista

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Security violation
fi: Turvallisuusrike

en: Select Album
fi: Valitse albumi

en: Select Parent Album
fi: Valitse emoalbumi

en: Select the <b>Merge</b> option (this should be at the top of the menu).
fi: Valitse <b>Yhdistä</b>-toiminto (tämän pitäisi löytyä valikon yläosasta).

en: Select the Album to which to Publish
fi: Valitse albumi, johon haluat julkaista

en: Select the image and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
fi: Valitse kuva, jolloin näet vasemmalla linkin &quot;Julkaise internetiin...&quot;

en: Select the new location of album
fi: Valitse albumin uusi paikka

en: Select the new location:
fi: Valitse uusi sijainti:

en: Select your sorting criteria for this album below
fi: Valitse lajitteluperuste allaolevalle albumille

en: Selecting this option has Gallery automatically attempt to rotate images on upload, based on the orientation information that is stored in JPEG EXIF data by some newer digital cameras.  Requires Jhead EXIF parser v.1.9 or greater (see above).
fi: Tämän vaihtoehdon valitseminen saa Gallerian yrittämään JPEG-kuvien automaattista käännöstä. Käännöstä koskeva tieto ladataan JPEG-EXIF-tiedoista, jota uudet digitaalikamerat tallentavat kuviin. Tämä toiminto vaatii Jhead EXIF-parserin version 1.9 tai uudemman (ks. tiedot yllä).

en: Serious Warning
fi: Vakava varoitus

en: Server IP address
fi: Palvelimen IP-osoite

en: Session Test
fi: Istuntotesti

en: Session variable
fi: Istuntomuuttuja

en: Set photo captions with original filenames.
fi: Aseta kuvien nimiksi kuvien alkuperäiset tiedostonimet.

en: Show
fi: Näytä

en: Show <i>Return to</i> link
fi: Näytä <i>Palaa takaisin </i> linkki

en: Show Owner
fi: Näytä omistaja

en: Show album owner's name on the top level Gallery page?
fi: Näytä albumin omistajan nimi Gallerian pääsivulla

en: Show the album tree
fi: Näytä albumipuu

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
fi: Ohitetaan %s (ZIP-tuki ei ole päällä)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
fi: Ohitetaan %s (Galleria ei kykene käsittelemään %s tiedostomuotoa)

en: Skipping Album #%d
fi: Ohitetaan albumi #%d

en: Skipping album %d...
fi: Ohitetaan albumi %d...

en: Slide Show
fi: Diashow

en: Slide Show for album
fi: Diashow kuva-albumille

en: Slide show is running...
fi: Diashow meneillään...

en: Some albums not searched as they require upgrading to the latest version of %s first
fi: Joitakin albumeja ei etsitty koska ne tulee ensin päivittää uusimaan %s versioon

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
fi: Ikävä kyllä tähän albumiin ei voi jättää julkisia kommentteja.

en: Sort
fi: Lajittele

en: Sort Album
fi: Lajittele albumi

en: Start over
fi: Aloita uudelleen

en: Status code
fi: Tilakoodi

en: Status: %s (expected %s)
fi: Tila: %s (odotettu %s)

en: Step 1
fi: Vaihe 1

en: Step 2
fi: Vaihe 2

en: Sub-albums
fi: Alialbumit

en: Submit URL or directory
fi: Lähetä URL tai hakemistopolku

en: Success
fi: Onnistui

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Supported file types
fi: Tuetut tiedostotyypit

en: System Check Page
fi: Järjestelmän tarkastussivu

en: Target filesize
fi: Tavoitekoko tiedostolle

en: Temporary directory
fi: Tilapäishakemisto

en: Testing to see if which locales are absent
fi: Testataan mitkä localet eivät ole käytettävissä

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: The &quot;page views&quot; number should increase every time you reload the page.
fi: Numeron &quot;sivua katseltu&quot; pitäisi kasvaa joka kerta ladatessasi sivun uudelleen.

en: The EXIF data extracted from JPEG files can be cached after it is read the first time.  The tradeoff is that if you cache this data it's possible for your album data files to get quite large which may slow down viewing your albums.  But, if you don't cache this data then it needs to be retrieved every time any user looks at the properties of a photo which can also be slow.  Set to <b>no</b> by default.
fi: EXIF-data JPEG-kuvista voidaan välimuistittaa ensimmäisen lukukerran jälkeen. Ongelma tässä toimenpiteessä on se, että albumin datatiedostojen koko voi kasvaa suhteellisen suureksi, joka voi puolestaan hidastaa albumin kuvien näkemistä. Mutta: jos et välimuistita tätä tietoa, ko. tieto haetaan joka kerta uudelleen - ja tämä voi myös hidastaa Gallerian toimintaa. Asetuksen oletusarvo on <b>ei</b>.

