Gallery 1.4 - en to da translation catalogue (797 entries)

en: %d of %d
da: %d av %d

en: %d total
da: %d totalt

en: %s (%s), %s on %s
da: %s (%s), %s på %s

en: %s and %s in this album
da: %s og %s i dette album

en: %s and %s in this album on %s
da: %s og %s i dette album på %s

en: %s are hidden
da: %s er skjult

en: %s exists but is not a directory.  Please fix this.
da: %s eksisterer men er ikke et katalog. Gør noget ved det.

en: %s exists, but is not a directory!
da: %s eksisterer, men er ikke et katalog!

en: %s has detected the following directories: %s in your albums directory (%s).
da: %s har fundet følgende kataloger: %s i din albumkatalog (%s).

en: %s in this album
da: %s i dette album

en: %s in this album on %s
da: %s i dette album på %s

en: %s is hidden
da: %s er skjult

en: %s is not executable!
da: %s er ikke udførbar!

en: %s is not properly configured for use as a graphics package.  Make sure you entered a path to the %s binaries in step 2.
da: %s er ikke korrekt konfigureret til brug so grafikpakke. Kontroller at du indtastede en sti til %s programmet i trin 2.

en: %s is reserved and cannot be used.
da: %s er reserveret og kan ikke bruges.

en: %s this album so that the URL is not so generic!
da: %s dette album så URL'en ikke er så generisk!

en: %s with FTP access
da: %s med FTP-adgang

en: %s with shell access
da: %s med shell-adgang

en: %s without donation
da: %s uden donation

en: %s, %s on %s
da: %s, %s på %s

en: %s: %s exists, but is not writeable by the webserver user.  Try: %s or if that doesn't work: %s.  Also make sure that if you have an %s restriction then this tmp directory should be under the %s path
da: %s: %s eksisterer, men er ikke skrivbar for webserverbrugeren. Prøv: %s eller hvis det ikke virker: %s. Endvidere sørg for at hvis du har en %s restriktion så skal dette 'tmp' katalog være under %s stien

en: %s: <b>%s</b> must be a valid file (not a directory)!
da: %s: <b>%s</b> skal være en gyldig fil (ikke et katalog)!

en: %s: <b>%s</b> must be an absolute URL!
da: %s: <b>%s</b> skal være en absolut URL!

en: %s: <b>%s</b> must be an executable file!
da: %s: <b>%s</b> skal være en udførbar fil!

en: %s: <b>%s</b> must not be zero
da: %s: <b>%s</b> må ikke være nul

en: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> must be a positive number
da: %s: <b>&quot;%s&quot;</b> skal være et positivt heltal

en: %sClick here%s to hide the details
da: %sTryk her%s for at skjule detaljerne

en: (if the data is current, this will not appear to do anything)
da: (hvis data er aktuelt, vil dette ikke have en synlig effekt)

en: (this may take a while)
da: (dette kan tage en rum tid)

en: - Creating New Album Highlight
da: - Laver nyt forsidebillede

en: - file size %d kbytes
da: filstørrelse %d kbyte

en: /path/to/your/gallery
da: /sti/til/dit/galleri

en: 0 hits
da: 0 træffere

en: 0 items
da: 0 objekter

en: 0 pages
da: 0 sider

en: 0 times
da: 0 ganger

en: 1 photo in this album
da: 1 billede i dette album

en: 1. Select the number of files you want to upload:
da: 1. Angiv antallet af billeder, der skal overføres:

en: 2. Use the Browse button to find the photos on your computer
da: 2. Brug Gennemse-knappen for at finde billeder på din maskine

en: <b>Note:</b>  Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
da: <b>Obs:</b>  Dit %s katalog (%s) er ikke i din open_basedir-liste (angivet i php.ini) %s så vi kan ikke udføre alle vores grundlæggende undersøgelser af  filerne for at forsikre at de eksisterer og er udførbare.

en: <b>Note:</b> You can install the binaries from the Gallery site even if you don't have root access on your box!  If you can't get it working, try leaving the NetPBM path blank and using ImageMagick intead.
da: <b>Obs:</b> Du kan installere filene fra Gallery's sider selv om du ikke har root-adgang på din maskine!  Hvis du kan få det til at virke, så prøv at lade stien til NetPBM være tom og brug ImageMagick i stedet.

en: <b>Note:</b> Your %s directory (%s) is not in your open_basedir list (specified in php.ini) %s so we can't perform all of our basic checks on the files to make sure that they exist and they're executable.
da: <b>Obs: </b> Dit %s katalog (%s) er ikke i din open_basedir-liste (angivet i php.ini) %s så vi kan ikke udføre vores grundlæggende tjek af filene for at sikre  at de eksisterer og  er kørbare.

en: <b>Note:</b> Your webserver is configured with the %s restriction.   This may make it difficult for Gallery to detect and verify your binaries, even if you've already successfully used the Config Wizard in the past.  Don't worry too much if this page gives warnings; your settings will still be saved properly.
da: <b>Obs:</b> Din webserver er konfigureret med restriktioner for %s. Dette kan gøre det vanskelig for Gallery at detektere dine filer, selv om du allerede har kørt konfigurationshjælperen med suksess. Du behøver ikke at bekymre dig om at denne side giver adbarsler; dine valg vil blive gemt.

en: <b>Note</b>:  They also have binaries available for assorted operating systems.  If you can't get it working, try leaving the ImageMagick path blank and using NetPBM instead.
da: <b>Obs</b>:  De har også programfiler for andre operativsystemer.  Hvis du ikke får det til å virke, så prøv at lade stien til ImageMagick være tom  og brug NetPBM i stedet.

en: <b>Note</b>: In some rare circumstances, Gallery thinks that <b>safe mode</b> is on, when it's really off.  You can see for yourself by looking in the <i>Local</i> column of the safe_mode row in the %sPHP Info%s page.  If it says 'Off' or '0' or 'undefined' then it's possible that Gallery made a mistake and you can continue.  If not, then you must resolve this problem before you can use Gallery.
da: <b>Bemærk</b>: I sjældne tilfælde tror Gallery at <b>safe mode</b> er slået til når den i virkeligheden er slået fra. Det kan du kontrollere ved at se i  <i>Local</i> kolonnen i safe_mode rækken på %sPHP Info%s siden. Hvis der står 'Fra' eller '0' eller 'udefineret' så tager Gallery muligvis fejl og du kan fortsætte. Hvis ikke, så må du løse problemet før du kan fortsætte

en: <b>Safe Mode</b> is enabled on this server.  You must disable it before you can use Gallery.  Refer to the FAQ, the forums, and the help page on the %sGallery website%s and the %sPHP website%s for assistance.
da: <b>Sikker Tilstand</b> er slået til denne serveren.  Den skal slås fra før du kan køre Gallery.  Undersøg FAQ'en, forumet, og hjælpesiden på %sGallery's hjemmeside%s og hjemmesiden til %sPHP%s for assistance.

en: <i>Note:</i> this feature is still experimental!
da: <i>Obs:</i> denne funktion er stadig eksperimentel!

en: A Java application that runs on Mac, Windows and Unix
da: En Java-applikation som kører på Mac, Windows og Unix

en: A list of URLs that contain mirrors of your albums directory.  Specify one URL per line with the ones that are more reliable towards the top.  Eg.%s.
da: En liste af URL'er som er spejle af dit albumskatalog. Angiv een URL per linie med de mest pålidelige øverst.

en: A user with the username of %s already exists
da: En bruger med brugernavn %s eksisterer allerede

en: Add Comment
da: Ny kommentar

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add Photo
da: Tilføj billede

en: Add Photos
da: Tilføj billeder

en: Add new items at beginning of album
da: Tilføj nye objekter i starten af albums

en: Add to beginning
da: Tilføj i starten

en: Adding %s
da: Tilføjer %s

en: Additional EXIF Data
da: Ekstra EXIF data

en: Admin password
da: Administrator-adgangskode

en: Advanced
da: Avanceret

en: Album Defaults
da: Standard for album

en: Album Permissions
da: Albumrettigheder

en: Album Properties
da: Albumegenskaber

en: Album Summary
da: Albumopsummering

en: Album Title
da: Titel på Album

en: Album directory
da: Albumkatalog

en: Album up to date.
da: Album opdateret.

en: Albums
da: Album

en: Albums containing %s
da: Album som indeholder %s

en: Albums per page
da: Albums per side

en: All %d ImageMagick binaries located
da: Alle %d ImageMagick programmer indlæst

en: All %d NetPBM binaries located
da: Alle %d NetPBM programmer indlæst

en: All %d languages found
da: Alle %d sprog fundet

en: All albums are up to date.
da: Alle albums er ajourført

en: All gallery locales are available on this host
da: Alle gallery regionaldata er tilgængelige på denne maskine

en: Allow item owners to delete their images
da: Tillad ejere af objekter at slette deres billeder

en: Allow item owners to modify their images
da: Tillad ejere af objekter at ændre deres billeder

en: Allow photo owners to delete their own photos?
da: Tillad billedejere at slette sine egne billeder?

en: Allow photo owners to edit and rotate/flip their own photos?
da: Tillad ejere af billeder at rette og rotere/vende deres egne billeder?

en: Allow public commenting for photos in this album?
da: Tillad alle at kommentere billeder i dette album?

en: Allow the Gallery <b>.htaccess</b> file to set application specific configuration options for the Gallery application.  This is controlled by the webserver owner so it's not always possible for you to change it.  The main drawbacks to not having this are that you may not be able to upload files > 2MB (eg, big ZIP files) and you may not be able to use mod_rewrite (see below).
da: Tillader Gallerys <b>.htaccess</b> fil at sætte applikationspecifikke konfigurationsvalg. Dette styres af ejeres af webserveren så det er ikke altid muligt for dig at ændre det. Den største ulempe ved ikke at have dette er at det kan være at du ikke kan overføre filer > 2MB (fx store ZIP filer) og du kan måske bruge mod_rewrite (se nedenfor)

en: Allow the public to add comments to your photos?
da: Tillad alle at filføje kommentarer til dine billeder?

en: Allow visitors to print photos directly from the album.  If you choose shutterfly, Gallery will charge an extra 2 cents (US) for every photo printed (a 4x6 print normally costs 49 cents US) and 1.8 cents of that will get donated back to the Gallery project.  This is one great way for you to help support this free software.
da: Tillad besøgende at udskrive billeder direkte fra albumet. Hvis du vælger shutterfly, vil Gallery opkræve 2 cents (US) mere for hvert billede (et 4x6 foto koster normalt 49 cents US) og 1.8 cents af disse vil blive doneret til Gallery projektet. Det er alletiders måde at hjælpe med at støtte fri software.

en: Alternatively, you can use one of these desktop agents to drag and drop photos from your desktop
da: Eller du kan bruge en af følgende skrivebordsagenter til at trække og slippe billeder fra dit skrivebord

en: An account called %s has been created for you with the password you specified.
da: Der er lavet en konto kaldet %s til dig med den adgangskode, du angav

en: And then start the %sConfiguration Wizard%s.
da: Start så %skonfigurationshjælperen%s.

en: Anonymous User
da: Anonym bruger

en: Apache is not obeying your .htaccess file.  Try entering the following into your web server's httpd.conf file:
da: Apache bruger ikke din .htaccess fil. Prøv at indføje følgende i din webservers httpd.conf fil:

en: Apply
da: Anvend

en: Apply to nested Albums
da: Anvend på indlejrede albums

en: Apply values to nested Albums (except Album Title and Summary).
da: Anvend valg på indlejrede albums (undtagen titel og opsummering).

en: Ascending
da: Stigende

en: Attention Gallery Administrator!
da: Galleriadministrator!

en: Auto fit-to-window for<br>images without a resized copy
da: Automatisk tilpasning til vinduesstørrelsen for<br>billeder uden kopi med ændret størrelse

en: Auto-Resize
da: Ændr størrelse automatisk

en: Auto-Resize file size kilobytes (0 or blank for no size restriction)
da: Filstørrelse i kilobytes for automatisk ændring af billedstørrelse  (0 eller tom for uden restriktioner)

en: Auto-rotate images
da: Rotér billeder automatisk

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Border color
da: Farve på kantlinje

en: Border width
da: Bredde på kantlinje

en: Borders
da: Kantlinjer

en: By Caption
da: Efter billedtekst

en: By Filename
da: Efter filnavn

en: By Number of Clicks
da: Efter antal klik

en: By Number of Comments
da: Efter antal kommentarer

en: By Picture-Taken Date
da: Efter billed taget dato

en: By Upload Date
da: Efter dato for overførsel til galleri

en: Cache EXIF data
da: cache EXIF-data

en: Can't find %s!
da: Kan ikke finde %s!

en: Can't read %s.
da: Kan ikke læse %s.

en: Can't write to %s.
da: Kan ikke skrive til %s.

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cannot verify this path (it's not in your open_basedir list)
da: Kan ikke kontrollere denne sti (den er ikke i din open_basedir liste)

en: Caption
da: Billedtekst

en: Captionator
da: Tekstforfatter

en: Capture Date
da: billed taget dato

en: Change Owner
da: Skift ejer

en: Change User Preferences
da: ændr brugervalg

en: Changed:
da: Ændret:

en: Changing permissions for %s
da: Ændrer rettigheder for %s

en: Check All
da: Afkryds alle

en: Check to see how old version %s of %s is.
da: Undersøger hvor gammel version %s af %s er.

en: Check to see if %smagic quotes%s are enabled on your PHP server.  If they're on, you may notice strange behaviour if you put ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) characters in titles or captions in the gallery.
da: Kontroller om %smagic quotes%ser slået til på din PHP server. Hvis de er, så kan du opleve mærkelige ting hvis du kommer ' (single-quote), &quot; (double quote) or &#92; (backslash) tegn i titler eller billedtekster i galleriet

en: Check to see if ImageMagick is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have ImageMagick <b>or</b> NetPBM installed.
da: Undersøg om ImageMagick er installeret så Gallery kan behandle billeder (roterer, ændre størrelsen, lave ikoner osv). Du er nødt til at have ImageMagick <b>eller</b> NetPBM installeret.

en: Check to see if NetPBM is installed so that Gallery can manipulate images (rotate, resize, make thumbnails, etc).  You need to have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installed.
da: Undersøg om NetPBM er installeret så Gallery kan behandle billeder (roterer, ændre størrelsen, lave ikoner osv). Du er nødt til at have NetPBM <b>or</b> ImageMagick installeret

en: Check to see if PHP is compiled with gettext for fast translations.
da: Check om PHP er oversat med gettext til hurtige oversættelser.

en: Check to see if PHP is running in <b>Safe Mode</b>.  Safe mode is a PHP security feature commonly used in shared environments.  Gallery cannot run when safe mode is enabled because it imposes too many restrictions.
da: Undersøg om PHP kører i <b>Sikker Tilstand</b>.  Sikker tilstand er en sikkerhedsfunktion i PHP ofte brugt i delte miljøer.  Gallery kan ikke køre i sikker tilstand fordi det indebæærer for mange restriktioner.

en: Check to see if jhead is installed so that Gallery can examine EXIF headers embedded in images created with most digital cameras.
da: Check at jhead er installeret så Gallery kan undersøge EXIF headers i billeder taget med de fleste digitalkameraer

en: Check to see if jpegtran is installed so that Gallery can perform lossless rotations (only works on JPEG images)
da: Check at jpegtran er installeret så Gallery kan rotere billeder uden tab af information (virker kun med JPEG billeder)

en: Check to see if you are running PHP 4.  Note that some versions of PHP have bugs that cause Gallery to fail.  PHP4.0.0 uses a different file upload protocol, versions 4.0.3 and 4.0.3pl1 have a bug in the unserialization code that cause Gallery to be unable to read its own database.  Upgrade to at least PHP 4.0.4pl1 if you can.
da: Undersøg om du kører PHP 4.  Bemærk at enkelte versioner av PHP har fejl som kan betyde at Gallery ikke kører korrekt.  PHP4.0.0 bruger en anden filoverførselsprotokoll, version 4.0.3 og 4.0.3pl1 har en fejl i koden som gør at Gallery ikke er i stand til at læse sin egen database.  Opgrader til mindst PHP 4.0.4pl1 hvis du kan.

en: Check to see if you are running PHP 4.1 or greater.  If you want to run the multi-language version of gallery, you need php 4.1.  Upgrade to at least PHP 4.1 if you can.
da: Undersøg  om du kører PHP 4.1 eller højere.  Hvis du vil køre versionen af Gallery med flere sprog skal du have PHP 4.1.  Opgrader til minimum PHP 4.1 hvis du kan.

en: Check to see if your webserver is compiled with <b>mod_rewrite</b>.  Mod_rewrite allows the Gallery to use shorter URLs that are easier to read and look nicer when you mail them to your web-challenged relatives.  It's not an essential feature.
da: Undersøger om din netlæser er oversat med <b>mod_rewrite</b>. Mod_rewrite tillader Gallery at bruge kortere URL'er som er nemmere at læse og ser pænere ud når du sender dem til dine internetuvante familie. Det er ikke en væsentligt egenskab.

en: Check to see what languages are available
da: Undersøg hvilke sprog, der er

en: Checking %s
da: Undersøger %s

en: Choose which part of the image will compose your thumbnail:
da: Vælg hvilken del af billedet, der skal udgøre dit ikon:

en: Clear All
da: Rens alle

en: Click &quot;ok&quot; again.
da: Klik &quot;ok&quot; igen.

en: Click &quot;ok&quot;.
da: Klik &quot;ok&quot;.

en: Click counts
da: kliktæller

en: Click the <b>Browse</b> button to locate a photo to upload.
da: Tryk på <b>gennemse</b> for at angive et billede, der skal overføres

en: Click this link and then follow the instructions to log into your Gallery, select an album and publish the image.
da: Klik på denne henvisning og følg instruktionerne for at logge ind på Gallery, vælg et album og publicer billedet.

en: Clicking %s should reset the page view number back to 1.
da: At trykke %s skulle tilbageføre 'se side' tallet til 1.

en: Clockwise
da: Med uret

en: Close
da: Luk

en: Columns
da: Kolonner

en: Comments
da: Kommentarer

en: Comments available for this item.
da: Kommentarer for dette objekt.

en: Comments for this Album
da: Kommentarer til dette album

en: Configure Custom Fields
da: Konfigurer selvvalgt felt

en: Configure Gallery
da: Konfigurer Gallery

en: Confirm that the settings you entered came through correctly.  If you find this page confusing, you can probably safely ignore it  (unless you see stuff in red which indicates an error)
da: Bekræft at de angive indstillinger er rigtige. Hvis du synes at denne side er forvirrende, kan du formodentlig ignorere det (medmindre du ser noget rødt, hvilket indikerer en fejl)

en: Contains:
da: Indeholder:

en: Could not acquire lock (%s)!
da: Kunne ikke tage lås (%s)!

en: Could not find %s.  Check your NetPBM directory to see which PNG->JPEG converter you have (or just try using %s instead).  Please check your configuration (or use ImageMagick).
da: Kunne ikke finde %s. Undersøg dit NetPBM katalog for at se hvilke PNG->JPEG omdanne, du har (eller prøv at bruge %s i stedet), Undersøg din konfiguration (eller brug ImageMagick)

en: Could not locate jhead
da: Kunne ikke finde jhead

en: Could not locate jpegtran
da: Kunne ikke finne jpegtran

en: Could not open lock file (%s)!
da: Kunne ikke åbne låsfil (%s)!

en: Could not open url: %s
da: Kunne ikke åbne URL: %s

en: Counter-Clockwise
da: Mod uret

en: Create
da: Opret

en: Create New Album
da: Opret nyt album

en: Create User
da: Opret bruger

en: Create a new user here.
da: Opret ny bruger her.

en: Creating Thumbnail
da: Opretter ikon

en: Current Location is %s
da: Aktuelt placering er %s

en: Custom Fields
da: Selvvalgte felter

en: Custom Thumbnail
da: Selvvalgt ikon

en: Custom fields that are available to describe each image.  They should be separated by commas.  Eg. <i>Description, Location, Film Type</i>
da: Selvvalgt felter, tilgængelige til beskrivelse af hvert billede. De skal kommasepareres. Fx Eg. <i>Beskrivelse, Sted, Filmtype</i>

en: Dates in these languages may not be formatted properly, because the corresponding locales are missing:
da: Datoer i disse sprog bliver muligvis ikke vist i det rigtige format fordi det tilsvarende regionaldata mangler.