en: The JPEG file format trades off size versus quality.  Gallery can control the quality of the JPEGs that it produces when you resize, rotate or make thumbnails from JPEG images.  Higher quality images are larger in size than lower quality images.  However, in many cases there's a point at which raising the quality increases the size of the files without noticeably affecting the appearance of the image.  If you notice that your thumbnails and resized images are larger than the originals and you don't like this, you can try lowering this value.  <b>Note</b> that changing this value will only affect images changed in the <i>future</i>.
fi: JPEG-kuvatiedostossa kuvan laatu on tiedoston koosta riippuvainen. Galleria kontrolloi ko. laatua kun muunnat kuvakokoa, käännät tai teet esikatselukuvia JPEG-kuvista. Korkealaatuinen kuva vie paljon tilaa ja päinvastoin. Monissa tilanteissa ei ole kuitenkaan järkeä nostaa laatua ylitse tietyn rajan, koska kuvan laatu ei tällöin enää sanottavasti parannu. Jos huomaat, että kuvat tai esikatselukuvat ovat alkuperäisiä kuvia suurempia (tiedostokooltaan), voit yritää madaltaa tätä arvoa. <b>Huomaa</b>, että arvon vaihtaminen muuttaa kuvien tiedostokokoa vain arvon jälkeen prosessoitujen kuvien osalta.

en: The User can choose the language via select Box.
fi: Käyttäjä voi valita kielen itse alasvetovalikosta.

en: The config wizard tries all kinds of diagnostics to try to find and work around any issues that it finds on your system, but there may be other problems that we have not thought of.
fi: Asennusvelho yrittää selvittää mahdollisia virhetoimintatiloja, mutta voi olla, että asetuksissa on myös virheitä, joita Gallerian testaukset eivät havaitse.

en: The default number of columns in an album
fi: Albumissa käytettävien palstojen oletusmäärä

en: The default number of rows in an album
fi: Albumissa käytettävien rivien oletusmäärä

en: The default target size (in kilobyte) of resized JPEG images.  Including a value may slow down file uploads, but will speed up page viewing time especially for people with dialup connections.  Set to 0 for no target size.
fi: Kooltaan muutetun JPEG-kuvan oletusarvoinen tavoitekoko (kilotavuina). Arvon kertominen tässä kohtaa voi hidastaa kuvien kopiointia palvelimelle, mutta se nopeuttaa sivujen näyttämistä erityisesti niiden käyttäjien osalta, jotka käyttävät modeemia. Anna arvoksi 0, jos et halua määrittää kohdekokoa.

en: The default target size (in pixels) of album thumbnails.
fi: Albumin esikatselukuvien tavoitekoon oletusarvo (kuvapisteinä),

en: The filesystem path to a temporary directory.  Eg. %s or %s.  Note that if you have open_basedir configured on your system, then this temporary directory must be inside the open_basedir path!  In that case you may need to create the tmp directory yourself and make sure that it's writable by the webserver process.
fi: Tiedostojärjestelmän polku tilapäistiedosoihin (temp-hakemistoon). Esim. %s tai %s. Huomaa, että jos sinulla on open_basedir määritettynä järjestelmässäsi, tämän hakemistopolun tulee olla open_basedir-polun sisällä! Ko. tapauksessa voit joutua luomaan tmp-hakemiston itse ja huolehtia, että webbipalvelimen prosesseilla on siihen kirjoitusoikeus.

en: The filesystem path to the 'jhead' exif parser.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
fi: Tiedostojärjestelmän polku jhead-parseriin. Tämä tieto on valinnainen, joten jos sinulla ei ole ko. ohjelmaa, älä huolehti tästä turhaan. Esim. %s tai %s.

en: The filesystem path to the 'jpegtran' utility.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
fi: Tiedostojärjestelmän polku jpegtran-ohjelmaan. Tämä tieto on valinnainen, joten jos sinulla ei ole ko. ohjelmaa, älä huolehti tästä turhaan. Esim. %s tai %s.

en: The filesystem path to the 'unzip' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
fi: Tiedostojärjestelmän polku unzip-binääriin. Tämä tieto on valinnainen, joten jos sinulla ei ole ko. ohjelmaa, älä huolehti tästä turhaan.

en: The filesystem path to the 'zipinfo' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
fi: Tiedostojärjestelmän polku zipinfo-binääriin. Tämä tieto on valinnainen, joten jos sinulla ei ole ko. ohjelmaa, älä huolehti tästä turhaan.

en: The filesystem path to the thumbnail image to show for movies.  Eg. %s
fi: Tiedostojärjestelmän polku esikatselukuvaan, joka näytetään elokuvien / videoitten osalta. Esim. %s

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
fi: Seuraavat albumit Galleriassasi on luodu vanhemmalla Gallerian versiolla ja ne ovat näin ollen vanhentuneet.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %supgrade them all at once%s
fi: Seuraavat albumit on päivitettävä. Voit käsitellä ne yksitellen klikkaamalla päivityslinkkiä haluamasi albumin vieressä, tai voit yksinkertaisesti %s päivittää ne kaikki kerralla %s

en: The full URL to the Gallery web application.  Eg. %s.
fi: Täydellinen URL Gallerian www-ohjelmaan. Esim. %s.

en: The full URL to your album directory (specified above) on your web server.  Eg. %s.
fi: Täydellinen URL webbiserverisi albumihakemistoon (määritetty yllä). Esim. %s.