en: Day
da: Dag

en: Default Columns
da: Standard kolonner

en: Default Font
da: Standard skrifttype

en: Default Rows
da: Standard antal rækker

en: Default color of image borders. You can learn about %scolors%s here.
da: Standard farve på billedrammer. Du kan lære mere om %sfarver%s her.

en: Default font face.  Eg. <i>arial</i> or <i>trebuchet</i>
da: Standard skrifttype. F.eks. <i>arial</i> eller <i>trebuchet</i>

en: Default width of image borders
da: Standard bredde på billedrammer

en: Delay:
da: Pause:

en: Delete
da: Slet

en: Delete Album
da: Slet album

en: Delete Photo
da: Slet billede

en: Delete User
da: Slet bruger

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Directory %s does not exist.  Please create it.
da: Kataloget %s eksisterer ikke.  Lav det.

en: Dismiss
da: Færdig

en: Display EXIF data?
da: Vis EXIF-data?

en: Display click counter for this album?
da: Vis kliktæller for dette album?

en: Display click counts within Albums?
da: Vise kliktællere inde i albumene?

en: Display owners name with caption
da: Vis ejerens navn ved billedtekst

en: Display search engine on main Gallery page?
da: Vise søgemaskine på galleriets hovedside?

en: Display the name of photo owners with the caption?
da: Vis navne på ejeren af billedet i billedteksten

en: Display the top level Gallery link within the album?  If you turn this feature off, the user will not be able to navigate out of the album.  This is only useful when you want to embed an album within a website and not allow users to (easily) view the other albums in the gallery
da: Vis henvisning for det øverste Gallery i hvert album. Hvis du slår denne egenskab fra, vil brugere ikke kunne navigere ud af albumet. Det kan bruges når du ønsker at indlejre et album i en webside og ikke tillade at brugere (nemt) kan se andre albums i galleriet.

en: Do you really want to delete this Album?
da: Vil du virkelig slette dette album?

en: Do you really want to delete this album?
da: Vil du virkelig slette dette album?

en: Do you really want to delete this photo?
da: Vil du virkelig slette dette billede?

en: Do you really want to delete user
da: Vil du virkelig slette bruger

en: Do you want this photo to be the one that shows up on the gallery page, representing this album?
da: Skal dette billedet vises i galleriet, som repræsentant for dette album?

en: Don't forget to run %s to make your Gallery secure!
da: Glem ikke at udføre %s for at sikre Gallery

en: Done
da: Udført

en: Download the %sXP Configuration File%s
da: Hent %sXP's konfigurationsfil%s

en: Edit
da: Rediger

en: Edit %s
da: Rediger %s

en: Edit Config
da: Rediger konfiguration

en: Edit Description
da: Rediger beskrivelse

en: Edit Text
da: Rediger tekst

en: Edit Thumbnail
da: Ret i ikon

en: Edit Title
da: Rediger titel

en: Edit the %s and click %s when you're done
da: Rediger %s og tryk %s når du er færdig

en: Either <b>mod_rewrite</b> is not installed or your <b>.htaccess</b> file is not enabled (see above).  Either way, we'll have to use longer URLs in the Gallery.  If you want to turn it on I'd suggest that you make sure that your <b>.htaccess</b> file works and then if it still doesn't work you may need to reconfigure and rebuild Apache with this flag:
da: Enten er <b>mod_rewrite</b> ikke installeret eller din <b>.htaccess</b> fil er ikke slået til (Se ovenfor). Uanset hvorfor, bliver vi nødt til at bruge længere URL'er i Gallery. Hvis du gerne vil slå det til, foreslår jeg at du sikrer dig at din <b>.htaccess</b> fil virker og hvis det så stadig ikke virker, kan du blive nødt til at rekonfigurere og genoversætte Apache med dette flag.

en: Email Address
da: E-post-adresse

en: Empty
da: Tom

en: Enter New Album Title
da: Indtast ny titel på album

en: Enter the Gallery
da: Gå ind i Gallery

en: Enter your comment for this picture in the text box below.
da: Skriv din kommentar til dette billede i feltet nedenunder.

en: Error
da: Fejl

en: Error messages:
da: Fejlmeldinger:

en: Error! %s
da: Fejl! %s

en: Error:
da: Fejl:

en: Error: %s!
da: Fejl: %s!

en: Even if this user is recreated, those permissions are gone.
da: Selv om brugeren bliver genoprettet, er disse rettigheder væk.

en: Exit
da: Afslut

en: Expected status: %s, but actually received status %s.
da: Ventet status: %s, men modtagen status var %s.

en: Fetching Urls...
da: Henter URL...

en: Field
da: Felt

en: File
da: Fil

en: File %s does not exist.
da: Filen %s eksisterer ikke.

en: File Upload Date
da: dato for filoverførsel

en: File upload in progress!
da: Overførsel i gang!

en: First
da: Første

en: First Page
da: Første side

en: First Photo
da: Første billede

en: First, put Gallery in configuration mode:
da: Sæt først Gallery i konfigurationstilstand:

en: Fit-to-window
da: tilpas til vindue

en: Flip
da: Vend

en: Font
da: Skrifttype

en: For other errors, please refer to the list of possible responses in %s to get more information.
da: For andre fejl, undersøg listen over mulige svar i %s for mere information.

en: Found %d images
da: Fandt %d billeder

en: From Album
da: Fra album

en: From:
da: Fra:

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Gallery Configuration
da: Gallery Konfiguration

en: Gallery Configuration Error
da: Konfigurationsfejl i Gallery

en: Gallery Diagnostics
da: Gallery fejlfinding

en: Gallery Diagnostics Page
da: Gallery fejlfindingsside

en: Gallery Link
da: Gallery link

en: Gallery Settings
da: Gallery opsætning

en: Gallery Setup: Step 1
da: Gallery Opsætning: Trin 1

en: Gallery Setup: Step 2
da: Gallery Setup: Trin 2

en: Gallery Setup: Step 3
da: Gallery Setup: Trin 3

en: Gallery Setup: Step 4
da: Gallery opsætning: Trin 4

en: Gallery Title
da: Galleriets titel

en: Gallery has not been configured!
da: Gallery er ikke konfigureret!

en: Gallery has three multi language modes.  These affect the language that a user will see when visiting the site
da: Gallery har tre flersprogstilstande. Disse afgør, hvilket sprog en bruger vil se når galleriet besøges.

en: Gallery in Configuration Mode
da: Gallery i konfigurationstilstand

en: Gallery is displayed in the language the browser sends
da: Gallery vises i det sprog, den får fra netlæseren

en: Gallery is misconfigured
da: Gallery er fejlkonfigureret

en: Gallery is not configured correctly.  There could be a variety of reasons for this.  The easiest way to fix this problem is to re-run the configuration wizard.
da: Gallery er ikke konfigureret korrekt.  Det kan der være flere grunde til.  Den enkleste måde at rette dette på er at køre konfigurationshjælperen igen.

en: Gallery is only displayed in one language
da: Gallery vises kun i et sprog

en: Gallery must be configured before you can use it.  First, you must put it into configuration mode.  Here's how.
da: Gallery skal være konfigureret før du kan bruge det.  Sæt først Gallery i konfigurationstilstand.  Her er hvordan.

en: Gallery needs Reconfiguration
da: Gallery skal rekonfigureres

en: Gallery prefers ImageMagick version 5.4.8 and up.  You can compile and install the entire ImageMagick package from %s.
da: Gallery foretrekker ImageMagick version 5.4.8 og over.  Du kan kompilere og installere hele pakken til ImageMagick fra %s.

en: Gallery prefers NetPBM version 9.9 and up.  You can install just the binaries Gallery needs from %sGallery on SourceForge%s.  Or, you can compile and install the entire NetPBM package from %sNetPBM on SourceForge%s.
da: Gallery foretrækker NetPBM 9.9 og højere.  Du kan nøjes med at installere  de filer Gallery behøver fra %sGallery på SourceForge%s.  Eller du kan kompilere og installere hele NetPBM-pakken fra %sNetPBM på SourceForge%s.

en: Gallery requires that your PHP installation is configured with proper session support.
da: Gallery kræver at din PHP installation er konfigureret med rigtig sessionsunderstøttelse.

en: Gallery uses a locking system called flock() for added protection against data corruption.  This is not supported on all platforms.  If you're seeing errors like <i>Could not acquire lock</i> then set this value to <i>no</i>
da: Gallery bruger et låsningssystem, der hedder flock() for ekstra beskyttelse mod ødelagt data. Dette understøttes ikke på alle platforme. Hvis du får fejl som  <i>Could not acquire lock</i> så sæt denne indstilling til <i>nej</i>

en: Gallery will not work properly until PHP's session management is configured properly.
da: Gallery vil ikke virke ordentlig før PHP's sessionshåndtering er korrekt konfigureret

en: Gallery won't run if it is not in secure mode
da: Gallery kan ikke starte før den er i sikret tilstand

en: Gallery: Configuration Mode
da: Gallery: Konfigurationstilstand

en: Generated by %s v%s
da: Genereret af %s v%s

en: Go
da: Kør

en: Graphics suite to use?
da: Hvilken Grafikpakke du vil bruge?

en: Having problems?  Try the %s and %s.
da: Problemer?  Prøv %s og %s.

en: Here you can customize the default values for new albums that you create.  Note that these are not <b>master switches</b> (ie, if you turn a setting on here, you can still turn it off in a given album).  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
da: Her kan tilpasse standardværdierne for nye albums, du laver. Bemærk at disse ikke er <b>hovedvalg</b> (dvs, hvis du vælger en indstilling her, kan du stadig slå den fra i de enkelte albums). Hvis dette er den første gang du tilpasser Gallery vil du bemærke at vi har prøvet at sætte rimelige standardværdier for dig. Alligevel vil du sikkert være nødt til at lave mindre ændringer. Hvis du har tilpasset Gallery før, vil du bemærke at denne side allerede indeholder din aktuelle konfigureringsinformation, så du skal sikkert ikke ændre meget.