en: The full path on physical disk to the directory where your photos will be stored.  This directory should start off empty -- Gallery will fill it.  Note that this directory needs to have write access by the user who is running the web server (in your case this user is %s.)
fi: Tarkka tiedostojärjestelmän polku fyysisellä levyllä hakemistoon, jonne kuvat on tallennettu. Tämän hakemiston tulee aloitettaessa olla tyhjä - Galleria täyttää sen. Huomaa, että tämän hakemiston osalta se käyttäjä, joka ajaa webbipalvelinta, tarvitsee kirjoitusoikeudet ko. hakemistoon (siinä tapauksessa, että käyttä jä on %s).

en: The location can either be a URL or a directory on the server.
fi: Sijainti voi olla joko URL tai palvelimella sijaitseva hakemisto.

en: The maximum amount of time in seconds any single operation should take.  If you find that you are getting the <b>Maximum execution time exceeded</b> error message, you can try making this a larger number.  Be warned that if you make this too large you <i>might</i> have a process that is stuck for a very long time without doing anything.  The default value is 30 which is pretty reasonable.
fi: Maksimiaika (sekunteina), jonka verran aikaa tietty toiminto x saa viedä. Jos koet, että saat <b>Maximum execution time exceeded</b>-virheilmoituksen kovin usein, voit koettaa määrittää tämän arvon pienemmäksi. Varoitus kuitenkin lienee paikallaan: jos teet tästä arvosta liian suuren, saatat joutua tilanteeseen, jossa jokin erittäin pitkään kestävä prosessi ei näytä etenevän ollenkaan. Oletusarvo on 30 (sekuntia), ja sen pitäisi sopia yleensä kaikkiin tilanteisiin.

en: The name cannot contain any of the following characters
fi: Nimi ei voi sisältää seuraavia merkkejä

en: The name of your gallery.  Eg. <i>My Cool Photos</i>
fi: Galleriasi nimi. Esim. <i>Jessen kuvagalleria</i>

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
fi: Tilisi salasana. Ikävä kyllä sinun täytyy antaa salasana joka kerta uudelleenkonfiguroidessasi Galleriaa. Tämä ongelma korjaantuu seuraavassa Gallerian versiossa!

en: The path to the directory containing ImageMagick on your system.
fi: Polku hakemistoon, joka sisältää ImageMagickin.

en: The path to the directory containing NetPBM on your system.  If you downloaded NetPBM from the Gallery download page, don't forget to make the files executable.  Eg. %s or %s or %s
fi: Polku hakemistoon, jossa on järjestelmäsi NetPBM. Jos imuroit NetPBM:n Gallerian imurointisivuilta, älä unohda tehdä tiedostosta ajettavaa. Esim. %s tai %s tai %s

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
fi: Diashow on pysähtynyt. Klikkaa [toista] jatkaaksesi.

en: The status code Gallery expects to see after a successful exec() call.  Gallery will try to figure this out on its own so you probably won't need to change this value unless you have problems.
fi: Tilakoodi, jonka Galleria olettaa näkevän onnistuneen exec()-kutsun jälkeen. Gallery yrittää selvittäää tämän itse, joten sinun ei tarvinne vaihtaa tätä arvoa ellet sitten törmää ongelmiin.

en: The target size (in pixels) of thumbnails shown in the gallery page (highlight images)
fi: Esikatselukuvien, jotka näytetään Gallerian sivulla, kohdekoko (kuvapisteinä) (eli ns. highlight-kuvat)

en: The user database in your Gallery was created with an older version of the software and is out of date.
fi: Käyttäjätietokanta Galleriassasi on luodu vanhemmalla Gallerian versiolla ja on näin ollen vanhentunut.

en: Then just reload this page and all should be well.
fi: Sen jälkeen sinun tulee vain ladata tämä www-sivu uudelleen, ja kaiken pitäisi olla kunnossa.

en: Then launch the %sconfiguration wizard%s
fi: Käynnistä sitten %sasennusvelho%s

en: There are errors in your configuration that will prevent Gallery from functioning properly.
fi: Konfiguraatiossasi on virheitä, jotka estävät Galleriaa toimimasta oikein.

en: There are errors in your configuration.
fi: Asennuskokoonpanossasi on virheitä

en: There are no apparently suitable locales installed on your machine for the following languages.  Please choose the one you think is most suitable.
fi: Seuraaville kielille ei ole asennettu ilmeisen sopivia localeja. Ole hyvä ja valitse yksi, jonka luulet sopivimmaksi.

en: There are no users!  Create one.
fi: Käyttäjiä ei ole vielä luotu! Luo käyttäjä nyt.

en: There is already an album with that name!
fi: Samanniminen kuva-albumi on jo olemassa!

en: There is more than one suitable locale installed on your machine for the following languages.  Please chose the one you think is most suitable
fi: Seuraaville kielille on asennettuna yksi tai useampi sopiva locale. Ole hyvä ja valitse mielestäsi sopivin locale käyttöösi

en: There was a problem upgrading users.  Please check messages above, and try again
fi: Käyttäjien päivityksessä ilmeni ongelma. Lue yläpuoliset virheilmoitukset ja yritä uudelleen

en: There was an unknown failure in the %s call!
fi: Tapahtui odottamaton virhetilanne %s kutsussa!