en: Hey!
da: Hej!

en: Hey! Add some photos.
da: Hov! Tilføj nogle billeder.

en: Hide
da: Skjul

en: Highlight
da: Forsidebillede

en: Highlight Photo
da: Forsidebillede

en: Highlight size
da: Størrelse på forsidebillede

en: Horizontal
da: Horisontalt

en: Hours
da: Timer

en: How do you want to manipulate this photo?
da: Hvad vil du gøre ved dette billedet?

en: How many albums should be displayed per Gallery page?
da: Hvor mange albums skal vises per galleriside?

en: I can read your .htaccess file
da: Jeg kan læse din .htaccess fil

en: I can't find ImageMagick at the location you provided.
da: Kan ikke finne ImageMagick på stedet du angav.

en: I can't find ImageMagick.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to ImageMagick by hand on the following page.  If it's not installed, you must install it.
da: Jeg kan ikke finde ImageMagick. Hvis den er installeret og ikke er i webserverbrugerens sti, er det OK--Du kan angive stien til ImageMagick i hånden på næste side. Hvis den ikke er installeret, er du nødt til at installere den.

en: I can't find NetPBM at the location you provided.
da: Jeg kan ikke finne NetPBM på stedet du angav.

en: I can't find NetPBM.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK --  you can specify the path to NetPBM by hand on the following page.  If it's not installed, you have two choices:
da: Jeg kan ikke finde NetPBM. Hvis den er installeret og ikke er i webserverbrugerens sti så er det OK--Du kan angive stien til NetPBM i hånden på næste side. Hvis den ikke er installeret, har du to muligheder:

en: I can't find jhead.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jhead by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jhead is a public domain EXIF parser.  Source, linux binaries, and windows binaries can be found at %sthe jhead homepage%s.
da: Jeg kan ikke finde jhead. Hvis den er installeret og ikke i webserverbrugerens sti, er det OK. Hvis den ikke er installeret, kan du installere den selv. jhead er en public domain EXIF fortolker.

en: I can't find jpegtran.  If it's installed and not in the path of the webserver user that's OK -- you can specify the path to jpegtran by hand on the following page.  If it's not installed, you can install it yourself.  jpegtran is a freely distributable tool distributed by the Independent JPEG Group as part of libjpeg.  Source may be found at %sthe IJG homepage%s.  Binaries may be found at %sthe JPEG club website%s or in the libjpeg package of Linux distributions.
da: Jeg kan ikke finde jpegtran. Hvis den er installeret og ikke er i webserverbrugerens sti, er det OK--Du kan angive stien til jpegtran i hånden på næste side. Hvis den ikke er installeret, er du nødt til at installere den.

en: I've found part of NetPBM, but some critical components are missing (see below).  Perhaps your version of NetPBM is out of date?
da: Jeg har fundet dele af NetPBM, men der mangler nogle kritiske komponenter (se nedenfor).  Måske er din version af NetPBM forældet?

en: If NetPBM is installed and Gallery isn't finding it automatically that's OK -- that just means you'll have to specify the path to NetPBM by hand on the following page
da: Hvis NetPBM er installeret og Gallery ikke finder den automatisk er det OK--Det betyder bare at du bliver nødt til at angive stien til NetPBM i hånden på næste side

en: If both the attempts above failed, you should ask your ISP what operating system you are using.
da: Hvis begge forsøgene mislykkes bør du spørge din ISP om hvilket operativsystem du bruger.

en: If it asks you for confirmation about changing the file type, answer &quot;yes&quot;.
da: Hvis du bliver bedt om bekræftelse på ændring af filtype, så vælg &quot;ja&quot;.

en: If sessions are configured properly in your PHP installation, then you should see a session id below.
da: Hvis sessioner er konfigureret korrekt i din PHP installation, så skulle du se sessions-ID nedenunder.

en: If that is not right (or if it is blank), re-run the configuration wizard and enter a location for %s.
da: Hvis det ikke er korrekt (eller hvis det er tomt), kør konfigurationshjælperen igen og indtast placeringen af %s.

en: If this <b>does not</b> work, then you most likely have a configuration issue with your PHP installation.
da: Hvis dette <b>ikke</b> virker, så er der formodentlig et PHP konfigureringsproblem.

en: If you delete this user, any such permissions go away.
da: Hvis du sletter denne brugere, kan sådanne rettigheder forsvinde.

en: If you experience problems, you should seek help on the %s Gallery Help Page%s
da: Hvis du får problemer burde du søge hjælp på %s Gallery's hjælpeside%s

en: If you see an error above complaining about reading or writing to %s then this is likely a permission/configuration issue on your system.  If it mentions %s then it's because your system is configured with %s enabled.
da: Hvis du ser en fejl over som klager over skriving eller læsing til %s er dette sandsynligvis et tilladelses/konfigureringsproblem på dit system.  Hvis den nævner %s er det fordi dit system er konfigureret med %s aktiveret.

en: If you see errors, you should %sclick here%s to see more details
da: Hvis du ser fejl, %stryk her%s for at se flere detaljer

en: If you turn this option on, you'll see a complete list of all sub-albums when you're browsing the top level of your Gallery.  This will make navigating to a specific sub album much easier (although it can severely clutter the appearance of the top Gallery page).  Set to <b>no</b> by default.
da: Hvis du vælger denne indstilling, vil du se en komplet liste at alle underkataloger når du gennemser det øverste niveau i dit galleri. Det gør det meget nemmere at gå til et bestemt underalbum (selvom den øverste Gallery side kan blive meget rodet). Sat til <b>nej</b> per default

en: If you want to change your password, you must provide your old password and then enter the new one twice.
da: Hvis du vil ændre din adgangskode, skal indtaste din gamle adgangskode og så den nye to gange

en: If you've finished your configuration but you're still seeing this page, that's because for safety's sake we don't let you run Gallery in an insecure mode.
da: Hvis du er færdig med din konfigurering men stadig ser denne side, er det fordi vi for en sikkerheds skyld ikke lade dig køre Gallery i usikker tilstand.

en: Image Size
da: billedstørrelse

en: In a shell do this
da: Gør følgende i en kommandofortolker

en: In this step you'll customize various settings for Gallery.  If this is the first time you've customized Gallery, you'll notice that we've tried to pick reasonable defaults for you.  Even so, you'll probably have to make at least some minor changes.  If you've already configured Gallery before, then you'll notice that this page already has your current config information in it so you probably won't need to do much.
da: I dette trin vil du tilpasse forskelleing indstillinger i Gallery. Hvis detter første gang du tilpasser Gallery, vil du bemærke at vi har prøvet at sætte rimelige standardværdier for dig. Alligevel vil du sikkert være nødt til at lave mindre ændringer. Hvis du har tilpasset Gallery før, vil du bemærk at denne side allerede indeholder din aktuelle konfigureringsinformation, så du skal sikkert ikke ændre meget.

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: Invalid image
da: Ugyldig billede

en: Invalid user
da: Ugyldig bruger

en: Invalid username or password
da: Ugyldigt brugernavn eller adgangskode

en: Invert Selection
da: Vend valg om

en: It seems that you did not configure your GALLERY. Please run and finish the configuration wizard.
da: Det virker som om du ikke har konfigureret GALLERY. Kør og afslut konfigurationshjælperen.

en: It will ask you if you want to import these values into your registry.
da: Du vil blive spurgt, om du vil importere disse værdier til registeret.

en: It will save your data so you won't have to enter it all again!
da: Det vil gemme dine data så du ikke behøver at taste dem ind igen!

en: It will tell you that the files were imported successfully.
da: Du vil blive fortalt at filerne blev successfuldt importeret .

en: It's a good place to look to examine all the various PHP configuration settings, and to find out on what kind of system you're running (sometimes it's difficult to tell when you're on an ISP's machine)
da: Dette er et godt sted at kigge for at undersøge alle de forskellige PHP konfigurationsvalg og finde ud af hvad slags system du kører på (Det kan være svært at finde ud af hvis Gallery kører på din ISP's server)

en: It's relatively easy to configure.
da: Det er ret let at konfigurere.

en: Item Capture Date
da: Objektets optagedato

en: JPEG Quality
da: JPEG-Kvalitet

en: KEYWORDS
da: SØGEORD

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Last
da: Sidste

en: Last Page
da: Sidste side

en: Last Photo
da: Sidste billede

en: Last changed on %s.
da: Sidst ændret %s.

en: Let us see if we can figure out what operating system you are using.
da: Lad os se, om vi kan finde ud af, hvilket operativsystem, du bruger.

en: Link Color
da: henvisningsfarve

en: Loading configuration files.  If you see an error here, it is probably because you have not successfully run the config wizard.
da: Henter konfigurationsfiler.  Hvis du ser en fejl her, er det måske fordi du ikke har kørt konfigurationshjælperen med succsess.

en: Locale Selection required
da: Regionaldata skal vælges

en: Locale problems
da: Locale problemer

en: Logging in gives you greater permission to view, create, modify and delete albums.
da: At logge ind giver dig større muligheder for at se, oprette, ændre og slette albums.

en: Login
da: Log ind

en: Login Incorrect
da: Indlogning ikke korrekt

en: Login to %s
da: Log ind på %s

en: Look for keywords like %s, %s, %s etc. in the output above.
da: Se efter nøgleord som %s, %s, %s osv. i teksten oven over.

en: Loop
da: Sløjfe

en: Magic quotes are on.  Your webserver owner can turn them off by putting %s in your php.ini file
da: Magic quotes er slået til. Ejeren af din webserver kan slå dem fra bed at tilføje %s til din php.init fil

en: Make sure that the values above make sense to you.
da: Sørg for, at du forstår ovenstående værdier.

en: Manage Users
da: Håndter brugere

en: Matching Comments
da: Tilhørende kommentarer

en: Maximum side length in pixels
da: Maksimum sidebredde i billedpunkter

en: Minutes
da: Minutter

en: Missing value
da: værdi mangler

en: Modify
da: Ændre

en: Modify User
da: Ændr bruger

en: Month
da: Måned

en: Move
da: Flyt

en: Move Album
da: Flyt album

en: Move Photo
da: Flyt billede

en: Move a range of photos to a new album:
da: Flyt en samling billeder til et nyt album:

en: Move it!
da: Flyt det!

en: Move the album to a new album:
da: Flyt albumet til et nyt album:

en: Move this album within the album:
da: Flyt dette album ind i albumet:

en: Move this photo within the album:
da: Flyt dette billedet ind i albumet:

en: Move to Album!
da: Flyt til album!

en: Movie
da: Film

en: Moving photo #
da: Flytter billede #

en: Multi language mode
da: Multisprogstilstand

en: NEW TOP LEVEL ALBUM
da: NYT TOPNIVEAU ALBUM

en: NO PHOTOS!
da: INGEN BILLEDER!

en: Name and comment are both required to save a new comment!
da: Både Navn og Kommentar kræves for at gemme en ny kommentar!

en: Name or email:
da: Navn eller e-post:

en: Need help?  Look in the  %s%s FAQ%s
da: Har du brug for hjælp?  Se i  %s%s FAQ%s

en: Nest within another Album:
da: Placer inden i et andet album:

en: Nested albums in this range will be ignored
da: Underalbums i dette interval vil blive ignoreret

en: NetPBM not being used in this installation
da: NetPBM bruges ikke i denne installation

en: New Album
da: Nyt album

en: New Password
da: Ny adgangskode

en: New Password (again)
da: Ny adgangskode (igen)

en: New images added to beginning rather than end of albums
da: Nye billeder tilføjet i starten og ikke i enden af albumet.

en: Next Page
da: næste side

en: Next Photo
da: Næste billede

en: No
da: Nej

en: No Album Matches
da: Ingen album opfylder dette

en: No Caption
da: Ingen billedtekst

en: No Photo Matches
da: Ingen billeder passede

en: No album specified!
da: Intet album angivet!

en: No albums
da: Ingen albums

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: No file specified
da: ingen fil valgt

en: No highlight
da: Intet forsidebillede

en: No images uploaded!
da: Ingen billeder overført!

en: No languages found.
da: Intet sprog fundet

en: No thumbnail
da: Intet ikon

en: Nobody
da: Ingen

en: None of your photos will be harmed in any way by this process.
da: Ingen af dine billeder vil tage skade ved dette.

en: Not Logged In!
da: Ikke logget ind!

en: Not closing this window because debug mode is on
da: Lukker ikke dette vindue fordi jeg er i debug tilstand

en: Note
da: Obs

en: Note:
da: Obs:

en: Note:  This album is out of date!
da: Obs:  Dette album er forældet!

en: Number of user defined custom fields
da: Antal selvvalgt felter

en: OR
da: ELLER

en: Offer visitors ability to specify<br>preference for full-size or resized images
da: Giv besøgende mulighed for at angive om<br>de foretrækker billeder i fuld eller ændret størrelse

en: Offer visitors the choice of always viewing the full sized version of an image instead of the intermediary size.  This setting only lasts for the visitor's session.
da: Til besøgende at vælge mellem altid at få det fulde billede i stedet for mellemstørrelsen. Denne indstilling varer kun i den besøgendes session.

en: Old Password
da: Gammel adgangskode

en: Only %d of %d possible languages are available.  If you want the missing languages, download a fresh copy of %s from %s.
da: Kun %d ud af %d mulige sprog er tilgængelige. Hvis du vil have de manglende sprog, hen en ny kopi af %s fra %s

en: Only the default locale for this machine is available, so date format will not change for different languages.
da: Kun standard regionaldata er tilgængelig på denne maskine, så datoformatet vil ikke skifte med forskellige sprog.

en: Open your Windows explorer and browse to a folder containing a JPG image.
da: Åbn din Windows filvælger og find et katalog med et JPEG-billede.

en: Original Size
da: Original størrelse

en: Owner
da: Ejer

en: Owner:
da: Ejer:

en: PHP v%s is OK
da: PHP v%s er OK

en: PHP's %s unable to determine dimensions.
da: PHP's %s kan ikke afgøre dimensionerne

en: PNM to JPEG converter
da: PNM til JPEG-konverter

en: Page views in this session
da: Sidevisninger i denne session

en: Parsing %s for images...
da: Søger %s efter billeder...

en: Password
da: Adgangskode

en: Password must be at least 3 characters
da: Adgangskoden skal være på mindst 3 tegn

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Passwords do not match!
da: Adgangskoderne er ikke ens!

en: Path to ImageMagick
da: Sti til ImageMagick

en: Path to NetPBM
da: Sti til NetPBM

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Photo
da: Billede

en: Photo Capture Date
da: billed taget dato

en: Photo Properties
da: Egenskaper for billede

en: Photo Upload
da: Overførsel af billede

en: Photo auto-rotated %s&deg;
da: Billede autoroteret %s&deg;

en: Photo owner deletion
da: Sleting av billedejer

en: Photo owner display
da: Vis billed-ejer

en: Photo owner modification
da: Ændring af billedejer

en: Photos containing %s
da: Billeder som indeholder %s

en: Picture is loading...
da: Henter billede...

en: Please Enter Username and Password
da: Indtast brugernavn og adgangskode

en: Please Wait...
da: vent...

en: Please check regularly for updates.
da: Se venligst regelmæssigt efter opdateringer.

en: Please go back and fix them!
da: Gå tilbage og ret dem!

en: Preserve Names
da: Behold navn

en: Press the 'Back' button and try again!
da: Tryk på 'Tilbage'-knappen og prøv igen!

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Previous Photo
da: Forrige billede

en: Printing Service
da: Fremkaldetjeneste

en: Processing %s as a local directory.
da: Behandler %s som et lokalt katalog.

en: Processing and Saving Photos
da: Behandler og gemmer billeder

en: Processing image
da: Behandler billede

en: Processing image %d...
da: Behandler billede %d...

en: Processing status...
da: Behandlingsstatus...

en: Progress
da: Fremgang

en: Publish Your Photos and Movies to %s.
da: Publicer dine billeder og film på %s.

en: Publishing with Windows XP
da: Publicerer med Windows XP

en: REQUIRED
da: KRÆVES

en: Randomly
da: Tilfældigt

en: Rebuilding %d thumbnails...
da: Genopbygger %d ikoner...

en: Rebuilding 1 thumbnail...
da: Genopbygger 1 ikon...

en: Rebuilding Thumbnails
da: Genopbygger ikoner

en: Reload EXIF Data From File
da: Genindlæs EXIF-data fra fil

en: Remaking the Thumbnail...
da: Gendan ikon...

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename Album
da: Omdøb album

en: Reset Counter
da: Nulstill tæller

en: Resize Photo
da: Ændre billedstørrelse

en: Resized image size
da: Størrelse på ændret billedstørrelse

en: Resized images file size
da: Filstørrelse på ændrede billedstørrelser

en: Resizing %d photos...
da: Ændrer størrelse på %d billeder...

en: Resizing %s
da: Ændrer størrelse på %s

en: Resizing 1 photo...
da: Ændrer størrelse på 1 billede...

en: Resizing photo
da: Ændrer billedstørrelse

en: Resizing photos
da: Ændrer størrelse på billeder

en: Rest assured, that if this process takes a long time now, it's going to make your Gallery run more efficiently in the future.
da: Du kan regne med at hvis denne opgradering tager lang tid nu, så vil det gøre dit Gallery mere effektivt i fremtiden

en: Results:
da: Resultater:

en: Return to Add Photos
da: Tilbage til Tilføj Billeder

en: Return to the %sDiagnostics Page%s
da: Gå tilbage til %sFejlfindingssiden%s

en: Return to the %sconfig wizard%s.
da: Returner til %skonfigurationshjælperen%s.

en: Review Settings
da: Gennemse indstillinger

en: Right click on this file and you should see a menu appear.
da: Højre-klik på denne fil og du vil se en menu komme frem.

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate/Flip
da: Rotér/Vend

en: Rotate/Flip Photo
da: Rotér/vend billede

en: Rotating/Flipping photo.
da: Roterer/vender billedet.

en: Rows
da: Rækker

en: Save
da: Gem

en: Save Config
da: Gem konfiguration

en: Save Settings
da: Gem opsætning

en: Save and Edit Next %d
da: Gem og rediger næste %d

en: Save and Edit Previous %d
da: Gem og rediger forrige %d

en: Save and Exit
da: Gem og Afslut

en: Save this file on your PC and rename it %s.
da: Gem denne fil på din maskine og skift navnet til %s.

en: Search
da: Søg

en: Search Again
da: Søg igen

en: Search Engine
da: Søgemaskine

en: Search the Gallery's Album and Photo<br> titles, descriptions and comments
da: Søg i Gallery's album og billede<br> titler, beskrivelser og kommentarer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Security violation
da: Sikkerhedssvigt

en: Select Album
da: Vælg album

en: Select the Album to which to Publish
da: Vælg albumet du ønsker at publicere

en: Select the image and there should be a link on the left that says &quot;Publish this file to the web...&quot;
da: Vælg dette billede og der skulle være en henvisning på venstre side som siger &quot;Publish this file to the web...&quot;

en: Select the new location of album
da: Vælg ny placering for album

en: Select the new location:
da: Vælg ny placering:

en: Select your sorting criteria for this album below
da: Vælg sorteringskriterie for dette album nedenfor

en: Selecting this option has Gallery automatically attempt to rotate images on upload, based on the orientation information that is stored in JPEG EXIF data by some newer digital cameras.  Requires Jhead EXIF parser v.1.9 or greater (see above).
da: Hvis denne indstilling vælges vil Gallery automatisk forsøge at rotere billeder når de overføres, baseret på den retningsinformation, der er gemt i JPEG EXIF data af nogle nyere digitalkameraer. Kræver Jhead EXIF fortolker v1.9 eller mere (se ovenfor).

en: Serious Warning
da: Alvorlig advarsel

en: Server IP address
da: Server IP adresse

en: Session Test
da: Session test

en: Session variable
da: Sessionsvariabel

en: Set photo captions with original filenames.
da: Sæt billedtekster til de originale filnavne.

en: Show
da: Vis

en: Show <i>Return to</i> link
da: Vis <i>Tilbage</i> henvisning

en: Show Owner
da: Vis ejer

en: Show album owner's name on the top level Gallery page?
da: Vise albumejers navn på topniveau i galleriet?