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
fi: Nämä eivät ole kelvollisia albumeita. Ole hyvä ja siirrä ne pois albumeiden hakemistosta.

en: These languages will be available as user choices in a drop down menu, if you have chosen language mode 3, and will be available to registered users as their default language in mode 2 or 3.
fi: Nämä kielivaihtoehdot ovat tarjolla käyttäjälle alasvetovalikossa, jos olet valinnut kieliasetus nro 3:en. Kielet ovat tarjolla myös rekisteröityneille käyttäjille heidän oletuskielinään tiloissa 2 ja 3.

en: This album contains %s.
fi: Tämä albumi sisältää %s.

en: This album has been viewed %s since %s.
fi: Tätä albumia on katseltu %s %s lähtien.

en: This album has no photos to show in a slide show.
fi: Tässä albumissa ei ole kuvia näytettäväksi diaesitystä ajatellen.

en: This album is empty.
fi: Tämä albumi on tyhjä.

en: This doesn't mean that they won't work, however it does mean that we can't verify that the paths are correct.  If you are unable to upload photos correctly, please refer to the FAQ and to the %sdiagnostics%s to resolve your problems.
fi: Tämä ei tarkoita että ne eivät toimisi. Tämä kuitenkin tarkoittaa, että Galleria ei voi tarkastaa polkujen toimivuutta. Jos et pysty kopioimaan kuvia palvelimelle onnistuneesti, ole hyvä ja tutki FAQ-tiedostoa tai %sdiagnostiikka%s-sivua ratkaistaksesi ongelmat.

en: This is a beta version of %s that was released on %s.
fi: Tämä on beetaversio %s:sta. Se julkaistiin %s.

en: This is not a problem!
fi: Tämä ei ole ongelma!

en: This is the Gallery system check page.
fi: Tämä on Gallerian järjestelmätarkastussivu

en: This is the session variable used to contain all Gallery session information.  Change this if there is a conflict between Gallery and another PHP app on your website.
fi: Tämä on istuntomuuttuja, joka sisältää kaiken Gallerian istunnon tiedot. Muuta tätä arvoa jos Galleria ja jokin muu PHP-sovellus ovat ristiriidassa toistensa kanssa.

en: This is the type of system on which PHP was compiled
fi: Tämä on järjestelmätyyppi, jossa PHP käännettiin

en: This is what you will see as %s, and what users will see if no other preference is set.
fi: Tämän näet %s:nä, ja minkä käyttäjät näkevät jos mitään oletusasetusta ei ole asetettu.

en: This is what your system reports
fi: Järjestelmäsi kertoo seuraavaa

en: This page is designed to provide some diagnostics about your server to help you find issues that may prevent Gallery from functioning properly.
fi: Tämän sivun tarkoitus on kertoa sinulle palvelimesi asetuksista, jotta voit ratkaista mahdollisia Gallerian toimintaongelmia.

en: This page provides information about your ImageMagick binaries.
fi: Tämä sivu tarjoaa sinulle lisää tietoa ImageMagickin binääreistä.

en: This page provides information about your NetPBM binaries.
fi: Tämä sivu tarjoaa lisätietoa NetPBM-binääreistä.

en: This page provides information about your PHP installation.
fi: Tämä sivu tarjoaa sinulle tietoa PHP-asetuksistasi.

en: This page runs a very simple test on your PHP session configuration.
fi: Tämä sivu suorittaa yksinkertaisen PHP-sessioiden asetusten testin.

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
fi: Tämä sivu häviää automaattisesti, kun palvelimelle kopiointi on valmis. Odota hetki, ole hyvä!

en: This page will validate your installation to make sure that you have all the necessary components and permissions on this system and that everything is configured reasonably.
fi: Tämä sivu varmistaa, että asennuksessa ovat kaikki tarvittavat komponentit mukana ja että käyttöoikeudet järjestelmään sekä muut asiat on asetettu oikein.

en: This script is designed to examine your %s installation to see if it is ok to be used by Gallery.
fi: Tämä skripti on luotu, jotta voit tarkastaa %s ja varmistua siitä, että sen käyttö onnistuu Gallerian kanssa.

en: This setting tells Gallery which set of graphics tools you prefer it to use.  If Gallery says both are okay (on the first page) then this is simply user preference.  Otherwise go with the one that Gallery was able to find without error.
fi: Tämä asetus kertoo Gallerialle mitä grafiikkapakettia tahdot käyttää. Jos Galleria kertoo "kumpikin ovat OK" (ensimmäisellä sivulla), on täysin samantekevää, kumpaa käytät. Muussa tapauksessa valitse se, jonka Galleria löysi ja josta Galleria ei valittanut virheilmoituksin.

en: This user cannot add photos in %s.
fi: Tämä käyttäjä ei voi lisätä valokuvia %s:hen.

en: This value is only relevant if you use NetPBM.  NetPBM uses a tool to encode its internal image format into JPEG.  This tool is called either <i>ppmtojpeg</i> or <i>pnmtojpeg</i> depending on the version of NetPBM that you have installed.  Check your NetPBM directory to see which one you have installed and specify it here.  If you aren't sure, just take a guess and we'll try to verify it for you.
fi: Tämä arvo on tarpeellinen vain jos käytät NetPBM:ää. NetPBM käyttää työkalua koodatakseen sisäisen kuvatiedostomuotonsa JPEG-muotoon. Tämä työkalu on joko <i>ppmtojpeg</i> tai <i>pnmtojpeg</i>, riippuen käyttämästäsi NetPBM-versiosta. Tarkasta NetPBM-hakemistosi nähdäksesi, kumpi versioista on asennettu palvelimeesi ja kerro se tässä. Jos et ole varma käyttämästäsi versiosta, voit yksinkertaisesti arvata käytetyn ohjelman - Galleria kyllä tarkastaa asian puolestasi.

en: This version of %s was released on %s.
fi: Tämä %s versio julkaistiin %s.