en: Show the album tree
da: Vis albumtræet

en: Skipping %s (ZIP support not enabled)
da: Springer over %s (ZIP-understøttelse ikke slået til)

en: Skipping %s (can't handle %s format)
da: Springer %s over (Kan ikke håndtere %s formatet)

en: Skipping Album #%d
da: Springer over album #%d

en: Skipping album %d...
da: Springer album %d over

en: Slide Show
da: Billedfremvisning af helt album

en: Slide Show for album
da: Fremvis helt album

en: Slide show is running...
da: Fremvisning i gang...

en: Sorry.  This album does not allow public comments.
da: Beklager.  Dette album tillader ikke anonyme kommentarer.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort Album
da: Sorter album

en: Start over
da: Genstart

en: Status code
da: Statuskode

en: Status: %s (expected %s)
da: Status: %s (forventet %s)

en: Step 1
da: Trin 1

en: Step 2
da: Trin 2

en: Sub-albums
da: Underalbum

en: Success
da: Succes

en: Success!
da: Succes!

en: Supported file types
da: Understøttede filtyper

en: System Check Page
da: Systemcheck Side

en: Target filesize
da: Målstørrelse

en: Temporary directory
da: Midlertidig katalog

en: Testing to see if which locales are absent
da: Undersøger hvilke regiondata, der mangler

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: The &quot;page views&quot; number should increase every time you reload the page.
da: &quot;sidevisnings&quot; tallet skulle tælles op, hver gang du genindlæser siden.

en: The EXIF data extracted from JPEG files can be cached after it is read the first time.  The tradeoff is that if you cache this data it's possible for your album data files to get quite large which may slow down viewing your albums.  But, if you don't cache this data then it needs to be retrieved every time any user looks at the properties of a photo which can also be slow.  Set to <b>no</b> by default.
da: EXIF data taget fra JPEG filer kan caches efter det er læst første gang. Afvejningen er at hvis du cacher dette, kan dit albumdatafiler blive ret store, hvilket kan gøre det langsommeligt at se albumene. Men hvis du ikke cacher dem, skal det hentes hver gang en bruger ser på egenskaberne for et billede, hvilket også kan gøre det langsommere at se billederne. Sat til <b>Nej</b> som standard

en: The JPEG file format trades off size versus quality.  Gallery can control the quality of the JPEGs that it produces when you resize, rotate or make thumbnails from JPEG images.  Higher quality images are larger in size than lower quality images.  However, in many cases there's a point at which raising the quality increases the size of the files without noticeably affecting the appearance of the image.  If you notice that your thumbnails and resized images are larger than the originals and you don't like this, you can try lowering this value.  <b>Note</b> that changing this value will only affect images changed in the <i>future</i>.
da: JPEG filformatet handler størrelse versus kvalitet. Gallery kan kontrollere kvaliteten af de JPEG's, som den laver når du ændrer størrelse, roterer eller laver ikoner. Men i mange tilfælde er der en tærskel, hvor det at øge kvaliteten bare gør billedet større uden at det ser bedre ud. Hvis du lægger mærke til at dine ikoner og billeder med ændret størrelse fylder mere end originalerne,og du ikke bryder dig om det, kan du bruge en lavere værdi her. <b>Bemærk</b> at dette kun har betydning for ændringer af billeder i  <i>fremtiden</i>.

en: The config wizard tries all kinds of diagnostics to try to find and work around any issues that it finds on your system, but there may be other problems that we have not thought of.
da: konfigurationshjælperen prøver al slags fejlfinding for at finde og undgå problemer på dit system, men der kan være andre problemer, vi ikke har tænkt på.

en: The default number of columns in an album
da: Antal kolonner som standard i et album

en: The default number of rows in an album
da: Antal rækker som standard i et album

en: The default target size (in kilobyte) of resized JPEG images.  Including a value may slow down file uploads, but will speed up page viewing time especially for people with dialup connections.  Set to 0 for no target size.
da: Standard målstørrelse (i kilobyte) for JPEG når størrelsen ændres. Hvis du angiver en værdi kan det gøre filoverførsler langsommere, men gøre det hurtigere at se en side for folk med modemopkoblinger. Sæt til 0 for ikke at angive målstørrelse.

en: The default target size (in pixels) of album thumbnails.
da: Standard målstørrelse (i piksler) for albumikoner.

en: The filesystem path to a temporary directory.  Eg. %s or %s.  Note that if you have open_basedir configured on your system, then this temporary directory must be inside the open_basedir path!  In that case you may need to create the tmp directory yourself and make sure that it's writable by the webserver process.
da: Stien til et katalog for midlertidlige filer. Fx %s eller %s. Bemærk at hvis du har konfigureret open_basedir på dit system, så skal dette katalog være indenfor open_basedir stien.

en: The filesystem path to the 'jhead' exif parser.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
da: Stien til 'jhead' EXIF fortolkeren. Det er valgfrit så hvis du ikke har den, er der ikke grund til bekymring. Fx %s eller %s.

en: The filesystem path to the 'jpegtran' utility.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.  Eg. %s or %s.
da: Stien til 'jpegtran' programmet. Det er valgfrit så hvis du ikke har den, er der ikke grund til bekymring. Fx %s eller %s.

en: The filesystem path to the 'unzip' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
da: Filsystemets sti til 'unzip'-filen.  Dette er valgfrit. Så det er ikke så væsentligt

en: The filesystem path to the 'zipinfo' binary.  This is optional so if you don't have it, don't worry about it too much.
da: Filsystemets sti til 'zipinfo'-filen.  Dette er valgfrit, så det er ikke så væsentligt.

en: The filesystem path to the thumbnail image to show for movies.  Eg. %s
da: Filsystemets sti til ikonet som vises for filmer. F.eks. %s

en: The following albums in your Gallery were created with an older version of the software and are out of date.
da: De følgende albums i dit Gallery blev lavet med en gammel version og er forældede.

en: The following albums need to be upgraded.  You can process them individually by clicking the upgrade link next to the album that you desire, or you can just %supgrade them all at once%s
da: De følgende albums skal opgraderes. Du kan behandle dem en ad gangen ved at trykke på henvisningen ved siden af det album, du ønsker, eller du kan bare opgradere %sdem alle på én gang. %s

en: The full URL to the Gallery web application.  Eg. %s.
da: Fuld URL til Gallery. F.eks. %s

en: The full URL to your album directory (specified above) on your web server.  Eg. %s.
da: Den fulde URL til dit albumkatalog (angivet nedenfor) på din webserver fx. %s.

en: The full path on physical disk to the directory where your photos will be stored.  This directory should start off empty -- Gallery will fill it.  Note that this directory needs to have write access by the user who is running the web server (in your case this user is %s.)
da: Den fulde sti på en fysisk disk til kataloget, hvor dine billeder gemmes. Dette katalog skal være tomt til at starte med--Gallery fylder billeder i det. Bemærk at katalog skal have skriveadgang for den bruger, der udfører webserveren (i dit tilfælde er denne bruger: %s.)

en: The maximum amount of time in seconds any single operation should take.  If you find that you are getting the <b>Maximum execution time exceeded</b> error message, you can try making this a larger number.  Be warned that if you make this too large you <i>might</i> have a process that is stuck for a very long time without doing anything.  The default value is 30 which is pretty reasonable.
da: Den længste tid en enkelt operation må tage. Hvis du får <b>Maksimal udførelsestid overskredet</b> fejlen, kan du bruge et større tal her. Hvis du gør det for stort, <i>kan</i> du komme ud for at have en proces, der hænger meget længe uden at gøre noget. Standardværdien er 30, hvilket burde være rimeligt

en: The name cannot contain any of the following characters
da: Navnet kan ikke indeholde nogen af følgende tegn

en: The name of your gallery.  Eg. <i>My Cool Photos</i>
da: Navnet på dit galleriet.  F.eks. <i>Mine Seje Billeder</i>

en: The password for the %s account.  Unfortunately, you're required to re-enter this every time you reconfigure Gallery.  We'll fix this in a future release!
da: Adgangskoden for %s kontoen. Desværre er du nødt til at genindtaste det hver gang du rekonfigurerer Gallery. Vi retter det i en senere udgave.

en: The path to the directory containing ImageMagick on your system.
da: Sti til kataloget som indeholder ImageMagick på dit system.

en: The path to the directory containing NetPBM on your system.  If you downloaded NetPBM from the Gallery download page, don't forget to make the files executable.  Eg. %s or %s or %s
da: Stien til kataloget, der indeholder NetPBM på dit system. Hvis de henter NetPBM fra Gallery's side, så husk at gøre filerne udførbare. Fx. %s eller %s eller %s

en: The slide show is stopped, Click [play] to resume.
da: Fremvisningen er stoppet, Klik på [afspil] for at fortsætte.

en: The status code Gallery expects to see after a successful exec() call.  Gallery will try to figure this out on its own so you probably won't need to change this value unless you have problems.
da: Statuskode Gallery forventer at se efter et vellykket exec() kald. Gallery vil prøve selv at finde frem til denne, så du behøver formodentlig ikke at ændre denne værdi medmindre du får problemer.

en: The target size (in pixels) of thumbnails shown in the gallery page (highlight images)
da: Målstørrelsen (i piksler) på ikoner som vises på gallerisiden (forsidebilleder)

en: Then just reload this page and all should be well.
da: Bare genindlæs denne side og alting skulle være i orden.

en: Then launch the %sconfiguration wizard%s
da: Kør så %skonfigurationshjælperen%s

en: There are errors in your configuration that will prevent Gallery from functioning properly.
da: Det er fejl i din konfiguration som forhindrer Gallery i at fungere korrekt.

en: There are errors in your configuration.
da: Der er fejl i din konfiguration

en: There are no apparently suitable locales installed on your machine for the following languages.  Please choose the one you think is most suitable.
da: Der er tilsyneladende ikke noget regionaldata installeret på din maskine for følgende sprog. Vælg venligst det som du mener er bedst.

en: There are no users!  Create one.
da: Der er ingen brugere!  Opret en.

en: There is already an album with that name!
da: Det findes allerede et album med det navn!