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
fi: Tämä muuttaa kuviesi koon siten, että kuvan pisin sivu on yhtä pitkä kuin kohdekoko (alla) ja tiedostokoko on lähellä valittua kokoa.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
fi: Em. merkit ohitetaan albuminimessä.

en: Thumbnail image
fi: Esikatselukuva

en: Thumbnail size
fi: Esikatselukuvan koko

en: Time Limit
fi: Aikaraja

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
fi: Vihje: kopioi palvelimelle Zip-tiedosto, joka on täynnä kuvia tai videonpätkiä!

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
fi: Vinkki: kopioi valokuvat FTP:llä palvelimelle ja liitä kuvahakemiston polku tähän!

en: Title
fi: Otsikko

en: To configure gallery, %sStart the configuration wizard%s
fi: Muokataksesi Gallerian asetuksia, %sKäynnistä asennusvelho%s

en: To move just one photo, make First and Last the same
fi: Siirtääseksi vain yhden kuvan, määritä ensimmäinen ja viimeinen kuva samoiksi

en: Tool
fi: Työkalu

en: Top Level
fi: Ylin taso

en: Transition:
fi: Siirtymä:

en: Turn debug mode on so that you can diagnose problems?
fi: Laita Galleria debuggaus-tilaan vikojen löytämistä varten?

en: Uh oh!
fi: Uups!

en: Unable to create dir
fi: Hakemiston luonti ei onnistu

en: Unable to make thumbnail
fi: Esikatselukuvan luonti ei onnistu

en: Unable to write to %s.
fi: %s ei voida kirjoittaa.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Unknown file type: %s
fi: Tuntematon tiedostotyyppi: %s

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Upgrade Albums
fi: Päivitä albumit

en: Upgrade now
fi: Päivitä nyt

en: Upgrading Users
fi: Päivitetään käyttäjiä

en: Upgrading album properties...
fi: Päivitetään albumin ominaisuuksia...

en: Upgrading item %d of %d . . .
fi: Päivitetään kuvaa %d %d kuvasta...

en: Upload Date
fi: Palvelimelle kopioinnin päivämäärä

en: Upload Now
fi: Kopioi palvelimelle nyt

en: Upload Photos to
fi: Kopioi valokuvat palvelimelle

en: Uploading Photos
fi: Kopioidaan valokuvat palvelimelle

en: Use %s?
fi: Käytä %:ää?

en: Use Defaults
fi: Käytä oletuksia

en: Use filename as caption if no caption is specified.
fi: Käytä tiedostonimeä kuvatekstinä, kun kuvatekstiä ei ole määritetty.

en: Use filenames as captions
fi: Käytä tiedostonimiä kuvateksteinä

en: User can create albums
fi: Käyttäjä voi luoda kuva-albumeita

en: User cannot add to album
fi: Käyttäjä ei voi lisätä kuvia albumiin

en: User cannot create ROOT level album.
fi: Käyttäjä ei voi luoda juuritason albumia.

en: User cannot create nested album in %s.
fi: Käyttäjä ei voi luoda sisäkkäistä albumia %s:hen.

en: User is an admin
fi: Käyttäjä on pääkäyttäjä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username and Password are not correct.
fi: Käyttäjätunnus ja salasana eivät ole oikein.

en: Username must be at least 2 characters
fi: Käyttäjätunnuksen pitää olla vähintään 2 merkkiä pitkä

en: Username must be at most 15 characters
fi: Käyttäjätunnus saa olla enintään 15 merkkiä pitkä

en: Username must contain only letters or digits
fi: Käyttäjätunnuksen tulee koostua ainoastaan kirjaimista ja / tai numeroista

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Users can have special permissions in each album.
fi: Käyttäjillä voi olla eri oikeuksia eri kuva-albumeissa.

en: Users cannot be recreated.
fi: Käyttäjiä ei voida luoda uudelleen.

en: Users upgraded successfully.
fi: Käyttäjien päivitys onnistui.

en: Users who can add photos.
fi: Käyttäjät, jotka voivat lisätä kuvia.

en: Users who can change album text.
fi: Käyttäjät, joilla on oikeus vaihtaa albumin tekstiä.

en: Users who can create sub albums.
fi: Käyttäjät, jotka voivat luoda albumeiden ala-albumeita.

en: Users who can delete photos.
fi: Käyttäjät, jotka voivat tuhota kuvia.

en: Users who can modify photos.
fi: Käyttäjät, jotka voivat muokata kuvia.

en: Users who can see the album
fi: Käyttäjät, joilla on oikeus nähdä albumi

en: Users who can view full (original) images.
fi: Käyttäjät, joilla on oikeus nähdä täysikokoiset alkuperäiskuvat.

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
fi: Käyttämällä WinXP:n <i>Julkaise webbiin</i> -toimintoa

en: Vertical
fi: Pystysuunta

en: View Images
fi: Näytä valokuvat

en: Viewed:
fi: Katsottu:

en: Visitor size prefs
fi: Vierailijaa koskevat kokoasetukset

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of gallery.
fi: VAROITUS: jotkin albumeista on päivitettävä gallerian uudempaan versioon.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning:  This operation can't be undone.
fi: Varoitus: tätä toimintoa ei voi perua.

en: We are going to test each %s binary individually.
fi: Testaamme jokaisen %s binääritiedoston erikseen.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
fi: Voin päivittää ne. Tämä vie hetken aikaa isojen albumien kohdalla, mutta kerron sinulle tapahtuman edistymisestä.

en: We were unable to detect any locales.  However, your server is configured with the %s restriction so this may be interfering with the way that we detect locales.  Unfortunately this means the date format will not change for different languages.  However, it is ok to continue.
fi: Galleria ei löytänyt yhtään localea. Palvelimesi on konfiguroitu %s-rajoitteen kanssa, josta johtuen locale-tiedostojen löytäminen voi olla mahdotonta. Ikävä kyllä tämä tarkoittaa sitä, että päivämääräformaatti ei muutu käytettäessä eri kielipaketteja. Kaikesta johtumatta Galleria toimii ja voit jatkaa eteenpäin.

en: We were unable to detect any system locales. Multilanguage functions will be disabled. Please install the corresponding locales or ask your Provider to do this. This problem is known on %s systems. In this case please have a look at this %sDebian locale HowTo%s
fi: Galleria ei löytänyt järjestelmälocaleja. Monikielisyystoiminnot ovat tämän vuoksi pois päältä. Asenna vastaavat localet tai pyydä palveluntarjoajaasi tekemään tämä puolestasi. Tämä ongelma on tunnettu %s järjestelmissä. Tässä tapauksessa tutustu tähän %Debian locale HOWTO%s-tiedostoon.

en: We will upgrade it.  This may take some time.
fi: Päivitämme sen. Tämä vie hetken aikaa.

en: Welcome, %s
fi: Tervetuloa, %s

en: What do you want to name this album?
fi: Minkä nimiseksi haluat nimetä tämän kuva-albumin?

en: What is the target size for all the photos in this album?
fi: Mikä on kohdekoko tämän albumin kaikille kuville?

en: What is the target size for this photo?
fi: Kimä on tämän kuvan kohdekoko?

en: When large images are added to an album, an intermediary version will automatically be generated at this size
fi: Kun albumiin lisätään isoja kuvia, Galleria luo myös tämänkokoisen, "keskisuuren" kuvan

en: When uploading images to Gallery, should we preserve the original names?  If you select <i>no</i>, Gallery will assign a new name for each photo or movie that gets uploaded.
fi: Kun kuvat kopioidaan palvelimelle Galleriaan, tulisiko kuvien nimien säilyttää alkuperäisnimensä? Jos valitset <i>ei</i>, Galleria luo kuville tai videotiedostoille itse oman nimen kuvaa palvelimelle kopioitaessa.

en: When viewing photos which don't have an intermediary version, Gallery can automatically resize the image to fit the viewer's browser window (using JavaScript).  This may not work in embedded environments such as Nuke
fi: Kun vierailija katsoo kuvia ilman keskikokoista kuvaversiota, Galleria voi automaattisesti muuttaa kuvan selainohjelman kokoon sopivaksi (käyttäen JavaScriptiä). Tämä ei välttämättä toimi upotetuissa ympäristöissä, kuten esim. Nukessa

en: Which language do you want as your default language
fi: Mitä kieltä haluat käyttää oletuskielenä

en: Which photo printing service<br>do you want to let visitors use?
fi: Mitä valokuvien tulostuspalveluja<BR>haluat tarjota vierailijoille?

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
fi: WinXP on varustettu toiminnolla, jonka avulla voit julkaista materiaalia työpöydältä suoraan internetiin. %s:ssä on kokeellinen tuki tälle toiminnolle.

en: Year
fi: Vuosi

en: Year must be between 1000 and 3000
fi: Vuoden tulee olla välillä 1000 ja 3000

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are missing either %s or %s.
fi: Sinulta puuttuu joko %s tai %s.

en: You can change any information about the user using this form.
fi: Voit muokata mitä tahansa käyttäjätietoja tämän lomakkeen avulla.

en: You can change your user information here.
fi: Voit vaihtaa omat tietosi täällä.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
fi: Voit vaihtaa käyttäjätunnuksesi miksi tahansa kirjaiten / numeroiden yhdistelmäksi.

en: You can check for more recent versions by visiting %s.
fi: Voit tarkastaa uudet versiot vierailemalla %s:ssa.

en: You can check via %s, they can often tell you.
fi: Voit tarkastaa %s:n kautta, niistä on usein apua.

en: You can create, modify and delete users here.
fi: Voit luoda, muokata ja poistaa käyttäjiä täällä.