en: There is more than one suitable locale installed on your machine for the following languages.  Please chose the one you think is most suitable
da: Der er mere end et brugbart regionaldata installeret på din maskine for følgende sprog.

en: There was an unknown failure in the %s call!
da: Der var en ukendt fejl i %s kaldet!

en: These are not valid albums.  Please move them out of the albums directory.
da: Dette er ikke gyldige albums. Fjern dem venligst  albumskataloget.

en: These languages will be available as user choices in a drop down menu, if you have chosen language mode 3, and will be available to registered users as their default language in mode 2 or 3.
da: Disse sprog vil kan vælges af brugere, hvis du har valgt tilstand 3. De vil være tilgængelige som standardsprog for brugere i tilstand 2 og 3.

en: This album contains %s.
da: Dette album indeholder %s.

en: This album has been viewed %s since %s.
da: Dette album er blevet set %s siden %s.

en: This album has no photos to show in a slide show.
da: Dette album har ingen billeder til fremvisning.

en: This album is empty.
da: Dette album er tomt.

en: This doesn't mean that they won't work, however it does mean that we can't verify that the paths are correct.  If you are unable to upload photos correctly, please refer to the FAQ and to the %sdiagnostics%s to resolve your problems.
da: Dette betyder ikke at det ikke vil virke, men det betyder at vi ikke kan kontrollere at stierne er korrekt. Hvis du ikke kan overføre din billeder korrekt, så læs FAQ'en og %sdiagnostics%s for at løse dit problem.

en: This is a beta version of %s that was released on %s.
da: Dette er en betaversion af %s som blev frigivet den %s

en: This is not a problem!
da: Dette er ikke et problem

en: This is the Gallery system check page.
da: Dette er Gallery's systemundersøgelsesside.

en: This is the session variable used to contain all Gallery session information.  Change this if there is a conflict between Gallery and another PHP app on your website.
da: Dette er sessionsvariable, der indeholder al Gallery sessionsinformation. Ændr denne hvis der er konflikter mellem Gallerys andre PHP applikationer på dit websted.

en: This is the type of system on which PHP was compiled
da: Det jer den type system, PHP blev oversat på

en: This is what you will see as %s, and what users will see if no other preference is set.
da: Dette er hvad du vil se som %s, og hvad brugere vil se, hvis ikke andet er valgt.

en: This is what your system reports
da: Det her er hvad sit system siger:

en: This page is designed to provide some diagnostics about your server to help you find issues that may prevent Gallery from functioning properly.
da: Denne er designet til at give oplysninger om serveren, der kan hjælpe dig med at finde problemer, der forhindrer Gallery i at fungere ordentligt.

en: This page provides information about your ImageMagick binaries.
da: Denne side giver information om dine ImageMagick programmer

en: This page provides information about your NetPBM binaries.
da: Denne side giver information om dine NetPBM programmer

en: This page provides information about your PHP installation.
da: Denne side indeholder information om din PHP installation

en: This page runs a very simple test on your PHP session configuration.
da: Denne sider udfører en meget enkel afprøvning af din PHP sessionskonfiguration

en: This page will go away automatically when the upload is complete.  Please be patient!
da: Denne siden vil blive lukket automatisk når overførslen er færdig. Vær tålmodig!

en: This page will validate your installation to make sure that you have all the necessary components and permissions on this system and that everything is configured reasonably.
da: Denne side vil undersøge  installation for at sikre at du har alle nødvendige komponenter og tilladelser på systemet og at alt er konfigureret korrekt.

en: This script is designed to examine your %s installation to see if it is ok to be used by Gallery.
da: Dette skript er lavet for at undersøge din %s installation for at se om den kan bruges af Gallery.

en: This setting tells Gallery which set of graphics tools you prefer it to use.  If Gallery says both are okay (on the first page) then this is simply user preference.  Otherwise go with the one that Gallery was able to find without error.
da: Denne indstilling fortæller Gallery, hvilke grafikværktøjer, du foretrækker anvendt. Hvis Gallery siger begge er OK (på den første side) så er dette en preference

en: This user cannot add photos in %s.
da: Denne bruger kan ikke filføje billeder i %s.

en: This value is only relevant if you use NetPBM.  NetPBM uses a tool to encode its internal image format into JPEG.  This tool is called either <i>ppmtojpeg</i> or <i>pnmtojpeg</i> depending on the version of NetPBM that you have installed.  Check your NetPBM directory to see which one you have installed and specify it here.  If you aren't sure, just take a guess and we'll try to verify it for you.
da: Denne værdi har kun betydning hvis du bruger NetPBM. NetPBM bruger et værktøj til at indkode fra sit interne format til JPG. Dette værktøj kaldes enten <i>ppmtojpeg</i> eller <i>pnmtojpeg</i> afhængigt af hvilken version af NetPBM, du har installeret. Hvis du ikke er sikker, så gæt bare; vi vil så undersøge om det virker

en: This version of %s was released on %s.
da: Denne version af %s blev frigivet den %s.

en: This will resize your photos so that the longest side of the photo is equal to the target size below and the filesize will be close to the chosen size.
da: Dette vil ændre størrelsen på billederne så den længste side af billedet er lige så lang som størrelsen valgt nedenfor og filstørrelsen er tæt på den  valgte størrelse.

en: Those characters will be ignored in your new album name.
da: Disse tegn vil blive ignoreret i dit nye albumnavn.

en: Thumbnail image
da: Ikon

en: Thumbnail size
da: Størrelse på ikon

en: Time Limit
da: Tidsfrist

en: Tip:  Upload a ZIP file full of photos and movies!
da: vink: Overfør én  ZIP-fil med billeder og film!

en: Tip: FTP images to a directory on your server then provide that path here!
da: Tips: Overfør billeder med FTP til din server og angiv stien til dem her!

en: Title
da: Titel

en: To configure gallery, %sStart the configuration wizard%s
da: For at konfigurere galleriet, %sStart konfigureringshjælperen%s

en: To move just one photo, make First and Last the same
da: For kun at flytte bare ét billede, gør Første og Sidste til det samme

en: Tool
da: Værktøj

en: Top Level
da: Øverste niveau

en: Transition:
da: Overgang:

en: Turn debug mode on so that you can diagnose problems?
da: Slå debug-tilstand til så du kan finde ud af hvad problemer er?

en: Unable to create dir
da: Kan ikke lave katalog

en: Unable to make thumbnail
da: Kan ikke lave ikon

en: Unable to write to %s.
da: Kan ikke skrive til %s.

en: Undo
da: Fortryd

en: Unknown file type: %s
da: Ukendt filtype: %s

en: Untitled
da: Uden navn

en: Upgrade Albums
da: Opgradér album

en: Upgrade now
da: Opgrader nu

en: Upgrading album properties...
da: Opgraderer albumegenskaper...

en: Upgrading item %d of %d . . .
da: Opgraderer %d af %d . . .

en: Upload Date
da: Dato for overførsel til galleri

en: Upload Now
da: Overfør nu

en: Upload Photos to
da: Overfør billeder til

en: Uploading Photos
da: Overfører billeder

en: Use %s?
da: Brug %s?

en: Use Defaults
da: Brug standarder

en: Use filename as caption if no caption is specified.
da: Brug filnavn som billedtekst, hvis billedtekst ikke er angivet.

en: Use filenames as captions
da: Brug filnavne som billedtekster

en: User can create albums
da: Bruger kan oprette albums

en: User cannot add to album
da: Bruger kan ikke tilføje til album

en: User cannot create ROOT level album.
da: Bruger kan ikke oprette album på ROOT-niveau.

en: User cannot create nested album in %s.
da: Bruger kan ikke oprette underalbum i %s.

en: User is an admin
da: Bruger er administrator

en: Username
da: Brugernavn

en: Username and Password are not correct.
da: Brugernavn og adgangskode er ikke korrekte.

en: Username must be at least 2 characters
da: Brugernavn skal være mindst 2 tegn

en: Username must be at most 15 characters
da: Brugernavn kan højst være 15 tegn

en: Username must contain only letters or digits
da: Brugernavn må kun indeholde bogstaver og tal

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Users can have special permissions in each album.
da: Brugere kan have særlige rettigheder i hvert album.

en: Users cannot be recreated.
da: Brugere kan ikke genoprettes.

en: Users who can add photos.
da: Brugere som kan filføje billeder.

en: Users who can change album text.
da: Brugere som kan ændre albumtekst.

en: Users who can create sub albums.
da: Brugere som kan oprette underalbums.

en: Users who can delete photos.
da: Brugere som kan slette billeder.

en: Users who can modify photos.
da: Brugere som kan redigere billeder.

en: Users who can see the album
da: Brugere som kan se albumet

en: Users who can view full (original) images.
da: Brugere som kan se billeder i fuld (original) størrelse.

en: Using the Windows XP <i>Publish To the Web</i> feature
da: Bruger <i>Publish To the Web</i>-funktionen i Windows XP

en: Vertical
da: Vertikalt

en: View Images
da: Vis billeder

en: Viewed:
da: Vist:

en: Visitor size prefs
da: Besøgendes foretrukne størrelser

en: WARNING: Some of the albums need to be upgraded to the current version of gallery.
da: ADVARSEL: Enkelte albums skal opgraderes til aktuel version af Gallery

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning:  This operation can't be undone.
da: Advarsel:  Denne operation udføres.

en: We are going to test each %s binary individually.
da: Vi vil undersøge hver enkelt %s programfil individuelt.

en: We can upgrade them.  This may take some time for large albums but we'll try to keep you informed as we proceed.
da: Vi kan opgradere dem. Det kan tage nogen tid for store albums, men vi vil holde dig orienteret mens vi gør det.

en: We were unable to detect any locales.  However, your server is configured with the %s restriction so this may be interfering with the way that we detect locales.  Unfortunately this means the date format will not change for different languages.  However, it is ok to continue.
da: Kunne ikke finde nogen regionaldata.

en: Welcome, %s
da: Velkommen, %s

en: What do you want to name this album?
da: Hvad skal det album hedde?

en: What is the target size for all the photos in this album?
da: Hvilken størrelse ønsker du for alle billeder i dette album?

en: What is the target size for this photo?
da: Hvilken størrelse ønsker du for dette billede?