en: You can only use this page after you have successfully complete the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to ImageMagick).
fi: Voit käyttää tätä sivua vasta kun olet onnistuneesti lopettanut Gallerian asennusvelhon (koska se olettaa, että olet jo paikallistanut ja konfiguroinut Gallerian sopivalla ImageMagickin polulla).

en: You can only use this page after you have successfully completed the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to NetPBM).
fi: Voit käyttää tätä sivua vasta kun olet onnistuneesti lopettanut Gallerian asennusvelhon (koska se olettaa, että olet jo paikallistanut ja konfiguroinut Gallerian sopivalla NetPBM:n polulla).

en: You can reconfigure Gallery at any time by re-running this configuration wizard.
fi: Voit uudelleenkonfiguroida Gallerian milloin tahansa ajamalla tämän asennusvelhon uudelleen.

en: You can use these tools to find out more about your setup
fi: Voit käyttää näitä työkaluja saadaksesi lisätietoa palvelimesi asetuksista

en: You can't delete your own account!
fi: Et voi poistaa omaa tiliäsi!

en: You have no graphics package configured for use!
fi: Sinulla ei ole asennettuna / konfiguroituna grafiikkapakettia!

en: You must create empty file %s and chmod it 777 before proceeding.  See %s for more details.
fi: Sinun täytyy luoda tyhjä tiedosto %s and muuttaa sen oikeudet (chmod 777) ennen jatkamista. Lue %s, jos tarvitset yksityiskohtaisia tietoja aiheesta.

en: You must fix them before you can continue.
fi: Sinun täytyy korjata ne ennen kuin voit jatkaa eteenpäin.

en: You must provide your old password to change it.
fi: Sinun on annettava vanha salasana vaihtaaksesi sen.

en: You must specify a password
fi: Sinun täytyy määrittää salasana

en: You must specify a username
fi: Sinun täytyy määrittää käyttäjätunnus

en: You must specify one of <i>pnmDir</i> or <i>ImPath</i> for Gallery to function!!
fi: Sinun tulee määrittäää yksi <i>pnmDir</i> tai <i>ImPath</i>, jotta Galleria voisi toimia!!

en: You need to switch to secure mode before you can use it.  Here's how:
fi: Sinun tulee vaihtaa suojattuun tilaan ennen kuin voit käyttää Galleriaa. Tee näin:

en: You should run this script <b>after</b> you have run the config wizard, if you have had problems with your %s installation that the wizard did not detect.
fi: Sinun tulisi ajaa tämä skripti <b>sen jälkeen kun</b> olet ajannut konfigurointivelhon, jos sinulla on ongelmia %s asentamisen kanssa.

en: You should talk to your system administrator about this, or see the %sGallery Help Page%s.
fi: Keskustele aiheesta palvelimen pääkäyttäjän kanssa, tai lue %sGallerian helppisivut%s.

en: You told the config wizard that your %s binaries live here:
fi: Kerroit asennusvelholle, että sinun %s binääritiedostot ovat täällä:

en: You're running version %s which has known bugs that cause Gallery to fail.
fi: Käytät versiota %s jossa on Gallerian kaatavia, tunnettuja bugeja.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to PHP %s.
fi: Käytät versiota %s. Sinun täytyy päivittää PHP %s:een.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to at least PHP 4.1.0 if you want to run the multilanguage version.
fi: Ajat versiota %s. Sinun täytyy päivittää ainakin versioon PHP 4.1.0 jos haluat käyttää monikielistä versiota Galleriasta.

en: Your Gallery configuration was created using the config wizard from an older version of Gallery.  It is out of date.  Please re-run the configuration wizard!
fi: Galleriasi asetukset on tehty käyttämällä Galleria-ohjelman vanhemman version asennusvelhoa. Asetukset eivät näin ollen ole ajan tasalla. Ole hyvä ja aja asennusvelho uudelleen!

en: Your PHP does not have gettext support.  To include gettext support, you need to recompile PHP.  For more information see %s.  However, multilanguage support is still available in Gallery without gettext, but the pages may take slightly longer to load.
fi: Käyttämäsi PHP ei tue gettext:iä. Lisätäksesi gettext -tuen, sinun tulee kääntää PHP uudelleen. Lisätietoa voit lukea %s. Huomaa kuitenkin, että monikielisyystuki on silti tarjolla Galleriassa, vaikkei gettext olisikaan käytettävissä, mutta tällöin sivut latautuvat hieman kauemman aikaa.

en: Your configuration has been successfully saved!
fi: Asetukset on tallennettu onnistuneesti!

en: Your data will not be harmed in any way by this process.
fi: Tiedostoillesi ei käy mitään tämän prosessin aikana.

en: Your installation has <b>serious warnings</b>!  Continue at your own risk...
fi: Asennuksesi tuloksena on <B>vakavia varoituksia</b>! Jatka omalla vastuulla...

en: Your installation has warnings, but this is usually OK.  Keep going!
fi: Asennuksesi tuotti varoituksia, mutta tämä on yleensä OK. Jatka eteenpäin!

en: Your installation passed with flying colors!  Go go go!
fi: Asennuksesi onnistui mutkitta! Jatka eteenpäin!

en: Your server has the PHP open_basedir restriction set, and certain of your paths are not in the list of restricted paths
fi: Palvelimessasi on PHP:n open_basedir -rajoite asetettuna, ja jotkin poluistasi eivät ole rajoitettujen polkujen listalla

en: Your session id is
fi: Istuntosi ID on

en: add comment
fi: lisää kommentti

en: add photo
fi: lisää kuva

en: add photos
fi: lisää kuvia

en: admins can always create albums
fi: pääkäyttäjät voivat aina luoda kuva-albumeita

en: album
fi: albumi

en: albums
fi: albumit

en: back to album
fi: takaisin albumiin

en: can't detect version on Windows
fi: Window-versiota ei saada selvitettyä

en: captions
fi: kuvatekstit

en: current location
fi: nykyinen sijainti

en: custom fields
fi: käyttäjäkohtaiset kentät

en: delete album
fi: poista albumi

en: delete comment
fi: poista kommentti

en: delete photo
fi: poista kuva

en: description
fi: kuvaus

en: direction
fi: suunta

en: documentation
fi: dokumentaatio

en: done
fi: valmis

en: edit
fi: muokkaa

en: edit %s
fi: muokkaa %s

en: edit captions
fi: muokkaa kuvatekstejä

en: forward
fi: eteenpäin

en: forward direction
fi: myötäpäivään

en: full
fi: täysi

en: full size
fi: täyskoko

en: gettext installed
fi: gettext asennettu

en: hidden
fi: piilotettu

en: hit
fi: käynti

en: hits
fi: käyntiä

en: image
fi: valokuva

en: images
fi: valokuvat

en: it's optional
fi: on vaihtoehtoinen

en: item
fi: kohde

en: items
fi: kohdetta

en: items in this album
fi: kohdetta tässä albumissa

en: jhead binary located
fi: jhead paikallistettu

en: jpegtran binary located
fi: jpegtran binäärit paikallistettu

en: login
fi: kirjaudu sisään

en: logout
fi: kirjaudu ulos

en: magic quotes are off
fi: magic quotet ovat pois päältä

en: manage users
fi: hallitse käyttäjiä

en: missing
fi: puuttuu

en: mod_rewrite is enabled
fi: mod_rewrite päällä

en: move album
fi: siirrä albumi

en: new album
fi: uusi albumi

en: new nested album
fi: uusi sisäkkäinen albumi

en: no
fi: ei

en: no album / index specified
fi: albumia / hakemistoa ei ole määritetty

en: no album specified
fi: albumia ei ole määritetty

en: no image
fi: ei valokuvia

en: no images
fi: ei kuvia

en: no items
fi: 0 kohdetta

en: no pages
fi: ei sivuja

en: none
fi: ei mitään

en: normal
fi: normaali

en: normal size
fi: normaalikoko

en: not working for you? try the low-tech
fi: ei toimi? kokeile simppeliä versiota

en: of
fi: jstk

en: off
fi: pois

en: on
fi: tässä

en: optional
fi: vaihtoehtoinen

en: or
fi: tai

en: page
fi: sivu

en: pages
fi: sivut

en: permissions
fi: oikeudet

en: photo properties
fi: kuvan ominaisuudet

en: play
fi: toista

en: preferences
fi: asetukset

en: print this photo on %s
fi: tulosta tämä kuva %s:kin

en: properties
fi: ominaisuudet

en: rebuild thumbs
fi: luo esikatselukuvat uudelleen

en: rename album
fi: nimeä albumi uudelleen

en: reset counter
fi: nollaa laskuri

en: resize all
fi: muuta kaikkien kokoa

en: resize photo
fi: muuta kuvan kokoa

en: return to album
fi: palaa albumiin

en: reverse
fi: taaksepäin

en: reverse direction
fi: vastapäivään

en: safe mode is off
fi: suojattu tila on pois päältä

en: second
fi: sekunti

en: seconds
fi: sekuntia

en: self
fi: itse

en: shutterfly without donation
fi: shutterfly ilman lahjoituksia

en: slideshow
fi: diaesitys

en: sort
fi: lajittele

en: spaces
fi: välilyöntejä

en: stop
fi: pysäytä

en: sub-album
fi: alialbumi

en: sub-albums
fi: ala-albumia

en: target file size %d kbytes
fi: tavoiteltu tiedostokoko %d kilotavuina

en: this is new in version %s
fi: tämä on uutta versiossa %s

en: time
fi: yhden kerran

en: times
fi: kertaa

en: title
fi: otsikko

en: top-level album
fi: ylimmän tason albumi

en: top-level albums
fi: ylimmän tason albumit

en: trying quality %d%%
fi: yritetään laatua %d%%

en: unknown
fi: tuntematon

en: upgrade
fi: päivitä

en: upgrade album
fi: päivitä albumi

en: upgrade all albums
fi: päivitä kaikki albumit

en: view comments for this nested album
fi: näytä tämän sisäkkäisen albumin kommentit

en: view&nbsp;all&nbsp;comments
fi: näytä&nbsp;kaikki&nbsp;kommentit

en: view&nbsp;comments
fi: näytä&nbsp;kommentit

en: yes
fi: kyllä

en: you can't un-admin yourself
fi: et voi riistää itseltäsi pääkäyttäjän oikeuksia