en: When large images are added to an album, an intermediary version will automatically be generated at this size
da: Når et stort billede tilføjes et album, bliver en mellemversion af denne størrelse automatisk genereret

en: When uploading images to Gallery, should we preserve the original names?  If you select <i>no</i>, Gallery will assign a new name for each photo or movie that gets uploaded.
da: Når billeder overføres til Gallery skal vi beholde de originale navne. Hvis du vælger <i>nej</i>, vil gallery give hvert overført billede et nyt navn.

en: When viewing photos which don't have an intermediary version, Gallery can automatically resize the image to fit the viewer's browser window (using JavaScript).  This may not work in embedded environments such as Nuke
da: Når man ser på billeder uden en mellemversion, kan Gallery automatisk ændre billedets størrelse så det passer til netlæservinduet. Virker muligvis ikke i indlejrede omgivelser som Nuke

en: Which language do you want as your default language
da: Hvilket sprog ønsker du som standardsprog

en: Which photo printing service<br>do you want to let visitors use?
da: Hvilke fotofremkaldelsestjenester<br>vil du lade besøgende bruge?

en: Windows XP comes with a nice feature that allows you to publish content from your desktop directly to a web service.  %s <b>has experimental</b> support for this feature.
da: Windows XP kommer med en funktion som tillader dig at publicere indhold fra dit skrivebord direkte til en net-tjeneste.  %s <b>har eksperimentel</b> støtte for denne funktion.

en: Year
da: År

en: Year must be between 1000 and 3000
da: Året skal være mellem 1000 og 3000

en: Yes
da: Ja

en: You are missing either %s or %s.
da: Du mangler enten %s eller %s

en: You can change any information about the user using this form.
da: Du kan rette alle informationer om brugeren i dette skema.

en: You can change your user information here.
da: Du kan ændre din information om dig selv her.

en: You can change your username to any combination of letters and digits.
da: Du kan ændre dit brugernavn til enhver kombination af tal og bogstaver.

en: You can check for more recent versions by visiting %s.
da: Du kan se efter nyere version ved at besøge %s.

en: You can check via %s, they can often tell you.
da: Du kan undersøge det med %s, de kan ofte oplyse det.

en: You can create, modify and delete users here.
da: Du kan oprette, ændre og slette brugere her.

en: You can only use this page after you have successfully complete the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to ImageMagick).
da: Du kan først bruge denne side når du er færdig med konfigurationshjælperen uden fejl (fordi den forventer at du allerede har fundet og konfigureret Gallery med den korrekte sti til ImageMagick).

en: You can only use this page after you have successfully completed the configuration wizard (as it expects that you've already located and configured Gallery with the right path to NetPBM).
da: Du kan først bruge denne side når du er færdig med konfigurationshjælperen uden fejl.

en: You can reconfigure Gallery at any time by re-running this configuration wizard.
da: Du kan rekonfigurere Gallery nårsomhelst ved at udføre konfigureringshjælperen

en: You can use these tools to find out more about your setup
da: Du kan bruge disse værktøjer til at finde ud af mere om din opsætning

en: You can't delete your own account!
da: Du kan ikke slette din egen konto!

en: You have no graphics package configured for use!
da: Du har ikke en brugbar konfigureret grafikpakke!

en: You must create empty file %s and chmod it 777 before proceeding.  See %s for more details.
da: Du skal lave en tom fil %s og 'chmod' den til 777 før du fortsætter. Se %s for flere detaljer

en: You must fix them before you can continue.
da: Du skal rette dem før du kan fortsætte.

en: You must provide your old password to change it.
da: Du skal give din gamle adgangskode for at ændre den

en: You must specify a password
da: Du skal angive en adgangskode

en: You must specify a username
da: Du skal angive et brugernavn

en: You must specify one of <i>pnmDir</i> or <i>ImPath</i> for Gallery to function!!
da: Du skal angive <i>pnmDir</i> eller <i>ImPath</i> for at få Gallery til at virke!!

en: You need to switch to secure mode before you can use it.  Here's how:
da: Du skal skifte til sikker tilstand før du kan bruge det.  Sådan gør du:

en: You should run this script <b>after</b> you have run the config wizard, if you have had problems with your %s installation that the wizard did not detect.
da: Du burde køre dette skript <bt>efter</b> at du har kørt konfigurationshjælperen, hvis du har haft problemer med din %s installation som hjælperen ikke opdagede .

en: You should talk to your system administrator about this, or see the %sGallery Help Page%s.
da: Du burde snakke med din systemadministrator om dette, eller se %sGallery's hjælpeside%s.

en: You told the config wizard that your %s binaries live here:
da: Du fortalte konfigurationshjælperen, at dine %s filer er her:

en: You're running version %s which has known bugs that cause Gallery to fail.
da: Du kører version %s som har kendte fejl som gør at Gallery ikke fungerer.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to PHP %s.
da: Du kører version %s.  Du må opgradere til PHP %s.

en: You're running version %s.  You need to upgrade to at least PHP 4.1.0 if you want to run the multilanguage version.
da: Du kører version %s.  Du skal opgradere til minimum PHP 4.1.0, hvis du vil køre versionen for flere sprog.

en: Your Gallery configuration was created using the config wizard from an older version of Gallery.  It is out of date.  Please re-run the configuration wizard!
da: Din konfigurering af Gallery blev lavet med en konfigurationshjælper fra en ældre version af Gallery.  Den er forældet.  Kør konfigurationshjælperen igen!

en: Your PHP does not have gettext support.  To include gettext support, you need to recompile PHP.  For more information see %s.  However, multilanguage support is still available in Gallery without gettext, but the pages may take slightly longer to load.
da: Din PHP understøtter ikke gettext. For at få gettext understøttelse, skal du genoversætte PHP. For mere information se %s. Men der er stadig flersprogsunderstøttelse i Gallery uden gettext, men det vil tage længere tid at hente siderne.

en: Your configuration has been successfully saved!
da: Den konfiguration er gem!.

en: Your installation has <b>serious warnings</b>!  Continue at your own risk...
da: Din installation giver <b>alvorlige advarsler</b>!  Fortsæt for egen risiko...

en: Your installation has warnings, but this is usually OK.  Keep going!
da: Din installation giver advarsler, men dette er normalt OK.  Fortsæt!

en: Your installation passed with flying colors!  Go go go!
da: Din installation bestod med kryds og slange!  Gå gå gå!

en: Your server has the PHP open_basedir restriction set, and certain of your paths are not in the list of restricted paths
da: Din server har PHP open_basedir begrænsningen sat og visse af dine stier er ikke i listen at begrænsede stier.

en: Your session id is
da: Dit  session id er

en: add comment
da: tilføj kommentar

en: add photo
da: tilføj billede

en: add photos
da: tilføj billeder

en: admins can always create albums
da: administratorer kan altid oprette albums

en: back to album
da: tilbage til album

en: can't detect version on Windows
da: Kan ikke detektere version af Windows

en: captions
da: billedtekster

en: current location
da: aktuel placering

en: custom fields
da: selvvalgte felter

en: delete album
da: slet album

en: delete comment
da: slet kommentar

en: delete photo
da: slet billede

en: description
da: beskrivelse

en: direction
da: retning

en: done
da: udført

en: edit
da: rediger

en: edit %s
da: rediger %s

en: edit captions
da: rediger billedtekst

en: forward
da: frem

en: forward direction
da: frem

en: full
da: fuld

en: full size
da: fuld størrelse

en: gettext installed
da: gettext installeret

en: hidden
da: skjult

en: hit
da: træf

en: hits
da: træffere

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: it's optional
da: det er valgfrit

en: item
da: objekt

en: items
da: objekter

en: items in this album
da: objekter i dette album

en: jhead binary located
da: jhead programfil fundet

en: jpegtran binary located
da: jpegtran programfil fundet

en: login
da: log ind

en: logout
da: log ud

en: magic quotes are off
da: magic quotes er slået fra

en: missing
da: mangler

en: mod_rewrite is enabled
da: mod_rewrite er slået til

en: move album
da: flyt album

en: new album
da: nyt album

en: new nested album
da: nyt indlejret album

en: no
da: nej

en: no album / index specified
da: intet album / indeks angivet

en: no album specified
da: intet album angivet

en: no image
da: intet billede

en: no images
da: ingen billeder

en: no items
da: ingen objekter

en: no pages
da: ingen sider

en: none
da: ingen

en: normal size
da: normal størrelse

en: not working for you? try the low-tech
da: virker det ikke? prøv den mindre avancerede udgave

en: of
da: af

en: off
da: fra

en: on
da: på

en: optional
da: valgfrit

en: or
da: eller

en: page
da: side

en: pages
da: sider

en: permissions
da: rettigheder

en: photo properties
da: egenskaper for billede

en: play
da: afspil

en: preferences
da: indstillinger

en: print this photo on %s
da: udskriv dette billede på %s

en: properties
da: egenskaper

en: rebuild thumbs
da: gendan ikoner

en: rename album
da: omdøb album

en: reset counter
da: nulstil tæller

en: resize all
da: ændr størrelse på alle

en: resize photo
da: ændr størrelse på billedet

en: return to album
da: gå tilbage til album

en: reverse
da: tilbage

en: reverse direction
da: modsat retning

en: safe mode is off
da: sikker tilstand slået fra

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: self
da: selv

en: shutterfly without donation
da: shutterfly uden donation

en: slideshow
da: fremvisning

en: sort
da: sortér

en: spaces
da: mellemrum

en: sub-album
da: underalbum

en: sub-albums
da: underalbums

en: target file size %d kbytes
da: mål filstørrelse %d kbyte

en: this is new in version %s
da: dette er nyt i version %s

en: time
da: gang

en: times
da: gange

en: title
da: titel

en: trying quality %d%%
da: Prøver kvalitet %d%%

en: unknown
da: ukendt

en: upgrade
da: opgradér

en: upgrade album
da: opgrader album

en: view comments for this nested album
da: vis kommentarer for dette indlejrede album

en: view&nbsp;all&nbsp;comments
da: vis&nbsp;alle&nbsp;kommentarer

en: view&nbsp;comments
da: vis&nbsp;kommentarer

en: yes
da: ja

en: you can't un-admin yourself
da: Du kan ikke gøre dig selv til ikke-administrator
